Znovu dodržel svoji pověst ranaře. Sportovní manažer hokejových Pardubic PETR HEMSKÝ teď schytává kritiku za to, že extraligový  tým nešlape, ze všech stran. Fanoušci mu na internetu dávají co proto.
Ale schovávat se? Tohle není jeho styl. Výtkám čelí přímo. Bez frází, bez vytáček: „Že se momentálně nedaří na ledě, s tím nemá generální manažer nic společného. To padá na moji hlavu," říká Hemský v otevřeném rozhovoru pro Deník.

Co se týká případu bývalého kouče Pavla Hynka, je v názoru pevný. Odvolali jsme ho, a basta!

Prožíváte nejtěžší dny v roli sportovního manažera Pardubic?
Funkce manažera je složitá. Když se mužstvu nedaří, tak je víc práce a samozřejmě větší nervozita. Ale s tím musím počítat.

A vy jste hned první na ráně. Fanoušci po vás jdou.

Od toho jsem tady a nijak mě to nevzrušuje. Za něco jsem právem kritizovaný, za něco ne. Názor lidí musíte respektovat. Kdybychom některé zápasy vyhráli, třeba by nás zase plácali po zádech.

Máte v těchto dnech těžké spaní? Budíte se ze snu?

Ze snu se nebudím. (směje se) Ale je fakt, že ráno vstávám brzo. Přemýšlím, co mě ten den čeká, co jsem nestihl, co musím zařídit. Budím se už okolo páté, což nebývalo zvykem.

Cítíte, že jste se nečekanou výměna trenéra dostal pod tlak?

Asi ano. Pana Hynka si vážím, odvedl tady mraky dobré práce. Na druhou stranu Mojmír Trličík je kvalitní kouč, práce je za ním jasně vidět. Sledoval jsem ho už delší dobu. Potřebovali jsme do mužstva impulz, a proto jsme se takto rozhodli.

Odvolání Pavla Hynka jste zdůvodnili hodně obecně a přidali spoustu klišé. Nemyslíte, že jste to fanouškům měli vysvětlit lépe a poskytnout veřejnosti konkrétní důvody vašeho tahu?
Něco na tom je. Úplně jsme to nevysvětlili a nedali to do správných kolejí. Fanoušky asi nejvíce rozčílilo načasování, neboť Hynek odešel po vyhraném zápase se Slavií. Ovšem musíme si přiznat, že naše výhry zařídili hráči z NHL. Jenže ti kluci někdy odejdou a my se musíme dívat dopředu. Pracovat s hráči, kteří tady jsou, především s mladými. Netvrdím, že by to Hynek nezvládl, ale Trličík má zkušenosti z dvacítky, s mladými pracoval. Ví, jak na ně. I to je jeden z důvodů, proč jsme ho do Pardubic přivedli.

Říkáte, že se pod vítězství podepsali hráči ze zámořské NHL. Jenže stejné to je na Kladně, v Českých Budějovicích, ve Slavii zářil Červenka se Sobotkou. Nikde však trenéra z těchto důvodů neodvolávali.

Ale já netvrdím, že jsme trenéra odvolali proto, že to tady převzali kluci ze zámoří. Prostě jsme cítili, že impulz musí přijít. Sešlo se užší vedení, které se na tom shodlo.

Od té doby Pardubice prohrály čtyři soutěžní utkání. Stále si za výměnou stojíte? Neudělali jste chybu?

Stoprocentně si za tím stojím.

Jenže očekávaný impulz se zatím nedostavil. Proč?
Pan  Trličík přišel v době pauzy, neměli jsme Kindla s Ďalogou, kteří hráli za reprezentace. Do Švýcarska jsme odjeli bez hráčů z NHL z důvodů pojistek a případných zranění. Byli jsme dva dny na cestách a pak následovalo odložené utkání s Karlovými Vary. Času bylo málo. Pro nového trenéra to bylo složité. Přišel s novými tréninky, s jiným rukopisem. Než si na to hráči navyknou, chvíli to trvá. V každém případě by situace byla jednodušší, kdybychom udělali pár bodů.

