Co nešlo v Pardubicích, to ve Spartě docela slušně klape. Obránce VLADIMÍRA SIČÁKA (31) se Východočeši v říjnu zbavili. Nepotřebovali ho, byl navíc.

V Holešovicích si jeho služby chválí. Ve 14 zápasech posbíral 8 bodů. „Trenér Pepa Jandač mi věří, posílá mě na led často," libuje si bek, který se v neděli poprvé od svého říjnového odchodu představil v Pardubicích.
Chtěl se vytáhnout. Hodně se tlačil dopředu, několikrát vystřelil a i když si žádný bod nepřipsal, zářil spokojeností. Výhra 4:2 chutnala hodně sladce.

Jaký byl první dojem z návratu do arény, kde jste strávil poslední dvě sezony?
Hlavně jsem zapomněl, jaké je tady na zimáku horko. Zavařený jsem byl už po rozbruslení. Pardubice navíc začaly dobře, daly gól a měli jsme to dost těžké. Bohužel pro ně žádnou další branku nepřidaly, spíš si jenom nahrávaly.

Od druhé třetiny jste si při bránění počínali mnohem důsledněji. Co stálo za tou změnou?
O přestávce nám trenér vynadal, že jsme si přijeli zahrát a ne vyhrát. Jenom jsme si to ťukali a před modrou ztráceli puky, to je hrozně nebezpečný.
Domluva evidentně padla na úrodnou půdu…
Jo, dost. Zvedli jsme se, podařilo se nám dát jeden gól, pak druhý a už to jelo samo.

Jako zlomový se jevil gól Ivana Rachůnka na 1:2 , který padl 3,7 vteřiny před koncem druhé třetiny při oslabení. Souhlasíte?
V první řadě to mohlo být devět vteřin před koncem, kdyby to tam Ivan ještě nezastavil a nečekal dalších pět vteřin (usmívá). Ale rozhodně to byl hodně důležitý moment, dost nám pomohl.

Po říjnovém pardubickém „sbohem" asi na vaší straně problém s motivací nebyl, že ne?
Takhle jsem o tom spíš přemýšlel při prvním zápase na Spartě a tenkrát jsme Pardubice taky dokázali porazit (3:2). Navíc jsme možná potřebovali vyhrát víc než dnes. Teď jsme je stáhli na dva body, bylo to taky hodně důležité, je to v tabulce hodně našlapané. Ale jo, jsem rád, že jsme vyhráli. Když vás odněkud vyhodí, vždycky pak máte obrovskou chuť se předvést.

Není vyhazov až moc silné slovo?
Oficiálně verze zněla, že jsem přestoupil do Sparty. Ale prakticky jsem tady slyšel: Nepotřebujeme tě, můžeš jít pryč. Takže podle mě není.

Ve Spartě se vám daří, pravidelně sbíráte body, je vidět, že vaše výkony šly oproti začátku sezony nahoru. Vnímáte to stejně?
Ve Spartě dostávám dost prostoru. Pepa Jandač mi věří, dává mě tam často. Přiznávám, že si to tady docela užívám.

Tím spíš, když už nejste poslední a pomalu se začínáte tlačit do desítky…
Jo, na začátku to nešlo, nevyhrávali jsme. Problémy ale byly i v Pardubicích, udělaly se nějaké změny, ale stejně začaly prohrávat. Takový je hokej. Já jsem rád, že hlavně nám to momentálně jde a snad v tom budeme takhle pokračovat.

Sparta vyhrála počtvrté za sebou. Tým si po různých změnách už sedl?
Stačí když se podívám na beky. Na soupisce jich je deset a z toho osm velmi dobrých. Trenéři mají docela oříšek to nějak poskládat. U nás platí takové to: nezahraješ a příště tam místo tebe bude jezdit někdo jiný.  Máme motivaci, pereme se o místo na ledě a hlavně hrajeme mnohem lépe, než jsme hráli dřív.

Za sebou navíc máte Michala Neuvirtha, který by za normálních okolností chytal v NHL. Je příjemné, že je sebevědomý s hokejkou a pomáhá bekům při rozehrávce?
Je to velká paráda. Čeští gólmani moc holí hrát neumí, on ano. Houknete na něho, ať si vyjede a on puk nahraje o manťák. Je to jiné a rozhodně lepší.