Trenér Pavel Hynek dopředu moc neřešil, kdo na  jeho celek ve čtvrtfinále vyjde: „Soupeře jsme si nevybírali, vůbec jsme nad tím nespekulovali. Myslel jsem si, že si to Zlín na šestém místě pohlídá a půjdeme na něj. Nakonec je ale úplně jedno, s kým budeme hrát. My se hlavně musíme na čtvrtfinále dobře připravit,“ komentoval s klidem první překážku v cestě za šestým pardubickým titulem.

S nadhledem přijal Vítkovice i kapitán Petr Koukal: „Jejich stěžejní hráči jsou Burger s Ujčíkem, to se od minulého roku nezměnilo,“ citoval jeho slova klubový web. Loňská semifinálová porážka s ním vůbec nic nedělá: „Bude to otevřená série. Je mi jedno jak, ale chci, abychom vyhráli.“

Vítkovice uhrály první šestku na poslední chvíli. Zlín padl v Brně a svěřenci trenéra Trličíka uspěli v derby s Třincem (5:3), v tabulce tak „ševce“ přeskočili o bod. „Vyhráli jsme se štěstím a hlavně díky pomoci Máliče (Málka), který tam měl několik neskutečných zákroků,“ velebil gólmanskou jedničku Viktor Ujčík.

To pro Pardubice není vůbec dobrá zpráva, gumový fantom proti nim umí.  V play off se proti nim postavil čtyřikrát a pokaždé je vyřadil.
„Pardubice mají strašně silné mužstvo. Trenéři nám k tomu řeknou určitě dost věcí, které budeme muset vstřebat. Hrozně důležité budou první dva zápasy u nich. Chceme tam aspoň jednou uspět,“ plánuje Ujčík. 

Já a střelec? Pořád mi to přijde celkem směšný

Pardubice - /ROZHOVOR/ - Útočník Jan Kolář nasázel 26 gólů a stal se druhým nejlepším kanonýrem extraligy. Nejlepší základní část kariéry potvrdil hattrickemPAVEL RYŠAVÝ

Posměváčci ostrouhali. Teď už se mu nebude nikdo pošklebovat, že je útočníkem se zlatýma rukama, které nedávají góly.
Pardubický hokejista JAN KOLÁŘ (30) má za sebou přelomovou základní část. Ukončil ji hattrickem proti Litvínovu (vítězství 8:2), celkem nasázel 26 gólů. To je jenom o jeden přesný zásah méně, než zvládl během předchozích tří sezon dohromady. Ještě někdo pochybuje, že je jeho sezona výjimečná?

„Teď se o mně párkrát napsalo v novinách, nějak se to na mě sesypalo a odehrál jsem několik špatných zápasů. Nedělá mi dobře, když lítám někde v oblacích,“ odmítá  pravé křídlo první pardubické formace jásat nad životním ročníkem.
Chvilku by  možná mohl.

Scházela jediná branka a společně s karlovarským Kumstátem se stal nejlepším střelcem extgraligy. Cenná trofej byla zatraceně blízko.

Mrzí, že to nakonec nevyšlo?
Kluci říkali, že má Kumstát o jeden gól víc. Když jste od toho takový kousek, přemýšlíte nad tím. Ale pro mě je šestadvacet branek úplně fantastických, poskládal jsem je díky šťastným trefám na konci sezony. Nechci to číslo nějak přeceňovat, nemyslím si, že by se ze mě během měsíce stal střelec, měl bych hlavně dál vycházet z té samé hry co předtím. Teď přichází play off, nejdůležitější část sezony, takže doufám, že dám nějaké šťastné góly i tam.

Podle kouče Hynka prý na to, že moc nestřílíte, dáváte gólů dost. V play off pálit začnete?
Je fakt, že proti Litvínovu jsem dal tři góly a přitom při dvou jsem ani nevystřelil (usmívá se). Trenéři mě k častější střelbě nabádají, mluví o tom hlavně Láďa Lubina, který je v klubu ligových střelců a jeho rady pro mě mají velký význam. Když mi něco řekne, snažím se na to myslet. Jenže na ledě vždycky záleží na konkrétní situaci, musíte se chovat instinktivně.

A místo střely občas přijde nahrávka…
Protože to mám pod kůží. Snažím se do koncovky tlačit víc, pracuju na tom několik let.

Během základní části jste výrazně překonal vaše střelecké maximum, vrátil jste se do reprezentace. Už se nebráníte nazývat současnou sezonu tou životní?
Možná to tak je. Ale spíš si myslím, že mi strašně nahrál lauf, v jakém naše lajna poslední dobou hrála. Padají nám tam góly, proto se body tolik načetly. Myslím, že takový hokej hrajeme už delší dobu. Letos jsem naštěstí nebyl zraněný, a když se zvládne všech 52 zápasů, je i víc bodů.

