Všichni do pozoru! Čas spekulací skončil. Hokejové Pardubice získaly na lavičku největší trenérské jméno na trhu. Šéfem kabiny se stal pětapadesátiletý Zdeněk Venera. Klub ve středu oficiálně potvrdil, že kouč podepsal smlouvu na dva roky.

Mezeru po Miloši Říhovi  „pojišťováci" rychle zacelili.
„Jsme rádi, že se nám podařilo získat tak renomovaného trenéra, o služby Zdeňka Venery jsme měli eminentní zájem," prohlásil generální manažer Pardubic Ondřej Šebek.
Venera  patří mezi českou špičku. Třikrát se stal Trenérem roku. Vedl Zlín, Karlovy Vary a Kometu Brno a všechny týmy dokázal dostat do finále extraligy.
Vyhrál ji však jenom coby  generální manažer Zlína. Jako hlavní trenér ale nikdy. Dočká se velkého triumfu v Pardubicích?
„Od jeho příchodu si slibujeme návrat našeho A týmu do vyšších pozic," spoléhá na nového kouče  Šebek.

Venera se celou kariéru mohl chlubit tím, že ho žádný klub nepropustil. Tahle série skončila až letos… Kometa se nedostala do play off a místo ní se do první desítky vmáčkly Pardubice. Trenér to odnesl vyhazovem. „Zatím vůbec nevím, co bude dál. Věřím, že si na mě někdo vzpomene," říkal ještě začátkem března.

Vzpomněli si Východočeši, kat jeho Komety… Před rokem jí sebrali titul,  teď poslali hrdý moravský klub do play out a trenéra na pracovní úřad.
„Jsem potěšen zájmem Pardubic. Vážím si toho, protože jde o tradiční hokejové město, ve kterém vyrostla řada špičkových hokejistů a kde je o hokej obrovský zájem mezi fanoušky. Budu se maximálně snažit, abych je nezklamal," přijímá Venera velkou výzvu.

Šestinásobný český šampion  potřebuje co nejrychleji zapomenout na mizernou poslední sezonu. Totéž platí o novém trenérovi. „O to větší motivaci mám, chci s Pardubicemi bojovat o co nejvyšší příčky v české extralize," hlásí.

Vizitka
Narozen: 20. září 1957
Trenérská kariéra: Zlín, Karlovy Vary, Kometa Brno.
Úspěchy: 3x extraligové stříbro (1999 – Zlín, 2008 – K. Vary, 2012 – Brno); extraligový bronz (2002 – Zlín); 3x Trenér roku
Hráčská kariéra: 437 zápasů v nejvyšší soutěži (Zlín a Trenčín), 45 gólů.
Zajímavost: Reprezentační kariéra nadějného beka Zdeňka Venery skončila na juniorském ME. Československo se porvalo se Sovětským svazem a mladý obránce dostal dvouletý zákaz činnosti. I když mu trest zmírnili na dva roky, měl politický škraloup. A to byl problém.