Po vstupu Mountfieldu HK do nejvyšší soutěže se jedná o čtrnáctý extraligový souboj. Po tom úvodním v této sezoně propukla radost v Hradci Králové po výhře domácího týmu 8:2.

Oba celky se na stejném místě střetly již v srpnu, kdy v rámci Mountfield Cupu prohrálo Dynamo 2:6. I proto mají Pardubičtí zvýšenou motivaci.

Dynamo naposledy vyhrálo (3:2) v derby na konci ledna tohoto roku, kdy se hrálo v Pardubicích. Tehdy rozhodl gól Petra Sýkory tři minuty před koncem.

TOUHA PO ODPLATĚ

Negativní bilanci z poslední doby si v Pardubicích dobře uvědomují. „Je to derby, tím je řečeno všechno. První vzájemné utkání v sezoně jsme vysoko prohráli, chceme tuto porážku Hradci Králové oplatit," má jasno generální manažer a trenér Pavel Rohlík.

K přípravě na zápas měl tým dostatek prostoru během reprezentační přestávky. „Rozpitvali jsme veškeré detaily hry Mountfieldu. Věříme, že nám pečlivá příprava pomůže k tomu, abychom vyhráli," dodal.

V sestavě již nebude obránce Filip Novák, jenž zamířil do Slovanu Bratislavu. Proto dojde ve složení obrany ke změnám, k dispozici totiž zřejmě nebude ani Ctirad Ovčačík. Kvůli disciplinárnímu postihu pak nemůže hrát útočník Alexandre Mallet.

Hlavně maximální nasazení, o to se budou chtít Pardubičtí opřít. „Chceme hrát zodpovědně a důsledně. To se v posledních zápasech již objevovalo. Měli jsme ovšem některé výpadky, stále pracujeme na jejich odstranění. Chceme využít domácího prostředí a podpory našich fanoušků. Musíme jít nadoraz a vyždímat se," prohlásil Pavel Rohlík.

VSTUPENKY V PRODEJI

O zápas panuje zvýšený divácký zájem, i přesto bylo včera k dispozici ještě přes 1000 volných vstupenek. „Těším se moc, čeká nás výborná kulisa. Mám rád zápasy, když je plno a lidi fandí. Věřím, že nás nakopne do další části sezony," uvedl pardubický útočník David Tomášek.

Zápas budou provázet zvýšená bezpečnostní opatření, proto bude hala otevřena již v 16.30.

Jako favorit vstupuje do duelu pátý Mountfield HK, Dynamu patří v tabulce až třináctá pozice.

Trenér Hynek poznává druhou stranu
Hradec Králové S Pardubicemi slavil v roce 2012 mistrovský titul. Letos v létě však přijal nabídku z Hradce Králové, stal se jedním z asistentů Václava Sýkory. Proto Pavel Hynek poznává druhou stranu východočeské rivality.
„Když jsem působil v Pardubicích, ani jsem si rivalitu s Hradcem neuvědomoval. Sahá vlastně hluboko do historie Hradec byl krajské město, Pardubice byly v podstatě pod ním. Přijde mi třeba trošku srandovní, že se oddělil Pardubický a Hradecký kraj. Takže to není jen ve sportovní rovině, ale i historické," prohlásil v rozhovoru pro webové stránky Mountfieldu. „Podle mě je pak derby díky tomu více vyhrocené nejenom o sportovní stránku, ale i o rovinu jakési minulosti. Nevím, jak to prožívají v Pardubicích, ale tady je to hodně silné," doplnil.

Zohorna: Brácha dobře ví, o co jde. Já musím derby nejdříve zažít

Pardubice Jméno Zohorna si z předchozích východočeských derby budete pamatovat. Útočník Tomáš zasáhl do osmi zápasů proti Mountfieldu HK a vstřelil v nich dvě branky. Teď již ovšem hraje KHL v barvách Chabarovsku.

Atmosféru derby dnes okusí další Zohorna, premiéra čeká na jeho bratra. Šestadvacetiletý útočník HYNEK ZOHORNA přišel před měsícem z Komety Brno na hostování, které vyprší v neděli po utkání s Chomutovem. O tom, co bude dál, se zatím definitivně nerozhodlo.

Čeká vás první start ve východočeském derby. Cítíte výjimečnost tohoto duelu?
Musím říct, že zatím ještě ani ne. Nejdřív ten zápas musím zřejmě zažít. Doposud znám pouze derby mezi Kometou a Zlínem. Až to poznám, tak možná ucítím určitou rivalitu mezi těmito kluby.

Bratr Tomáš několik zápasů proti Mountfieldu HK odehrál. Zmiňoval se o něčem?
Teď nebyl čas to probírat, protože byl na reprezentační akci ve Finsku. Těžko říct, jestli vůbec ví, že se dnes derby hraje. Na druhou stranu tady hrál asi šest sezon, tak moc dobře ví, co je to východočeské derby.

Sledoval jste ho v reprezentačních zápasech?
Ano, stihl jsem sobotní zápas, kdy hráli proti Finsku. Klukům se zadařilo, odehráli parádní zápas.

Dá se z toho vzít určitá inspirace, třeba co se týče střelby a podobně?
Něco možná jo (směje se). Něco se dá okoukat, ale stejně se musí hráči domluvit na určitých signálech. My tady zase trénujeme svoje vlastní.

Pomohla vám v Dynamu reprezentační pauza? Vnímáte to jako předěl, že začne další fáze sezony?
Určitě pomohla, měli jsme dva dny volna, pak jsme trénovali dvoufázově. Byl tam vložený zápas v Kolíně, i v něm jsme něco nacvičovali. Myslím, že jsme celkově dobře potrénovali. Jsme připraveni a těšíme se na další zápasy.

Jaký je tedy nejbližší cíl pro středeční derby?
To je jasné. Doufám, že přijde plný kotel a že tři body zůstanou tady v Pardubicích.