Profesor se vrací. RADOVAN SOMÍK, slovenský hokejista s vizáží vysokoškolského učitele, hlásí návrat do pardubické kabiny. Po hrubém faulu Libora Procházky, za který kladenský bek dostal distanc na pět zápasů, je konečně fit. Po dvou měsících.

V pátek Somík podstoupí první ostrý test zraněného svalu. Na Red Bulls Salute proti domácímu Salcburku. „Znovu začínám sezonu,“ s úsměvem prohodí stěžejní muž pardubického souboru.

Jste už stoprocentně v pořádku?
Už týden trénuji naplno. Zápas je však něco jiného. V Salcburku do toho vletím naplno. Po pátku budu moudřejší. Myslím, že uzrál čas na to, abych vyzkoušel zápasovou zátěž. Měl jsem natrhnutý zadní stehenní sval. První měsíc jsem musel být v absolutním klidu, postupně jsem začal rehabilitovat a nohu zatěžovat.

Dva měsíce bez hokeje musely být pořádně těžké.
Dva měsíce jsou dva měsíce. Pro mě je i týden dlouhá doba. (směje se) Mám pocit, jako bych znovu začínal sezonu. Víceméně jsem jen posiloval vršek těla.

To musela být pěkná nuda. Měl jste někdy tak dlouhou pauzu?
Nevzpomínám si. V Pardubicích určitě ne. To byly maximálně tři týdny. Nejdéle mimo jsem byl po operaci menisku. Tenkrát jsem byl na marodce měsíc.

Pardubice čekají v Rakousku tři zápasy ve třech dnech. Troufnete si na kompletní porci?
Měl bych hrát proti Salcburku, druhý zápas vynechat a třetí zase odehrát. Hovořili jsme o tom s trenérem i doktorem a takto jsme se domluvili. Myslím, že je to rozumné. I doktor říkal, že odehrát tři zápasy ve třech dnech by po dvou měsících pauzy, bylo zbytečné riziko. Přiznávám, že mě trochu tíží nejistota, jak to v zápase bude vypadat. V tuhle chvíli mě zajímá nejbližší zápas. Po něm se uvidí.

Formát Red Bulls Salute je krutý. Pokud v pátek neuspějete se Salcburkem, budete hrát jen o páté až osmé místo.
Pro každého jsou podmínky stejné. Nemá smysl se tím zaobírat. Už dva měsíce víme, že se bude hrát tímto systémem a každý je na to připravený. Chceme hned první zápas vyhrát a v neděli hrát ve Vídni zápasy o medaile. To je náš cíl.

Uzdravil se Corey Elkins, vy jste také fit. Znovu pohromadě bude „Legie zkázy“. Martin Bartek musí být nevýslovně šťastný, že se mu vrátili parťáci z formace.
(usmívá se) On se v posledních zápasech chytil, tak už na nás tolik nečekal. Ale je rád, že budeme zase spolu.