„Budu chtít Spartu porazit, a to nejen kvůli tomu, že tam mám stále kamarády,“ říká pardubický kapitán TOMÁŠ ROLINEK, jenž v pražském klubu dva roky působil. 

Co říkáte tomu, že sezonu odstartuje zápas se Spartou?
Pro všechny to bude speciální zápas už jen tím, že je začátek nové sezony. Pro mě osobně taky, možná budu hodně motivovaný, protože na Spartě mám pořád kamarády. Možná jste zaznamenali, že jsme v létě pořádali i fotbalové charitativní utkání, na které někteří kluci přijeli. Každopádně se těším, začne zase ten zápasový koloběh. 

Všichni v klubu si přejí prožít klidnější sezonu, než byla ta minulá…
I já bych si to strašně přál. Po návratu jsem v Pardubicích dva roky, nebyly to dobré sezony. Chtěl bych, aby ta letošní byla klidná, bez velkého stresu. Zkrátka, aby se dařilo, diváci chodili spokojení a my v kabině žili dobrou atmosférou. To si před nadcházející sezonou přeji, ale uvidíme, jak to bude vypadat. 

Budou hodně klíčové již úvodní zápasy nové sezony? 
Jasně, start je důležitý. Loni nám to vůbec nevyšlo, byli jsme po pěti zápasech na nule. Letos nás čeká nejprve Sparta, potom další týmy. Když získáte v úvodních utkáních nějaké body, tak máte lepší náladu. Začátek je důležitý, ale pak to musí šlapat i dál. 

Co se dá čekat od prvního zápasu. Ukáže hned Sparta svoji sílu? 
Spartu dobře znáte, letos poskládali velmi dobrý tým. I když je novináři asi nebudou tipovat na nejvyšší příčky, tak já si myslím, že tam budou. Vím, jak to tam chodí. Sparta je pro mě favorit, moc se na zápas těším. 

Co podle vás nejvíce v úvodních zápasech rozhoduje? 
Všichni mají spoustu sil, je tam znát natěšení a elán. Co rozhoduje? Když řeknu maličkosti, tak budu říkat jen klasické klišé. Jen doufám, že nás bude od začátku zdobit zodpovědnost, bojovnost a mentální síla týmu. Nemáme extra hvězdy a střelce, tedy kromě Petra Sýkory, který je schopen dát z každé pozice gól. Chceme se spoléhat na bojovný výkon celého týmu. 

Jak vnímáte z pozice kapitána letní přípravu a formování nového týmu? 
Každý rok mám z přípravného období na ledě a zápasů takový dobrý pocit. Ale viděli jste, jak dopadla loňská sezona. Proto se to nedá teď říct. Vše ukáže sezona, opravdu si přeji, aby byla z naší strany dobrá. 

Hráčský kádr se v létě dost obměnil. Bylo i z tohoto pohledu jednodušší zapomenout na poslední sezonu? 
My, co jsme tady byli, máme nějaký strašák v hlavě. Ale je tady spousta nových kluků, kteří nejsou zatížení loňskou sezonou, což je dobře. 

Jak jste vnímal příchod velkého množství nových hráčů ze zahraničí? 
Mně to nevadí, naopak. Když ti hráči mají kvalitu, tak proč ne. Jen mi to trochu vadí jako českému patriotovi, protože bych chtěl, aby tady hráli hlavně čeští kluci. Aby se vyhrávali a potom třeba i něco splatili klubu, pokud by odcházeli někam dál. Na druhou stranu, když chci, aby tým šlapal, tak je jedno, jestli je to cizinec. Hlavně, aby odváděl sto procent klubu a pomohl mu. 

Trenér Holaň zdůraznil, že hlavní řečí v týmu zůstává čeština. Jak se adaptovali hráči ze zahraničí? 
Samozřejmě to klukům musíme překládat, ale zapadli dobře. Když tým šlape, tak většinou žádné problémy nejsou. Zatím je vše v pořádku. 

Přinesou Kanaďani i další noví hokejisté více důrazu? 
Víme, že důraz každopádně potřebujeme. Hokej je dnes hodně náročný, nejen o bruslení, ale i právě o důrazu. Když chodíte do brány, kde padá hodně gólů, tak musíte vydržet spoustu ran. Nevím, jestli nám to pomůže. Může to být jedna ze zbraní, díky ní bychom měli být v předbrankovém prostoru hladovější. 

Může být jednou z hlavních postav francouzský reprezentant Sacha Treille? 
Určitě. Jak ho vídám na tréninku, tak mě až překvapuje. Vypadá skvěle, já si myslím, že bude jedním z tahounů týmu. 

Start Pardubic: Sparta a Zlín
Pardubice – Přípravné období je u konce, hokejisté Pardubic odpočítávají poslední hodiny do extraligového startu. V dnešním duelu proti pražské Spartě (18.00) bude v brance Dynama Ondřej Kacetl. 
„Zápas se Spartou považujeme za perfektní start, který si chceme spolu s našimi fanoušky užít. Jsme připraveni položit srdce za Pardubice a zápas vyhrát,“ prohlásil trenér Miloš Holaň. 
Obměněný tým Pardubic čeká premiéra. „Musíme hrát aktivně s dobrou obranou, využívat přesilové hry a každé zaváhání soupeře. Všichni jsme zdraví a jdeme do toho,“ dodal Holaň. V neděli pojedou Pardubičtí k druhému utkání do Zlína.