„Půjčka bude využita na narovnání závazků mezi hokejovým klubem a Rozvojovým fondem Pardubice,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát (ANO). Právě rozvojový fond Tipsport arenu provozuje.

Poskytnutí zápůjčky podpořili i někteří opozičníci. „Je to jediný legální způsob, jak do klubu rychle dostat peníze, když u akcionářů neprošlo navýšení základního kapitálu. Je to ale dilema mezi dvěma špatnými možnostmi,“ konstatoval Karel Haas (ODS) s tím, že by ale zápůjčka měla mít přísnější podmínky, neboť město výjimečně půjčuje komerční společnosti.

„Hokejový klub je nyní v podstatě městskou společností, a proto musíme zařídit, aby neměl dluhy. Budeme ale požadovat, aby se našel silný partner a hokej nefinancovalo jen město,“ dodal Petr Klimpl (ODS).

Některým členům opozice se ale návrh zápůjčky nezamlouval. „Kumulovaná ztráta je přes 40 milionů korun. V cash flow chybí asi 30 milionů korun. Jak to řeší 15 milionů? Ani to není zápůjčka, peníze nikdy neuvidíme. Nejdříve bychom se měli vyrovnat s minulostí. Měl by se provést audit na období od chvíle, kdy byl klub zakoupen panem Šmidberským, abychom věděli, kam ty peníze šly,“ poznamenal Jan Linhart (Patrioti Pardubic).

V debatě také znovu zazněly argumenty, že při rozhodování o koupi klubu na začátku letošního ledna byli zastupitelé uvedeni v omyl. „Byly nám předloženy lživé informace. Možná už tehdy jsme si kupovali společnost, která vykazovala známky úpadku, aniž bychom o tom věděli. Hrozilo nám, že spadneme do druhé ligy. Uplynulo půl roku a už nám hrozí krajský přebor. Byla predikce, že klub skončí maximálně ve ztrátě pět milionů korun,“ řekl František Brendl (Pardubáci). Ztráta přitom na konci sezony byla o devět milionů korun vyšší.

„Uplynulá sezona byla nejnáročnější za posledních deset až patnáct let. V lednu jsme pracovali s plánovaným objemem reklamního plnění, také jsme počítali s prodejem práv na útočníka Michaela Špačka do NHL za 5,7 milionu korun. Částečně se pracovalo i s odchodem dalšího hráče. Navíc baráž byla velmi nákladná,“ vysvětloval ztrátu vedoucí odboru rozvoje a strategie pardubického magistrátu Miroslav Čada.