Samostatná česká hokejová extraliga se hraje od roku 1993. Pardubice v ní zpočátku působily trochu jako chudý příbuzný, postupně se z nich však stal extrémně silný hráč. Nabízíme vám patero největších senzací, kdy Pardubice šokovaly extraligu.

1. Open Air 2011

Jasná jednička a ne jenom pardubická. Hokej pod otevřeným nebem byl senzací pro celou republiku. Když hrát venku, tak jedině v Pardubicích. Všude jinde by akce mohla skončit pěkným průšvihem.
Brno by se současným nadšením svých příznivců mohlo podobnou akci také uskutečnit, jenže nemá prostory. Třeba v Lužánkách to za chvíli bude vypadat jako v australské buši.
V Pardubicích se nápad uspořádat Open Air vyrojil už několikrát, ale jak rychle se o něm začalo uvažovat, tak jeho realizace skončila zase kvapem u ledu. Reálné obrysy dostal až v současné sezoně. „Stálo to hodně námahy a každý viděl, že jsme tomu věnovali úplně všechno. Snažili jsme se to připravit způsobem, který bude důstojný extralize,“ říkal pardubický generální manažer Zbyněk Kusý. Jistě bude mít teď lepší spaní, hokejová sláva se vydařila.

2. Haškův comeback 2009

Léto roku 2009 bylo hodně horké. Velký Dominátor vyhlásil, že se chystá postavit opět do klece. Ve čtyřiačtyřiceti! Česko bylo na nohou, nejlepší brankář české historie podle očekávání zvolil Pardubice.
„Jedná se o návrat velké sportovní legendy, vynikajícího hokejisty a člověka, který je velkým pardubickým patriotem. Je to náš odchovanec a pro tým a celou organizaci se jedná o velikou výzvu,“ byl před startem minulé sezony šťastný Kusý.
Na začátku sezony si však víc lidí klepalo na čelo, než že by sdílelo manažerovo nadšení. Je už starý, zraní se, nevydrží celou sezonu, ne extraligu už nemá…, předháněli se ve svých soudech fanoušci i hokejoví experti. Byli vedle jak ta jedle.
Hašek se rozjížděl pomalu, ale čím víc se blížil závěr sezony, tím oslnivěji řádil. Kabinu Eatonu vybláznil. Usilovně chtěl všem dokázat, že na papuče a fajfku má čas. Navíc v něm tým získal exkluzivního kuchaře. Sobotní snídaně byla jeho, zavedl vajíčkové orgie.
Orgie to byly i na ledě. Haškova parta dokráčela k titulu a „božský“ Dominik byl zase král. Za jeho účast na mistrovství světa lobboval i svaz pacientů. Trenér Růžička však jejich tlaku odolal.

3. Titul 2005

Extraliga se naplnila hvězdami. NHL ochromila výluka, kluby se předháněly, kolik si obstarají hvězd. Pardubice vsadily na trojici „svých“. Bulis ohromoval důrazem, Hejduk potvrdil pověst střelce a společně s Petrem Sýkorou nasázel 25 branek a Hemský ovládl play off. Trio pak ještě vylepšil obránce Michal Rozsíval, který přišel z Třince.
Předchozí dvě sezony Pardubice vyhrály základní část, ale nejdříve padly ve finále se Slavii a rok poté „vyhučely“ už ve čtvrtfinále s Plzní.
Zazářily až v roce 2005. Z kapitánského můstku týmu šéfoval Dopita, v brance se překonával vynikající Lašák a v play off Pardubice nejdříve přetlačily 4:3 Kladno, které vedl Tomáš Kaberle, pak si poradily i se silným Libercem 4:1 a ve finále suverénně vyřídily Zlín 4:0.
Město perníku slavilo titul po 16 letech. Jistě, před sezonou patřilo mezi kandidáty na titul, ale stejně mohlo zvítězit dalších devět týmů. Takhle vyrovnaná a na hvězdy bohatá extraliga ještě nebyla. A nejspíš do další stávky v NHL nebude.

4. Říhovo zjevení 1997

Sezona 1995/ 96 skončila pořádným průšvihem. Pardubice si zahrály baráž, ale, naštěstí pro ně, vybojovaly extraligu i pro další rok.
K týmu přišel neznámý kouč původem z Moravy. Jakýsi Miloš Říha. Rozhodně se nenacházel v pozici, že by si na hráče ukázal prstem a vedení mu ho přivedlo. Dostal k ruce hromadu nadějných mladíků, Ladislava Lubinu, kterému táhlo na třicet, a jediného veterána – šestatřicetiletého obránce Pavla Augustu. Blažek, Hejduk, Tomáš Martinec, Píša, ani jednomu nebylo na startu sezony dvaadvacet. Petru Sýkorovi s Mudrochem dokonce ještě ani osmnáct.
Přesto tým zelenáčů vyskočil po základní části na páté místo, ve čtvrtfinále vypráskal dvěma šestigólovými příděly Třinec a padl až v semifinále s tehdy suverénním Vsetínem. Pardubice tehdy skončily čtvrté, způsobily prvotřídní senzaci a Říha se stal trenérem roku.

5. Morrison a Eliáš

vyměnili Ďábly za Pardubice 1999
Česká hvězdička Patrik Eliáš a tehdy ještě jenom nadějný Kanaďan Brendan Morrison bojovali v NHL o lepší smlouvu. Spor s New Jersey šel dokonce tak daleko, že se vydali do Česka. K pár zápasům naskočili za Třebíč, v extralize se dohodli s Pardubicemi. Morrison odehrál šest zápasů, Eliáš pět a na tři utkání je ještě doplnil Radek Bonk. První dva zářili, drželi si průměr bod na zápas. Jenže po jejich odchodu se najednou Pardubice zastavily a propadly se až na dvanácté místo. Do play off se však přece jen dostaly.
Morrison ale nemusel být jedinou kanadskou hvězdou v Pardubicích. Při výluce v NHL se Zbyněk Kusý nebál oslovit další star „Chtěli jsme například Heatleyho nebo Thorntona, ale neměli jsme šanci se nabídkám ze Švýcarska přiblížit,“ vyprávěl generální manažer. Thornton nakonec zakotvil v Davosu, Heatley prostřídal Bern a ruskou Kazaň. Eaton dokonce dříve usiloval i o angažmá rakouského střelce Thomase Vaneka, jenž má kořeny v Hradci Králové, ale česko–rakouské námluvy nedopadly.