Radní Pardubic souhlasí s tím, aby město odprodalo 50,11 procent akcií v hokejovém klubu HC Moeller Pardubice podnikateli Romanu Šmidberskému, který za ně nabízí 25 milionů korun. Konečné slovo bude mít dubnové zastupitelstvo. Jak se však ukazuje, jeho nabídka radnici není jediná a další se mohou objevit.

Navýšení kapitálu

Vedle bývalého majitele velké autodopravní firmy se na úterním jednání radních prezentovala prostřednictvím Radima Dvořáka i společnost HB Capital, která podniká ve finančním poradenství. „Pan Radim Dvořák píše, že společnost HB Capital působila v pražské Spartě, takže má určité zkušenosti s činností tohoto hokejového klubu,“ uvedl včera primátor Pardubic Jaroslav Deml. „Princip jeho nabídky spočívá v tom, že by byly upsány akcie v hodnotě deseti až dvaceti milionů korun, čímž by se navýšil kapitál. Z pozice minoritního akcionáře by pak činil všechny kroky k tomu, aby se klub odpolitizoval a skutečně choval profesionálně jako sportovní organizace. Protože podniká v Americe, tak někdy v budoucnosti by se mohlo podařit hokej a zřejmě i stadion prodat někomu zvenku, jenž by to tady dělal ještě na vyšší úrovni,“ popsal nabídku druhého zájemce o akcie hokejového klubu primátor. Další dvě nabídky jsou podle představitelů města na cestě.

Roman Šmidberský nabízí městu 25 milionů korun, za něž by získal více než polovinu klubu. Určit však hodnotu klubu je velmi sporné a řadě lidí se tato suma zdá být malá. Například podle pardubického zastupitele Jana Linharta za Stranu zelených by se mělo spíše vypsat výběrové řízení na prodej akcií.

Dubnové jednání

Na odkup akcií však Roman Šmidberský spěchá, aby mohl případně připravovat smlouvy na další sezonu. I proto bude svoláno na 23. dubna mimořádné zasedání Zastupitelstva města Pardubic, které by však mělo vedle nabídky Šmidberského projednat a rozhodnout i o dalších, které město obdrží.

Představitelé města připouští, že smlouva je zatím připravována právě pro pardubického podnikatele. S jeho vstupem do klubu souhlasí i další akcio〜náři včetně dvou vlivných osob – manažera klubu Zbyňka Kusého a prezidenta klubu Ondřeje Heřmana.