Před výměnou jste byli kousek od třetího místa, teď máte bod náskok na jedenáctou příčku. Jaká je nyní Trličíkova pozice?
Je jasná. Jakmile uděláme první výhru, tak se hned změní náladu v mužstvu. Vše půjde snadněji.

Máte poměrně těžký los. Jedete do Brna, pak přivítáte Spartu. Co když přijdou další porážky?
Stát se může všechno. Na Spartě měnili trenéry opakovaně, Vary vzaly Žemličku a furt jsou dole. My děláme maximum, abychom hráli lépe a měli lepší výsledky. Možná je pro nás lepší hrát s předními týmy. Hráči jsou zodpovědnější, všichni makají.

Bývalý generální manažer Zbyněk Kusý neváhal v době krize sejít do kabiny a všechny seřvat. Už jste to také udělal?
Ano. Když jsme byli na 13. místě… Zase se tam nedá chodit každý týden, pak se z toho stane folklor. Chci kabinu navštěvovat co nejméně, obzvlášť, když máme nového trenéra. Ten si musí udělat pořádek sám. Samozřejmě Zbyňka znám velice dobře, vím, jak pracoval. Nakonec jsem to byl já, kdo ho za ruku přivedl na zimní stadion.

Nepovídejte.

On to těžko nese, když mu to připomenu. (usmívá se) Když jsem byl v roli skauta, úzce jsme spolupracovali. I ohledně nákupu nových hráčů. Proto když mi někdo řekne, že on přivedl Vašíčka s Ďalogou a my jen špatné hráče, tak s tím absolutně nesouhlasím. Hokej je týmová práce, na které se podílí více lidí.

Jak se vám poslouchají hlasy, že za éry Kusého bylo líp?

Nemyslím si to. Nevím, kdo to říká. Jestli lidé, co pod ním pracovali…

Spíš máme na mysli hlas lidu na sociálních sítích.
Jasně. Někdo říká, že to děláme dobře, jiný tvrdí, že to dělal lépe Zbyněk. Mám za to, že Ondra Šebek (generální manažer) je člověk na správném místě. V Pardubicích pracoval řadu let, klub zná perfektně. Má pod sebou schopné lidi, kteří znají problematiku pardubického hokeje. Nevidím, že by se tady dělalo něco špatně. A že se momentálně nedaří na ledě, s tím nemá generální manažer nic společného. To padá na moji hlavu.

Co s tím tedy uděláte? Plánujete rozsáhlé změny v kádru?
Do KHL jsme pustili obránce Koláře. Honza u nás nechtěl podepsat další kontrakt, po sezoně by mohl odejít zadarmo. Jeho odchod do Doněcku byl východiskem, nějaké peníze jsme za něj dostali. Máme tak o jednoho beka méně. Chci, aby co nejdříve začala NHL a ustálila se extraliga. I když to bude znamenat, že budeme mít  o tři hráče méně.

O tři hráče, kteří vás táhnou.

To ano. Hrají dvaadvacet minut za zápas, chodí na led v nejdůležitějších chvílích. Jenže zase nedostávají prostor ostatní. Jasně, jde tam Bartek, Somík, ale sedí mladí kluci jako Buchtele, Kousal nebo Nosek. Všichni to jsou pardubičtí hráči, kteří by to tady v budoucnu měli táhnout. Proto bych byl rád, aby NHL odstartovala a tihle hokejisté byli více na ledě.

V případě, že by se výluka protáhla na celou sezonu, je v možnostech klubu, aby přivedl ještě nějakou posilu ze zámoří?

Hráčů je mraky, ať už je to brankář Edmontonu Dubnyk, různí beci… ptají se Aleše (Hemského), nabízejí je agenti. Tohle ale přece není cesta. Jsou to hráči na kratší dobu. My musíme myslet dopředu, abychom tady měli svoje kluky a vlastní odchovance.

Takže spíš věříte, že vyletí domácí hráči jako před rokem, kdy při velké marodce Pardubice táhli Kousal nebo Buchtele?
Ano, pevně věřím, že se ukážou. Na některých postech přesto budeme muset zapracovat. Dnes (ve středu) odpoledne si sedneme s trenérem a budeme se bavit, kde nás tlačí bota. Je třeba jasné, že až začne NHL, odejde Jakub Kindl a jeden bek bude chybět. Veřejnost se taky zlobí kvůli  kvalitě gólmanů a s tímhle názorem částečně souhlasím.