Je příjemné, když teď slyšíte spojení kanonýr Jan Kolář?
Přijde mi to pořád  celkem směšný, to spojení ke mně pořád nějak nepasuje (usmívá se). Chci hlavně zůstat pořád na zemi. Teď se o mně párkrát napsalo v novinách, nějak se to na mě sesypalo a odehrál jsem několik špatných zápasů. Nedělá mi dobře, když lítám někde v oblacích. Spíš bych se měl soustředit na poctivý hokej, a když tam budou padat góly, tak jedině dobře.

Když budou padat i v play off, může přiletět i nějaká lákává nabídka ze zahraničí. Slyšel byste na ni?
Otevřené téma to určitě je, ale v rozjeté sezoně je lepší to moc neřešit. Čas na to bude až po play off, odvádělo by to moji pozornost jinam. Snažím se soustředit na věci, co probíhají teď a co nás ještě čekají. Na play off se strašně těším, to je pro každého hokejistu svátek. Žije tím každé město a celá republika. Budeme chtít jít co nejdál.

Potřetí za sebou na vás čekají Vítkovice. Před dvěma lety jste je porazili ve finále, před rokem vám to vrátily v semifinále. Teď je zase řada na Pardubicích?
Bylo by fajn, kdybychom byli na řadě my. Ale na nějaké minulé sezony se nehraje. Teď je tady náš tým v nějakém složení a je úplně jedno, co bylo třeba před týdnem. Začínáme od nuly. K Vítkovicím chováme samozřejmě respekt, ale musíme být sebevědomí, budeme chtít sérii překlopit na naši stranu.

Všechny čtyři zápasy v základní části s nimi byly hodně vyrovnané, vítěz vždycky nastřílel maximálně o dva góly víc než soupeř. Čekáte tuhou řežbu i dál?

V play off  to tak většinou bývá, často rozhoduje jedna, třeba šťastná branka. Úspěšný je ten, kdo dovede využít i drobných chyb soupeře. Když byly zápasy vyrovnané v sezoně, nebude to jiné asi ani teď. Musíme si vážit každého gólu, který vstřelíme.

Jste rád, že play off vám začne až 8. března a že si po náročné sezoně můžete trochu odfrknout?
Já tyhle pauzy moc nemusím. Zase je fakt, že těch zápasů bylo hodně a je potřeba trochu dočerpat síly. Pár dní si odpočineme a pak do toho budeme moci zase kopnout. V tréninku se připravíme snad tak, abychom z tempa nevyšli.

Panovaly trochu obavy, jestli vaší útočné lajně nedojde dech. Když Pardubice trápila marodka a hrály na tři lajny, pomalu jste neslezli z ledu, do toho zápasy v European Trophy a v reprezentaci. Necítil jste se na konci základní části utahaný?
Abych řekl pravdu, tak čím víc jsem na ledě, tím se cítím lépe. Ne že bych marodku vítal, to určitě ne, ale když jsme byli na ledě pořád, připadal jsem si v největší pohodě. Myslím, že můžu mluvit i za kluky, že nám síly naštěstí nedošly. Když přišel nějaký výkonnostní útlum, nebylo to o nějaké fyzičce, ale spíš o hlavě a slabších chvílích, které přijdou na každého.

V posledním zápase základní části proti Litvínovu se vám povedl druhý hattrick kariéry, a pak jste si s fanoušky užil děkovačku. Oproti poslednímu domácímu utkání s Třincem, kdy celému týmu vaši příznivci dost nadávali, to musela být příjemná změna. Je to tak?
Jsme rádi, že si diváci užili vítěznou atmosféru a přiklonili se na naši stranu. Vážíme si toho, že jich chodí tolik, a děláme všechno pro to, aby byli spokojení. Emoce k hokeji patří. Když se nedaří, tak chápu, že jsou nespokojení. Když se dívám na fotbal, zrovna hraje naše reprezentace a nejde jí to, tak taky u televize nadávám (usmívá se). To je prostě klasické fandění. Teď s Litvínovem bylo vidět, že si diváci závěr zápasu užili a skandovali. Budeme je ještě potřebovat. Když se nedaří, jejich podpora vás nakopne.

Mysleli jste před zápasem na to, abyste smazali nepovedený dojem z klání s Třincem?
Soustředili jsme se hlavně na náš výkon, který poslední dobou nebyl ideální. Dostávali jsme dost branek. Navíc čím víc jsme se na obranu soustředili, tím víc jsme inkasovali. S Litvínovem jsme se snažili být aktivnější, na začátku jsme tam měli hlavně z nepřesností nějaká okna, ale postupem času jsme brali zápas do vlastních rukou. A ten velký počet gólů? To bylo i štěstí, nepovede se to vždycky. Byla to ale odměna za naše úsilí.

PAVEL HYNEK, trenér Pardubic o Janu Kolářovi: „Má za sebou dobrou základní část, na které se podepisuje kvalitní práce celé pětky. Kdyby Honza v první polovině sezony častěji střílel, měl by těch gólů mnohem víc. Když to shrnu, na to, že nestřílí, má těch branek docela dost (usmívá se).“