Meziválečné Československo mělo populární fotbalovou ligu, ale ledové radovánky na něco obdobného čekaly hodně dlouho. Scházely umělé ledové plochy, a tak se každou zimu čekalo na rozmary počasí.
Navíc – jsme přece Češi – věc komplikovaly osobní spory a animozity.

O mistrovský titul se sice v hokeji hrávalo už za Rakouska-Uherska i v raných letech první republiky, leč vždy pouze turnajovým způsobem. Stálá ligová soutěž získala pevné obrysy až v roce 1936, kdy byl první ročník konečně schválen valnou hromadou hokejového svazu. K rozlosování došlo 13. prosince, první zápasy se odehrály 3. ledna 1937.

Počítejte s námi… Přesně po osmdesáti letech by měly vrcholit oslavy kulatého výročí, které vedení extraligy chystá spolu s marketingovým partnerem BPA. Na co můžou hokejoví fanoušci těšit?
Třeba na dvě velké ankety – budou totiž v hlasování vybírat největší událost historie nejvyšší soutěže a také legendární pětku.

„Už jen vymyslet, jak to udělat, bylo složité. V případě pětky totiž například nehledáme tým hvězd, ale spíše formace, které se zapsaly do historie," uvedla na včerejší tiskové konferenci ředitelka BPA Jana Obermajerová.

Oslavy bude provázet řada dalších akcí. Začne se už tuto neděli na zápase Sparty s Vítkovicemi. Tenhle mač nebyl vybrán náhodou – právě tyto dva kluby se totiž střetly i zmíněného 3. ledna 1937 (utkání ve Vítkovicích tehdy skončilo remízou 1:1). Ten samý den ještě České Budějovice porazily Mladou Boleslav a pražská Slavia prohrála v Popradu s týmem HC Tatry. Prvním mistrem se ovšem stalo mužstvo LTC Praha, tehdejší velkododavatel reprezentantů (pro zajímavost – posledním zbývajícím účastníkem prvního ročníku byl celek opavských Němců Troppauer EV).

Je dobře, že si i český hokej čím dál víc připomíná své historické kořeny. Třeba zámořská NHL je svým lpěním na tradicích proslulá.

„Za posledních osm deset let se udělal obrovský kus práce a podobné věci se začínají připomínat. Je to i úcta k hráčům, konají se charitativní akce, které se jim snaží pomoct," myslí si bývalý slavný útočník Jan Hrdina.