VÝCHODOČEŠI VE FINSKU
Martin Pláněk (HK): Milé překvapení, ukázal, že má na mezinárodní level, nebyl u jediného obdrženého gólu.
Bohumil Jank (HK): Z přemíry snahy občas opouštěl svůj prostor. Časem může patřit k oporám.
Lukáš Radil (PCE): Nebodoval, ale ty jeho kličky a změny směru trápily nejednoho soka.
Tomáš Zohorna (PCE): Pořád se po zranění spíš hledá, v top formě do reprezentace patří. Teď ho čeká ještě hodně práce.

Tři porážky a jen jeden bod vypadají strašidelně.

Ale česká hokejová reprezentace na Karjala Cupu nezklamala. Dvakrát jí chyběl jen kousek a porazila Finy a Švédy. Jenom s Ruskem jí utekla první třetina. Na to, že do Finska vyrazil radikálně omlazený tým, vedl si slušně.
Stejné pocity má i pardubický útočník LUKÁŠ RADIL (24): „Nehráli jsme vůbec špatně, nebyl to žádný propadák. Trochu nám chyběla větší produktivita a zkušenosti."
Šikovné křídlo se postupně vypracovalo až do řady kapitána Radka Smoleňáka. „Ráďa půjde do NHL, to tam napište," v průběhu rozhovoru utrousil Radoslav Tybor, který procházel kolem…

Mrzí nevydařená první třetina s Ruskem zpětně hodně?
Nejhorší je, že bylo hratelné. Už Švédsko jsme měli porazit, dalo se vyhrát. S Ruskem jsme na začátku dostali tři góly a pak už to bylo těžké.

Bezejmenný tým si nesedl na zadek z Kovalčuka ani Radulova. S takovou se asi vrací domů hezky, ne?
Hlavně jsme načerpali další obrovské zkušenosti, zahrát si proti takovým hráčům, je super. Nemáme se za co stydět.

Jaký jste měl pocit ze souhry s drsňákem Radkem Smoleňákem?
Skvělý, hrál jsem s ním a ještě s Michalem Birnerem. Radek je neuvěřitelný střelec, třeba ten gól, co dal Švédům… Má to v sobě.

S čím se s vámi loučil trenér Vladimír Růžička, že se v prosinci uvidíte v Rusku?
To neříkal. Ale mluvil o tom, že to byl dobrý turnaj. Myslím, že s tím, co jsme předvedli, byl spokojený. A říkal, ať makáme dál v klubech, že s některými se těší na další spolupráci.

Vyrazit na předvánoční nákupy do Moskvy a spojit je s představením na Channel One Cupu… Hádám, že byste se nezlobil.
(usmívá se) Určitě ne, špatný by nebylo jet na další akci. Jen je to hrozně daleko, tam navíc pojedou už hráči z KHL, takže konkurence bude zase o dost větší. Ale třeba nějaká šance bude.

Přemýšlíte, co je potřeba udělat pro to, aby byla naděje i na šampionát v Praze?
Vůbec ne. To bude děsně těžký, šampionát proběhne až v květnu, což je hrozná doba. Záležet bude na spoustě faktorů, na formě, i na štěstí.

Pravda, ale objíždět pravidelně všechny turnaje Euro Hockey Tour, patřit do jádra týmu, šance stoupne…
Když se dostanete na všechny turnaje, Praha by se přiblížit mohla. Pan Růžička říkal, že hráčům z Evropy šanci na šampionátu dá. Ale znovu říkám, času je hodně, stát se může ještě cokoliv.

A co s vámi bude dál, už se hlavou honí? Tomáš Nosek se po jedné parádní sezoně v extralize bije o NHL…
Tak to bych musel dostat nějakou nabídku, abych o tom začal přemýšlet.

Ale slyšel jsem, že skauti kolem vás docela krouží.
Taky jsem něco zaslechl (usměje se). Ale takových věcí jsem už pár měl, jen všechno je v mezích potenciálního zájmu. A od toho je pořád hodně daleko k nějakým konkrétním věcem.

Ale ví se o vás, od toho se odpíchnout dá, nemyslíte?
Je to super, když se na vás ptají. Vnímáte, že o vás někdo ví. Samozřejmě, že bych se chtěl v kariéře někam posunout, proto hokej hraju. Extraliga je skvělá, byla hrozně dlouhá a tvrdá práce se do ní probojovat. Každý člověk by se chtěl ale vyvíjet dál a dál, takhle to má asi každý. Uvidíme, co přijde.

Balaštík je pryč, ale Zlín má Svobodu
Ne a ne se z velkého průšvihu vyhrabat. Zlín na jaře získal hokejový titul, jenže letošní sezona mu těžce nevychází. Před reprezentační pauzou sice porazil Vítkovice, ale stejně trůní na posledním místě. Dnes od 18 hodin se představí v Pardubicích.
„Myslím, že přijede soupeř s perfektní obranou a hodně obětavý, bude hrát s velkým nasazením. Betonáři, nám moc nesedí, něco jsme si k tomu řekli, uvidíme, jaká bude realita," má z urputného soka obavy pardubický kouč Zdeněk Venera.
Na jednu stranu si může oddechnout, že Zlín je už bez Jaroslava Balaštíka, se kterým klub rozvázal smlouvu a jemuž se na Pardubice pravidelně dařilo. Ovšem pozor! Místo něj do kádru úřadujícího mistra dorazil z Brna Jakub Svoboda. „Co čekáme od Kuby? Góly. Dokázal jich dávat v minulých letech hodně. Má to v sobě, věříme, že nám pomůže," řekl pro klubové internetové stránky Rostislav Vlach.
Venerovi už postupně uzdravují všichni marodi. K dispozici bude už i Jan Starý, jenž musel po vydařeném úvodu sezony na operaci kolene. Mimo je aktuálně už jenom Michael Špaček. „Udělaly se mu z bruslí otlaky. Má na noze nějaký výrůstek, zánět… Jeho návrat se odhaduje strašně špatně," prozradil pardubický trenér.