Už nikdo neuhne. Hokejový svaz klubům od příští sezony nařídil nasazovat mladíky a je teď jenom na nich, jak se s tím poperou.

Befel zní: Do pole smí patnáct hráčů bez omezení věku, zbytek junioři a hráči do dvaadvaceti let.
„Podobná věc byla teď i v KHL a jestli se kluci dostanou třikrát za zápas na led, je to málo. Hodně záleží na tom, jak je trenéři budou využívat. Kdyby mladí dostávali šanci vedle zkušených hráčů, jenom by jim to pomohlo,"  je přesvědčen sportovní ředitel Pardubic Jiří Šejba, který současně trénuje i juniory.

Důležité je, že svaz pravidlo upravil. Původně se počítalo, že nařídí jenom místa pro juniory. Nakonec pravidlo rozšířil pro hráče do 22 let. „Podle mě je dobré, že se tahle kvóta rozrostla. Kdyby v ní byl například jenom jeden junior, rok ho budete obehrávat a když to nebude super talent, tak skončí, protože musí přijít další. Tohle je rozhodně lepší varianta," říká sportovní manažer Pardubic Petr Hemský.
V jedné věci by ale mohla nastat docela svízel. Co s hráči, které má klub nasmlouvané na několik let dopředu? Platit klidně 25 borců s tím, že jich může hrát jen patnáct? To si mohou dovolit leda New York Rangers. V Česku ale nikdo.

Dopad bude jasný, průměrní hokejisté, co se chodili sklouznout ve čtvrté pětce, skončí. „Vzniká větší konkurence na místa u hráčů v průměrném a starším věku," připouští Hemský.  Každý tým se bude muset s některými hokejisty rozloučit. „Určitě je taková věc v hlavách," přiznává Petr Hemský. „Ale teď není prostor ventilovat takovou věc v médiích. Veškeré změny, to znamená příchody i odchody se včas dozvíte."
Posil se bude muset dočkat i juniorka. Z ročníku 1994 vypadá pro pardubické áčko perspektivně Jan Veselý, který se už pětkrát objevil v extralize. Za ním je díra. „Pokud vsadíte jenom na jednoho hráče, mohl by to být malér. Může se zranit, nebo onemocnět a co pak? Musíte mít v zásobě aspoň tři mladíky, kteří budou schopni naskočit. Jeden hráč do dvaceti let celý problém neřeší," uvědomuje si Hemský. „Máme v hledáčku hráče z celé republiky, komunikujeme s nimi. Budeme se snažit ročníky doplnit, Tomáš Blažek odvedl při scoutingu skvělou práci. Nyní probíhají různá jednání a uvidíme, co se povede dotáhnout do finále," doplnil Jiří Šejba. Tak co, kdo dostane šanci se ukázat?

NASAZOVÁNÍ MLADÍKŮ
- od nové sezony mohou extaligové a prvoligové kluby napsat na soupisku k zápasu 2 brankáře a 15 hráčů do pole bez omezení věku.
- na zbývajících pět míst mohou celky využít maximálně tři hráče ve věku dvacet až dvaadvacet let, zbývající dvě místa budou vyhrazena pro juniory, tj. hráče do 19 let (v příští sezoně půjde o ročník 1994 a mladší).
- od sezony 2014/15 by měl být počet hráčů bez věkového omezení snížen z 15 na 14.