Open Air Game

HC Eaton Pardubice – HC Kometa Brno


Kdy: 2. ledna 2011.
V kolik: 12.30.
Kde: Plochodrážní areál v Pardubicích Svítkově.
Předzápasový program: Utkání legend Pardubic a Komety (10.00).
Vstupenky: Předprodej bude zahájen 6. prosince v 9.00 v pokladnách ČEZ Arény. Od 1. prosince bude klub přijímat hromadné objednávky nad 30 vstupenek (mirek.novotny@hcpce.cz).
Ceny: Stání 500 Kč, sezení podle kategorií do 1000 Kč.

V zámořské NHL se z hokejových zápasů pod širým nebem stala povedená novoroční tradice. V Rusku se bojovalo na Rudém náměstí, návrat ke kořenům hokeje si užili i ve Švédsku nebo v Rakousku. Teď se hokejová móda valí i na Česko. Konečně se dočkalo.

Před měsícem se začalo spekulovat, že by Pardubice měly uspořádat zápas pod širým nebem. Teď je to definitivní.
Open air, první extraligový zápas venku, v Pardubicích skutečně bude!

Eaton 2. ledna přivítá na plochodrážním areálu ve Svítkově Kometu Brno. „Zvažovali jsme i některé jiné soupeře, ale nakonec jsme se rozhodli pro tento termín a Kometu,“ prozradil generální manažer Eatonu Pardubice Zbyněk Kusý.

Zápas začne netradičně ve 12.30, předcházet mu bude, podobně jak je běžné v NHL při Winter Classic, zápas veteránů mezi bývalými hvězdami
Pardubic a Brna. První třetinu hlavního zápasu navíc oba týmy odehrají v retro dresech.

„Venku jsem hrál naposledy ve Žďáru, ale už to je hodně dávno,“ vzpomínal na mladá léta kapitán Pardubic Petr Koukal. První, co se mu vybavilo, byla šílená zima: „Byla opravdu hrozná. Vzpomínám si, že hráči, kteří měli plexisklo, nemohli hrát, protože byli zmrzlí,“ usmíval se.

Přípravy na velkou akci, která by podle přání generálního manažera Kusého měla vyvrcholit návštěvou 25 tisíc fanoušků, začnou už 9. prosince. „Nejdříve musíme upravovat fotbalové hřiště tak, abychom příliš nepoškodili trávník. Následovat bude dovoz technologie, nejpodstatnější bude rozvinutí bílého chladicího koberce a pak se připojí chladicí jednotky. Na závěr provedeme montáž mantinelů. Nejpozději 29. prosince bude led připraven, aby se o den později mohlo začít trénovat,“ popisoval proměnu plochodrážního areálu Zdeněk Mokroš, generální ředitel Basicphase holding, společnosti, jež bude mít ledovou plochu na triku.

Podle něho by neměly nastat žádné technologické potíže, které by utkání zamezily: „Led je dostatečně kvalitní až do plus patnácti. Vadit by nám mohl leda teplý déšť, to by musely jet strojovny naplno.“

Trenéra pardubického Eatonu Josefa Jandače však historická událost zatím nechává v klidu. „Na zápas se samozřejmě všichni těšíme, ale zatím se jím nijak nezaobírám. Čeká nás do té doby docela náročný program. Už teď ale mohu říct, že pro mě bude důležité, aby mužstvo odvedlo výkon, na který se dá dívat a abychom získali body.“

ROZHOVOR: Kusý vtipkoval, chtěl nechat hráče převlékat na mrazu

Velkolepý projekt bude stát přes patnáct milionů. Tribuny doveze třicet kamionů.

Několik let se mluví o tom, že by hokejové Pardubice mohly přichystat zápas pod širým nebem. Vyšlo to až nyní. Náklady na hokejovou slávu však jsou podle generálního manažera HC Eaton Pardubice ZBYŇKA KUSÉHO astronomické: „Pohybují se v řádech patnácti až šestnácti milionech korun bez daně z přidané hodnoty,“ udal konkrétní cifru.

Proč je cena tak vysoká?
V Pardubicích bohužel nemáme tak velký stadion s tribunami, který by byl k dispozici. Tudíž většinu technologie, která je nutná k pořádání zápasu, si musíme zaplatit a musíme ji postavit. Už tento týden se tam bude materiál navážet.

Tribuny pak zůstanou majetkem klubu?
Zase tak velký klub nejsme, abychom si mohli dovolit je koupit. Jejich nájem se už teď pohybuje v milionech korun. Budou umístěny na kratších stranách. Ta, která se postaví blíž k plochodrážnímu depu, bude k sezení, předpoklad je, že by se na ní mělo vejít zhruba pět tisíc diváků. Protilehlá tribuna by měla být k stání a kapacitu dopředu odhadujeme něco mezi sedmi a půl a osmi tisíci diváků. Tribuny budou postaveny tak, že uzavřou celý prostor závodiště do obdelníku a materiál na jejich postavení by mělo přivézt zhruba třicet kamionů.

Máte už teď jasno o programu, který bude hlavní zápas doprovázet?
Bude vcelku bohatý, ale přesný itinerář akcí, které budou v ostatních dnech probíhat, nemáme. Rádi bychom ale v den zápasu uspořádali zápas legend Pardubic a Komety Brno, který by měl začít kolem desáté hodiny.

Nastoupí veteráni v dobových dresech?
Budou mít speciální dresy pro tuto příležitost. Navíc si ale schováváme i jedno překvapení pro fanoušky, protože na první třetinu nastoupíme v historických dresech. V jakých ale neprozradím, jen řeknu, že jsme je vybrali z hluboké historie. Doufám, že se budou líbit.

Ověřovali jste si počasí, jaké by v Pardubicích 2. ledna mělo panovat?
Předpokládaná teplota je někde mezi nulou až pěti stupni. Podle dlouhodobé předpovědi by nemělo pršet, ani chumelit. Jestli to tak ale vážně bude, je tak někde na šedesáti pěti procentech.

Už jste rozhodli, kde budou mít hráči kabiny?
S tím jsme si hlavu dvakrát nelámali. Chceme divákům celou akci přiblížit co nejvíc, takže se hráči budou svlékat na otevřených lavičkách přímo vedle tribuny na sezení (usmívá se).

Počkejte, to skutečně myslíte vážně?
To byl vtip. (pobaveně směrem k novinářům) Ale koukali jste na mě pěkně. Máme to připravené tak, že v technickém zázemí, což je prostor, který je v sousedství pevné zděné budovy Zlaté přilby, budou luxusní vytápěné buňky pro pětatřicet lidí s kompletním zázemím. Hráči to i tak ale k hřišti dobrých padesát metrů mít budou Na jejich cestě k ledu bychom chtěli udělat takovou alej slávy. Rádi bychom tam umístili fotografie bývalých hráčů v životní velikosti.

Chystáte podobně jako při zápasech v zámoří vyhřívané střídačky?
Kdyby byly velké mrazy, jsme schopni to řešit přenosnými vytápěcími zdroji. Pokud se teplota bude pohybovat od minus tří nahoru, tak s vytápěním střídaček nepočítáme. Budeme na to ale připraveni.