Jak se člověk musí cítit, když ho nečekaně vyhodí z práce?

Snadná odpověď: mizerně.
Příjemné pocity nezažíval ani trenér  PAVEL HYNEK, když mu sportovní manažer Pardubic Hemský oznamoval, že v klubu končí. „Nezbývalo mi nic jiného než to akceptovat. Nemá cenu řešit proč, jak…," říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
Za sebou nechal jeden bronz, titul a tým na osmém místě krok od první šestky. Nepomohlo mu ani, že před reprezentační pauzou porazil pražskou (5:2) Slavii.
Že bude mít Pardubic teď  plné zuby a než aby se do města někdy přijel podívat, radši si třikrát odplivne? Asi byste se mu nedivili. Zapšklý ale není.

Tušil jste po Slavii, že se něco chystá?
Kdybych tvrdil, že jsem o tom v průběhu sezony nepřemýšlel, tak bych lhal. Nepovedl se nám vstup do sezony, bylo dost porážek a říkal jsem si, že jestli to nezlomíme, bude to špatné. Před zápasy s Vítkovicemi a Libercem jsme měli nůž na krku, ale zvládli jsme je. Teď jsem to ale nečekal. Říkal jsem si, že máme dva body na šestku a pět na trojku. Věřil jsem, že se zvedáme.

Berete důvod vašeho vyhazovu, že postavení v tabulce neodpovídá kvalitě týmu?

S tím souhlasím, mužstvo má svoji kvalitu i velký potenciál a patří do první šestky. Na druhou stranu vidím objektivní příčiny, proč tam zatím není.

A ty jsou?

Hlavně zmíněný špatný start do ligy. Ten souvisel s tím, že jsme začínali v hodně kombinované sestavě, v útoku nás trápila marodka. Svoji roli hrálo i určité uspokojení po titulu. To se objeví vždycky, ať chcete, nebo ne. Hráči si potřebují trochu nabít hubu, sednout si zase na zadek  a zjistit, že bez černé práce to zkrátka nepůjde.

Pamatujete, kdy se v extralize naposledy odvolával trenér
po vyhraném utkání?
Nemyslím, že bych byl první, komu se to stalo, v historii by se určitě podobný případ našel. Je to prostě důsledek toho, že vedení vyvíjí nějaké kroky. Asi mě neodvolávali z neděle na pondělí.

S jakými pocity Pardubice opouštíte?

Všem lidem bych chtěl poděkovat, že jsem tady mohl pracovat. Vážím si toho, že jsem mohl dělat v takové organizaci. Byl jsem tady ohromně spokojený. Velký dík patří celému realizačnímu týmu, spolupráce byla parádní. Vzpomínat budu i na fantastické fanoušky.

Přitom ne každého trenéra mimo Pardubice přijmou…
Taky jsem z toho měl trochu obavu. Když jsem přišel k Pepíkovi Jandačovi jako asistent, tak přesto, že jsme hráli někde ve středu tabulky, diváci občas pískali. Přišlo mi, že ho tolik nevzali. Když jsem bral pozici hlavního kouče, přemýšlel jsem o tom, co bude. Letos mě strašně příjemně překvapili.

Vážně? A čím?
Že i když jsme na začátku hráli špatný hokej a nedařilo se, stáli za námi. Za to jim patří velký dík. Hrát před plným barákem je velký zážitek. Pořád před sebou vidím ten sedmý zápas posledního čtvrtfinále s Vítkovicemi. Cítili, že může být konec sezony, a v poslední třetině mužstvo vybičovali. To byla atmosféra, jakou jsem nikdy nezažil. Lidi v Pardubicích jsou právem hodně přísní a nároční. Mně budou ale chybět. Tady se nestane, aby přišla jenom půlka zimáku.

Jaký byl za ty dva roky v Pardubicích váš vztah k vedení klubu?
Myslím, že jsem směrem nahoru neměl problémy. A to platí i v souvislosti se Zbyňkem Kusým. Když trenér nemá sportovní výsledky, tak je pak na vedení, do jaké míry ho podrží, nebo to jednou skončí. V té samé situaci, jaká nastala letos, jsme byli také vloni.

Vzpomínám, v listopadu jste prohráli čtyřikrát za sebou a doma vás pak čekal Litvínov. Spekulovalo se, že máte nůž na krku…
Vrabci na střeše si cvrlikali, že když ho neuděláme, může se dít cokoliv. Tenkrát se za nás Zbyněk Kusý postavil a podržel to. Zaplaťpánbůh jsme vyhráli, pak se  z toho vyklubala série, kdy jsme i přes marodku udělali vítěznou šňůru. Na Vánoce už byly Pardubice nahoře. A taky to mohlo být všechno jinak… Vloni jsem to ustál, letos ne. Vedení mě podrželo na začátku soutěže, mohlo mě vyhodit po šesti kolech. Tehdy jsem podporu cítil.

Právě. Jste třináctí, vedení má trpělivost. Bušíte na vrata šestky a končí trenér. To je divné, ne?
Když budu upřímný, překvapilo mě to, že ve dvacátém kole, kdy jsme měli minimální bodový odstup na špičku, končím. Navíc titul se taky nevyhrává každý rok, takže jsem doufal, že důvěra bude větší. To jsou ale jenom nějaké moje pocity. Když mi Petr Hemský v úterý o půl jedné tuhle zprávu zavolal, nezbývalo mi nic jiného než to akceptovat. Nemá cenu řešit proč, jak…

Jak telefon probíhal?

Naprosto v klidu. Domluvili jsme se, že si zavoláme ještě později, ve středu se přijedu rozloučit s mužstvem a vyklidím trenérskou kabinu. Odpoledne bych se chtěl jít ještě rozloučit se všemi lidmi na zimáku. Cítil jsem se tady výborně. Třeba i touhle cestou bych chtěl hráčům poděkovat. Mrzí mě, že končím někde, kde jsem byl spokojený.

Měl Zbyněk Kusý s trenéry větší trpělivost než současné vedení?
Když jsem před dvěma lety přicházel na post asistenta, mužstvo se pohybovalo na pozicích pro play off a šestku jsme si zajistili až těsně před koncem základní části, přitom tady byli hráči jako Kolář nebo Koukal. A nakonec  z toho byl bronz. Když vedení trenérovi nevěří, tak na střídačce nemá co dělat. To je prostě fakt. Dál nemá cenu o ničem spekulovat.

Ovlivnila tým ztráta Koukala s Kolářem víc, než jste si v létě připouštěl?
Věděl jsem, že tahle sezona nebude vůbec lehká. Vedení udělalo maximum, aby za ně přišla náhrada. To, jak hráči rychle zapadnou, nebo se zapracují, je jiná věc. Řeknu vám to i po odvolání, na trhu lepší hráči než Pavel Brendl s Krisem Beechem nebyli. Prvního centra jsme koupit museli, to byla nutnost. I když mě to třeba stálo trenérský život, tak za těmi kluky stojím. Impulz nám dali až hráči z NHL.

Přemýšlíte už co dál? Jestli si dát od trénování chvíli pauzu, nebo do kolotoče vletět rychle znovu?
V úterý mi volalo dost lidí a ptalo se, kam půjdu. Každému jsem říkal, že mě před hodinou vyhodili. Jak bych mohl přemýšlet, nad něčím dalším? Byl jsem toho plný. Uvidíme, co bude dál. Nejdřív ale musím vychladnout a všechno si nechat projít hlavou.