Pardubice ulovily velké jméno. Josef Jandač si sice užil zklamání z nezdaru Kyjeva, který se do KHL nedostal, ale bez práce dlouho nezůstal. Bývalého reprezentačního asistenta ulovily na jeden rok Pardubice. „Jsem rád, že jsme se dohodli. Pardubice se mi ozvaly hned, jak se provalily potíže Kyjeva,“ prozradil nový kouč Eatonu po podepsání jednoleté smlouvy. Asistentem nadále zůstává Jan Votruba.

Nepožadoval jste delší smlouvu než jenom na jeden rok?
Nemám ve zvyku podepisovat dlouhodobé smlouvy. Dělám to takhle v Čechách vždycky. Když bude všechno oboustranně klapat, nevidím důvod, proč bychom pak smlouvu nemohli prodloužit. Kdyby to nefungovalo, nemělo by cenu tady dál setrvávat. V Liberci i v Budějovicích jsem taky vždycky podepsal jen na rok a nakonec z toho byly třeba tři.

Nastupujete k týmu, který bude obhajovat extraligový titul. Troufnete si říct, že budete tuto jízdu chtít zopakovat?
Ambice mám samozřejmě nejvyšší. Nastupuji k týmu, který zaslouženě vyhrál titul a ladilo mu to i v základní části. Budu samozřejmě chtít na loňskou sezonu navázat, je mi ale jasné, že cesta to bude dlouhá a trnitá a laťka je tu nastavená hodně vysoko, ale veřejnost bude chtít výsledek zopakovat a já to chci stejně. Nechci tady mluvit o nějakých výzvách. Jsem hlavně rád, že mohu působit v Pardubicích, v klubu s takovou tradicí, fanoušky a ambicemi.

Už jste měl čas začít pardubický tým pořádně prostudovat a zjistit, co byste chtěl změnit?
Vzhledem k tomu, že jsem měl výhodu v tom, že jsem pracoval u nároďáku, měl jsem spoustu času sledovat všechny kluby v lize, tedy i Pardubic, takže jsem si na ně nějaký názor zvenčí udělal. Informace zevnitř určitě dostanu od Honzy Votruby a navíc bude ještě dost času mužstvo podrobně poznat.

Třeba na herním soustředění ve Švýcarsku, které startuje v polovině srpna?
Nevím, jestli ve Švýcarsku budu mít k dispozici kompletní kádr. To hlavní přijde až v samotné soutěži. Teprve tam se ukáže, jak tým bude pracovat a jak se nám podaří navázat na práci Venci Sýkory. Všichni určitě budeme pracovat na tom, aby se výsledky dostavily.

Jak velkým problémem jepro vás ztráta střelce Petra Sýkory?
Petr je skvělý střelec, který je schopen dát v každé sezoně pětadvacet, třicet gólů. Každé mužstvo ale prochází nějakým vývojem, změnami. Bavili jsme se s manažerem a věřím, že nějací hráči ještě přijdou. Když to nevyjde, popereme se s tím. Kdybych s tím měl ale problém, nešel bych sem.

O Budějovicích se za doby vašeho kralování říkalo, že hrají nejhezčí hokej v lize. Změní se Pardubice pod vedením Josefa Jandače?
Určitě bych byl rád, kdybychom hráli hezký hokej, který se bude divákům líbit. Zároveň je ale potřeba dělat body. A bohužel mezi hezkým hokejem a body není vždycky rovnítko. Samozřejmě se budu snažit, aby mužstvo splňovalo nároky fanoušků i sbíralo body, ale pokud se v určitých fázích sezony nebude dařit, klidně ať hrajeme anithokej, hlavně, že budou body. Pochopitelně mi je jasné, že Pardubice žijí hokejem a chtějí chodit na atraktivní zápasy. Ať si ale říká kdo chce, co chce, krátkodobě je divák schopen ocenit výkon domácího týmu i když prohraje, ale hraje hezky. Dlouhodobě to ale nefunguje.

Máte nějaký termín, do kdy byste chtěl mít uzavřený kádr pro novou sezonu?
Chtěl bych samozřejmě co nejdřív, protože bych s hráči chtěl pracovat a zkusit s nimi zažít nějaký systém hry. Ale na druhou stranu tenhle proces je dlouhodobý a i ostatní kluby na definitivní podobě kádru pracují celou sezonu. Takže definitivní uzavření kádru bude tuším 31. ledna 2011, kdy končí přestupní termíny. Do té doby bude jeho podoba stále otevřená.

Bude nadále pokračovat i vaše spolupráce s pardubickým videotrenérem Janem Procházkou, se kterým jste si tolik rozuměli u národního mužstva?
Ještě úplně přesně nevím, jestli se s ním potkám. Co vím, dohodl se na plný úvazek u národního týmu. Samozřejmě budu rád, pokud ho budeme mít k dispozici na videorozbory i tady, ale zatím jsme to ještě neřešili. Spolu jsme sice mluvili, ale definitiva tomu ještě chybí.

Vizitka - JOSEF JANDAČ

Datum a místo narození: 12. listopadu 1968, Beroun.
Hráčská kariéra: Lokomotiva Beroun (1985–93).
Trenérská kariéra: Beroun (1995–98), Seok Top Soul/Kor. (1995), Kralupy nad Vltavou (1998–99), Seok Top Soul (1999), Slavia Praha junioři (1999–2000), Beroun (2000–01), Liberec (2001–03), České Budějovice (2004–08), reprezentace ČR (2008–10, asistent), Eaton Pardubice (od 2010).
Největší úspěchy: MS 2010 – zlato (jako asistent); 3. místo v extralize (2008 s Českými Budějovicemi); 2× postup do extraligy (2002 s Libercem a 2005 s Českými Budějovicemi).

Posily ze zámoří?

Jak prozradil generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý, tým stále hledá jednoho obránce a útočníka. Jednoznačně se tak nabízí otázka, zda nový trenér Jandač nezkusí oslovit některého ze čtveřice Čechů (Gřegořek, Kudělka, Čermák a Vampola), kteří stejně jako on skončili v Kyjevě, jenž byl sice slavně přijat do KHL, ale ještě než soutěž začala, byl vyloučen. Jenže podle Kusého to příliš pravděpodobné není: „Museli bychom platit tabulkové odstupné jejich českým klubům a navíc by ve smlouvách požadovali klauzuli o možnosti jejich odchodu za lepší nabídkou. A to je ze strategického hlediska velké riziko.“ Pardubický generální manažer spíš naznačil, že se bude se svým týmem poohlížet v zahraničí: „O hráčích venku máme velice dobrý přehled a možností je tam několik. Navíc se nám angažování zámořských hokejistů osvědčilo,“ poukázal především na výborné výsledky dvojice Pineault, Jillson.