Byl to konec, který mohl 
s půlkou lidí na stadionu seknout.

Do konce prvního kola play out mezi Pardubice a Litvínovem zbývalo 26 sekund, na kostce svítil stav 2:2.

Domácí bek Gregorc vyrobil mega hrubku, chtěl poslat puk do jízdy na druhou modrou, místo toho trefil Trávníčka a Viktor Hübl poslal hosty do vedení. Zmar, průšvih na šestou.
Stejně to nebyl konec.

Pouhé 2 sekundy před koncem vyrovnal Petr Čáslava na 3:3. „Je to válečník. On při každém tréninku vypadá, jako kdyby šel na zápas play off číslo sedm. Všichni by se od něj mohli učit. Nikdo se nemůže divit, kam to v kariéře dotáhl," poklonil se mu brankář Brandon Maxwell.

„Tam už toho moc nenaděláš. Jenom se divíš, co se děje," glosoval poslední minutu trenér Pardubic Peter Draisaitl.

První pocit: rozžvýkat vzteky kravatu. Druhý pocit: Vytáhnout ji z pusy a točit s ní euforicky nad hlavou. Ale na velká gesta ho neužije, dusil všechno v sobě.

„Říkali jsme si, že toho času už není tolik. Ale při nejhorším prohrajeme 2:4, takže musíme jít dopředu," popisoval Čáslava krátkou domluvu mezi hráči před posledním střídáním. Oddechový čas už Dynamo nemělo, Draisaitl ho použil ve chvíli, když Litvínov jeho partu dusil…


„Jsou tam věci, které jsou až nepochopitelné. Vedete o dva góly a najednou přestanete hrát," lamentoval kouč Východočechů nad tradiční bolestí svého týmu. Ano, Pardubice vyhrály 4:3 po nájezdech. Vstaly z hrobu. Skvělá práce.

Jenže soupeř nemusel získat ani bod. Dynamo vedlo 2:0 a vypadalo, že má všechno pod kontrolou. Pak řízení přenechalo soupeři. „Sami jsme si to pokazili. Když vedete 2:0 nemůžete to nechat dojít až sem," věděl Čáslava.
Byl za hrdinu, jeho bomba při power play zabránila katastrofě, Litvínov se před Pardubice v tabulce nenatlačil.

Jenže měl jasnou představu, že tým měl zvládnout zápas jinak: „Získali jsme důležité dva body, ale když vedeme, najednou koukáme a čekáme, až nám ten druhý dá góly." Pro chybu Gregorce měl ale pochopení: „To je věc, která se zkrátka občas stane každému, vyplyne ze hry."

Slovinský zadák by ovšem svému zkušenému parťákovi měl tak měsíc chodit pro čerstvé jahody. Smazal jeho kiks. Nebude se o něm mluvit, nebude mít fatální následky.

Omyl, co se stává jednou za pět let viděl dobře i trenér Draisaitl. Ani on se ke Gregorcovi nechystal s nějakým bouřlivým projevem. „Předpokládám, že sám ví, co bylo špatně. Co bych s ním rozebíral? Určitě to nebylo správné řešení, ale sám Blaž si to uvědomuje."

Podle Čáslavy už ani teď žádné řeči nemají smysl: „Za poslední dvě sezony jsme si toho napovídali hodně. Nyní je potřeba v těch posledních pěti zápasech hlavně hrát."