A jde se na věc! Pardubice začnou letní hokejový turnaj European Trophy ve čtvrtek v Bernu.

Do boje je povede nový kapitán, „céčko" na dres dostal obránce VÁCLAV KOČÍ (34). „Pro mě to bylo hlavně milé překvapení," komentoval zkušený mazák  volbu trenéra Venery. Pardubice bude mít teď na povel hokejový gentleman.

Hned jste na Venerovo přání kývl?
Neváhal jsem ani chvilku. Trenér mi to oznámil, takže jsem prostě řekl ano a že mě to moc těší. Nebylo nad čím přemýšlet.

Najednou na vaše bedra ale padá mnohem větší zodpovědnost. Toho se nebojíte?

S tou počítám, už nejsem mladý kluk a za Pardubice nějaký ten rok hraju. Pro mě se toho zase tak moc nemění. Jenom mě třeba čeká víc debat s trenéry a možná i s vedením.

A taky s novináři. Těšíte se?

(usmívá se) Tak to nevím. Pro mě je hlavně důležité, abychom podávali dobré výkony a sbírali body. Pak ať se s novináři baví, kdo chce.

Počkejte, kapitán ale do mixzóny chodí žehlit i průšvihy. Vzpomínám, že po debaklu 0:7 na Švédských hrách od Finska Tomáš Rolinek dost špačkoval, že chodí vysvětlovat jenom porážky…

Počítám s tím, že mě nemusí čekat jenom samé příjemné chvíle. Ale nějakou inteligenci jsem doufám pobral, tak to snad půjde. I když se může stát, že někdy naštvaný budu (usmívá se).

Teď mě tak napadá, z vaší pozice konečně můžete v kabině zatrhnout hip hop. Uděláte to?

Myslím, že tohle se s odchodem Martina Barteka do Liberce vyřešilo samo.  Teď už se to vytáhne možná jenom jako vzpomínka.

Změníte jako kapitán nějak svoje chování?

Nejlepší je se chovat přirozeně a spontánně. Jak nad něčím takovým začnete uvažovat, je to strojené a špatné.

V loňské sezoně chyběl v kabině po odchodu Petra Koukala opravdový lídr, který práskne do stolu, když je potřeba. Cítíte to podobně?

Nemyslím si to. V týmu proběhlo hodně změn a je potřeba si uvědomit, že v těch předešlých třech letech jsme vyhráli dvakrát titul a jedna sezona skončila bronzem. Ať chcete, nebo ne, v hlavě to máte a začnete si myslet, že jste nějaký hokejista. Všechno je ale o tvrdé práci. Jak si jenom trošku někde ulevíte dopadne to špatně. Ale ze všeho zlého je dobré se poučit, spadnout na zadek.

Letošní ročník bude pro kapitána i docela specifický. Kvůli pravidlu o nasazování mladých hráčů jich bude v kabině najednou docela dost. Je potřeba jim neustále dýchat za krk?
Problém v kabině žádný není. Ten je podle mě spíš trochu jinde. Je dost obtížné, aby naše republika vyprodukovala 30 mladých hokejistů do dvaceti let, kteří mají hrát chlapský hokej. Výjimečný hráč si zvykne rychle, ale většině to prostě chvíli trvá.

Vidíte, tady se řeší, jestli má dvacetiletý kluk na extraligu v NHL dělali Crosby nebo Toews v tomhle věku už kapitány…

Nojo, to jsou ale právě ti výjimeční hráči. Navíc k tomuhle byli vychovávaní. Někde jsem četl o systému trénování v zámoří a tam všechno funguje úplně jinak.

Stejně ale působí trochu divně, když má dvacetiletý kluk práskat bičem a hecovat zkušené matadory. Dovedl byste si sám něco takového představit?

Možná to zvláštní je. Ale pokud má mladý kluk výkonnost a starší k němu mohou vzhlížet, nebyl by to problém. Jsou lidi, kteří se s tím už narodí. Třeba Robert Reichel by kapitána klidně mohl dělat už ve dvaceti a každý by ho respektoval.

Vy sám jste na „céčko" potřeboval dozrát?

Teď mi je 34 a před deseti lety jsem hrál první ligu, tehdy bych si na něco takového v žádném případě  netroufl. Byl jsem navíc hodně vzteklý, tenkrát bych to dělat nemohl. Ani náhodou.

Vzteklý? Vždyť Jakub Nakládal o vás jednou mluvil jako 
o gentlemanovi ze 60. let. Tahle vlastnost k vám moc nesedí…

V podstatě jsem vzteklý pořád (usmívá se). Ale asi jsem trochu dospěl a některé věci mi jsou úplně jedno a naštvu se jenom, když o něco opravdu jde.

Na ledě budete muset být ale hlavně diplomat, abyste po diskuzích s rozhodčími taky nejezdil jenom na trestnou. Souhlasíte?

Stoprocentně. To se mi právě stávalo, když jsem dělal kapitána v dorostu. Tuhle funkci jsem měl nějakých devět zápasů a za tu dobu jsem třikrát dostal desetiminutový osobní trest za vztekání.

Nedávno jste byl s ostatními kapitány extraligových týmů vařit u partnerského pivovaru soutěže pivo. Jaké bude?

A víte, že ani nevím? To stejně bude mít v rukou sládek. My jsme tam přidávali jenom nějaké přísady, to bylo celé.

Vy spíš působíte jako někdo, kdo si večer otevře knihu a k ní nalije deci bílého vína. Pijete vůbec pivo?

Tak to klamu tělem, takhle to vůbec není (usmívá se). Knížku otevírám jenom na dovolené a když máme zrovna od hokeje volno, na pivo chodím rád.