Nevyrovnanost. Tohle slovo se kabinou extraligových hokejistů Pardubic vine od začátku sezony jako dlouhá nit. A ne a ne ji přeseknout.
Třikrát během krátké doby zachránili zápas v poslední minutě. Proti Vítkovicím a Karlovým Varům vykřesali prodloužení, Sičákova rána devět sekund před koncem porazila Kladno.

Když se tým vyhrabe ze srabu, vyhraje silou vůle, je najednou nahoře. Sportovní historie je podobných momentů plná.
Jenže u Pardubic klasický scénář hokejových „soap oper“ nefunguje. Výhra střídá prohru. Delší vítězná série chybí. Získat tři body dvakrát po sobě? To se povedlo jenom jednou. V prvním a ve druhém kole. „Naše forma stabilní není. Zabýváme se tím, ale zatím to nevede k vytčenému cíli v podobě delší vítězné šňůry,“ poznamenal po nedělní porážce v 17. kole na Spartě, kde Pardubice padly 1:4, asistent trenéra Ladislav Lubina.

Už úvod zápasu se pro jeho tým vyvíjel mizerně. Po první třetině prohrával 0:3. Ničila ho hlavně dvojice T+T. Ton a Tenkrát.
První jmenovaný předvedl svůj excelentní kousek v 6. minutě. Našlápl, ukázal bránícím hráčům záda a uháněl na brankáře Růžičku. „Kluci mě tam viděli, já už v tu chvíli byl rozjetý, našlápl jsem a říkal si, že buď vystřelím ‚pod víko‘ nebo gólman trochu vyjede a udělám blafák,“ popisoval Petr Ton, co se mu v tu chvíli honilo hlavou.

Zvítězila druhá možnost. V obrovské rychlosti provedl kličku do bekhendu. „Brankářům se to hlavně špatně chytá při trestném střílení. Když se to dobře provede, mají to těžké, musí si k té tyčce vyloženě stoupnout, nevyjet a donutit útočníka, aby udělal něco jiného a svůj záměr změnil,“ rozpovídal se o svém pokladu.

Jenže v zápase to měl složitější. Kdyby na chvilku přibrzdil, už by mu záda zvalchoval jeden z dvojice Kočí, Píša. „V utkání je to ale opravdu mnohdy improvizace a člověk pak asi využije, co má zažité. Je to rozhodnutí zlomku vteřin.“ Co dodat? Že se rozhodl správně…
Sparta vedla 1:0, do konce první třetiny se ještě trefili Tenkrát s Fosterem a v Tesla aréně se slavilo.

„V posledních zápasech jsou první třetiny naším kamenem úrazu. Celý zbytek utkání pak náskok musíme dohánět. V minulých utkáních se nám to někdy podařilo, ale tentokrát jsme byli po většinu klání bohužel horším týmem,“ hlesl pardubický útočník Robert Kousal.

I když po jeho snížení na 3:1 to na začátku druhé třetiny vypadalo na další východočeské zmrtvýchvstání.
„Asi jsme si mysleli, že už máme zápas pod kontrolou,“ poznamenal Ton.

„Ale díky tomu gólu jsme rychle vystřízlivěli, zlepšili pohyb, dobře bránili a chodili do brejků,“ pokračoval sparťanský mistr bekhendového blafáku.
Po rychlém kontru necelé čtyři minuty před koncem rozhodl o vítězství Sparty 4:1 Tomáš Rachůnek.

Pardubice tak na tým jejich bývalého kouče Josefa Jandače nestačily letos už podruhé. Příležitost k nápravě reputace budou mít netradičně ve středu, kdy od 18 hodin přivítají Zlín.

Prolomí konečně svoji mizérii z prvních třetin? V posledních pěti zápasech ji vyhrály jenom jednou, jediný gól daly v Liberci. Puků v jejich síti za zmíněný úsek přistálo pět…