Vážně?
Ano, ale je potřeba vidět i druhou stranu mince. Růžička sice letos není v takové formě, ale v minulé sezoně vychytal titul. Řeči, že se mistr udělal bez gólmana, neberu. To nejde. Budeme chtít zpátky přivést hlavně nějaké naše odchovance. Otázkou je, jestli to vyjde letos nebo až v příští sezoně.

Jste s někým domluveni?
Od některých hráčů máme příslib. Jsou to borci kategorie Čáslava, Sýkora a tak dále.

V zákulisí se objevila zpráva, že jste se pokoušeli se Spartou domluvit na příchodu brankáře Marka Schwarze. Je to pravda?
O žádném Schwarzovi jsme nejednali, ale Spartu máte vlastně správně. Mluvilo se o brankáři ze Lva, šlo o Slováka Marcela  Melicherčíka. Jedna věc je, že tady máme pod smlouvou dva gólmany, druhá, že on od začátku sezony neodchytal jediný zápas. I když nějakou kvalitu má.

V létě jste angažovali střelce Pavla Brendla. Jak byste nyní jeho přínos hodnotil?
Pavel tady byl už v minulé sezoně za Zbyňka, znám ho dlouho, vím, jakou má kvalitu. Vloni tady předvedl kvalitní zápasy, dával góly, a proto jsme ho po odchodu Koláře s Koukalem angažovali znovu. Měl jsem dojem, že je jednodušší sem vzít hráče, který tady už byl, zapadl do kabiny a body dělal. Pavel ale na začátku  sezony neměl stejnou fazónu jako před rokem. Pak přišli hráči z NHL a postupně mu čas na ledě ubýval.

Nedávno jste mu dokonce  nařídili kondiční trénink. To u hráče, který nebyl dlouhodobě zraněný, moc obvyklé není. Zklamal vás?
Normální to určitě není, v tomhle směru mě Pavel zklamal hodně. I trenér po něm musí nějakým způsobem šlapat, aby byl stoprocentně připravený. Žádný hráč na světě, když na tom není fyzicky dobře, nemůže hrát na vrcholové úrovni. Jak nebruslíte, máte na všechno méně času a kolikrát dostanete nařezáno.

Údajně se jednalo o jeho výměně do Liberce za Jaroslava Kudrnu. Na tom už něco pravdy bylo?
Nemůžu o tom mluvit jako o výměně. Ale než přišli hráči z NHL, o Jardu jsme zájem měli.

Až někdo nový přijde, bude to přestupová bomba?
Nebude, máme tady hráče, kteří tady zůstanou, až se rozjede NHL, pak i kluky, co jsou na střídavých startech. Na druhou stranu, pokud by byl volný nějaký náš hráč, jako třeba teď  Bednář, po němž hned skočila Slavia, nebránili bychom se tomu. Tohle se stát může.

Myslíte, že současný tým má kvalitu, aby se pohyboval kolem čtvrtého místa?
Liga je hodně vyrovnaná, a jak začne NHL, stane se z ní úplně nová soutěž.  Je potřeba potrénovat, hráči musí přijít na chuť novému trenérovi. Tým na první šestku máme určitě. Buchtele s Kousalem a Radilem hráli skvěle už před rokem, zase o rok starší je Nosek. Nebojím se.

O Tomáši Noskovi se na posledním mistrovství světa dvacítek říkalo, že je to pravý lídr, který si dovede srovnat kabinu. Mohl by s větším počtem minut vyspět ve stejnou osobnost i v Pardubicích?
Jsem přesvědčen o tom, že tak se dělají hokejisti.Slávista Hertl před půl rokem taky nebyl tak daleko, jako je teď. Hodilo se mu všechno na hrb ve stylu: A teď se ukaž. Hraje první pětku a najednou chodí i za nároďák. Tomáš Nosek je typem hráče, který když bude hrát víc než tři minuty za zápas, půjde nahoru. Jednou může Pardubice táhnout. Proč by ne?