Jaký byl tedy vývoj? První branku vstřelil téměř z poloviny kluziště Posmyk a jako by určil ráz samotné bitvy, jejíž vrchol se odehrával v druhé třetině.
Po třetím gólu v pardubické brance, a za stavu 1:3, pustil Lašák do klece kolegu Hyláka. Plzeň v rychlém sledu přidala další dvě branky a vedla 5:1. To běžela 29. minuta. Východočechy postavilo na nohy paradoxně vyloučení Posmyka, během kterého se z dorážek prosadili Rolinek a Koukal! Vzápětí další náboj duelu dodal druhý gól Rolinka v dvojnásobné přesile. Moeller stihl zdramatizovat ztracený mač za necelých pět minut… Jenže euforii uhasil šestým gólem Vampola a do branky se po třinácti minutách odpočinku sunul znovu Lašák.

Třetí třetinu už Západočeši odehráli s přehledem a po čtyřech neúspěšných venkovních zápasech opět zvítězili.

Pardubický trenér Říha věří, že se jeho tým zvedne

Hokejisté Pardubic po reprezentační pauze ani v jednom ze tří utkání nebodovali a opět se trápí. Trenér Miloš Říha však stále věří, že úřadující vicemistři se zvednou. Moeller čekají po nedělní domácí porážce s Plzní ještě tři zápasy před vlastním publikem za sebou, ale už má na kontě na vlastním ledě druhou porážku po sobě.

Pardubičtí při přestavbě ČEZ Arény odehráli dvanáct z úvodních třinácti extraligových kol venku a po nepodařeném začátku se jim nepovedlo plně napravit ztráty doma. Z osmi duelů ve své hale čtyřikrát naplno bodovali a ve stejném počtu utkání vyšli naprázdno. Kouč Říha po třetí porážce za sebou o rezignaci neuvažuje. "Už jsme se jednou o tom bavili. Já jsem to nabízel, ale dohodli jsme se s vedením, že to neuděláme a budeme se snažit dělat jiné věci. Spíše si na sebe dávám tlak sám než vedení, které mě podporuje," řekl novinářům po utkání Říha.

Jestli se věci změní, to si netroufne tipovat. "My máme neustálé schůzky a vedení nechce, abych odcházel, alespoň do dneška. Ale já jsem zodpovědný za to, abych mužstvo zvedal a připravoval, abychom se z toho dostali," připojil. "Dneska před rozbruslením jsme si pouštěli ukázky, jak umíme hrát lehce a umíme dávat góly. Ale musí v tom být herní disciplina. Od ní se všechno odvíjí. Dneska tam zase bylo to zatmění, hráč chce všechno strhnout na sebe a to nejde."

V reprezentační pauze přes odmítavý postoj šéfů klubu žádal od trenéra slovenské reprezentace Júliuse Šuplera a českého národního týmu Aloise Hadamczika uvolnění pardubických hráčů. Brankář Ján Lašák a útočník Dušan Andrašovský za Slovensko na Německém poháru nehráli, za český tým nastoupil jen Tomáš Rolinek, dalšího forvarda Petra Sýkoru vyřadily potíže se zády. Pauza ale týmu nepomohla k návratu formy - přišly porážky se Slavií, ve Zlíně a dnes s Plzní.

Říha podle svých slov stále vymýšlí něco nového, co by mužstvu pomohlo. "Já jsem za pět let trénování nevymyslel tolik akcí, co jsem vymyslel teď za poslední dva měsíce. Ale pořád tu víru v mužstvo mám, jestli se všichni uzdraví a všichni budou dělat, co mají, tak to bude dobré," navázal trenér, který se musel dnes obejít bez útočníků Libora Pivka, Tomáše Blažka, Zdeňka Ondřeje, dlouhodobě zraněného forvarda Jana Koláře a beka Michala Šedy.

Podle Říhy musí tým především táhnout za jeden provaz. "Nebudou tu individuality, které řeknou: 'Já tohle nebudu'," podotkl. Říha nechce vinu za současné výsledky na nikoho svalovat. "Pořád mužstvu věřím, pořád se tam dá něco vymyslet a záleží na nás všech, jak se k tomu postavíme. Jestli si budeme fandit nebo jestli půjdeme proti sobě, jednotlivé pětky, jednotliví hráči, trenéři. Jestli my v klubu půjdeme proti sobě, tak to bude špatné. Jestli se chytneme za hlavu a budeme si fandit, tak to má nějaký smysl," dodal.