O případu informoval pardubický klub, když obdržel rozhodnutí předsedy Disciplinární komise extraligy ledního hokeje Viktora Ujčíka o předběžném opatření, kterým byla hráči Janu Mandátovi pozastavena činnost v soutěžích řízených ČSLH.

Proč se tak stalo? Po zápase Pardubic v Liberci, který se hrál 13. prosince 2020, se Mandát podrobil dopingové kontrole. Výsledek kontroly jeho vzorku A byl shledán pozitivním na přítomnost zakázané látky.

Robert Kousal.
Kauza Kousal: Žádné drogy, věc je uzavřena!

„Po obdržení rozhodnutí jsme se sešli s Janem Mandátem, který užití zakázané látky popřel. Na jeho požadavek bude ve specializované laboratoři v Německu přezkoumán kontrolní vzorek B,“ řekl Dušan Salfický, člen představenstva HC Dynamo Pardubice. Do vyřešení celé situace se klub k případu dále vyjadřovat nebude.

Podle sdělení disciplinární komise zůstává předběžné opatření v platnosti do doby, než bude šetření Antidopingového výboru České republiky uzavřeno. Tento postup vyplývá ze Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v České republice, která ukládá svazům povinnost, aby po oznámení o pozitivním výsledku kontroly sportovci s okamžitou platností pozastavily činnost.

HC Energie Karlovy Vary - HC Dynamo Pardubice
Ďaloga o posledních výsledcích: Jednou nahoře, jednou dole

Pětadvacetiletý Mandát v tomto ročníku odehrál za Pardubice 30 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů a na pět přihrál. Na začátku roku v Dynamu podepsal nový kontrakt, poprvé si zahrál za národní tým.