Hvězda zápasu
Záložník Pardubic TOMÁŠ DOSTÁLEK. Levá strana byla jeho! Kolik jen udělal náběhů, Vlašim svými průniky hodně trápil. Hned po přestávce vstřelil klíčový první gól.

Moment zápasu
STŘÍDÁNÍ. Když Pardubicím teklo do bot, kouč Krejčí neváhal a v 77. minutě provedl dvě střídání. Záměr vyšel dokonale, Jarosz i Fikejz hru zase zvedli, druhý jmenovaný navíc vstřelil gól.

Pak, že to nepůjde, otvírák na modrou konzervu se najít podařilo!  Pardubice vročily do jarní části Fotbalové národní ligy ideálně, Vlašim porazily 2:0.

Běhavého a fyzicky dobře připraveného soupeře načal po přestávce Tomáš Dostálek, pojišťovací druhý gól přidal po pár vteřinách na hřišti Radim Fikejz.
Že se Vlašim potácí na dně tabulky? Nepoznali byste. Tým Vlastimila Petržely vydržel s Pardubicemi dlouho běhat a nepouštěl je do šancí. „Jenže jsme prohráli po blbých chybách," posteskl si vlašimský trenér. Domácí tým na branku poprvé vystřelil až v 31. minutě. „První poločas vycházela obě mužstva ze zabezpečené obrany a spíš se hrálo uprostřed hřiště," poznamenal pardubický trenér Jiří Krejčí.

Překonat pohyblivý val modrých dresech se jeho týmu podařilo hned po pauze. Centr Davida Přibyla skončil u Dostálka, jeho křížná střela zaplula do sítě. „Takový vstup do druhého poločasu nám hodně pomohl," jásal Krejčí.
„Byli jsme na Pardubice připraveni, věděli, co nás čeká a první půle byla vyrovnaná. Ale při prvním gólu Janda nepokryl Dostálka. Druhý gól? Tak ten nás definitivně dorazil," zakroutil hlavou Petržela.
Přitom před domácím zásahem číslo dva se Vlašim rozjela i směrem dopředu. Soupeře dobře napadala, skvěle leptala rozehrávku.

Pardubický brankář Luděk Frydrych se docela zapotil, když musel vyškrábnout přímý kop Ladislava Jandy, jenž padal pod břevno.
Po chvíli si zase otřel z čela studený pot. Míč proskákal přes tři beky k Ondřeji Průchovi, ovšem střela z ideální pozice uvnitř velkého vápna bránu minula.
„Je pravda, že soupeř přebral iniciativu, ale my jsme dobře zavírali prostory až na jednu výjimku, kdy Martin Hudnák propadl v souboji," mrzely zbytečné ztráty míčů Krejčího.
Bleskově reagoval, tým okysličil dvěma čerstvými hráči a změny vyšly dokonale. Radim Fikejz po pár vteřinách na hřišti zvýšil na 2:0. Na přední tyči se protlačil k centru Jana Jeřábka a hned ve svém prvním startu ve druhé lize si připsal první gól.

„Fikejz i Jarosz hru hodně oživili. Musím ale pochválit celý tým, kluci makali nadoraz, neměli jsme vůbec snadného soupeře," dodal pardubický trenér.

Od předposledních Bohemians utekli Východočeši na 10 bodů. Vyloženě urvané tři body proti Vlašimi jim dodají klid. To soupeř na tom bude hůř, domů odjel s tím, že na body měl…


FK Pardubice - FC Graffin Vlašim 2:0
Fakta – branky: 46. Dostálek, 79. Fikejz.
Rozhodčí: Lerch – Štěrba, Vaňkát.
ŽK: 1:0 (Přibyl).
Diváci: 867.
Poločas: 0:0
FK Pardubice:  Frydrych 7 – Přibyl 8, Vencl 7, Němeček 8, Pospíšil 7 – Rešetár 5 (77. Jarosz), Kudrna 6, Jeřábek 7, Dostálek 8 (86. Kim) – Hundák 4 (77. Fikejz), Pouček 5.
FC Graffin Vlašim: Chudý – Radoš, Kryštůfek, Petrů, Starý – Janda, Hronek (84. Tomášek), Vebr, Průcha – Jícha, Bourenane (68. Jeřábek).

Vystřídal, utíkal, zamířil, slavil

Na hřišti nebyl ani minutu, ale už se běžel se spoluhráči objímat.
Pardubický dlouhán Radim Fikejz mašíroval do akce v 77. minutě, kdy v pardubické defenzivě začínal foukat průvan. Pokyn zněl jasně: Přibouchni okno…
„Šel jsem spíš pomoci na standardky a obranné hlavičky. Trenér po mně hlavně chtěl, abych vyplnil díru mezi zálohou a útokem. Nakonec se to podařilo i směrem dopředu, za to jsem hrozně rád," sypal ze sebe autor gólu na 2:0.
Vystřídal, rozběhl se, našel si prostor, zacílil a šel slavit. „Takhle to má vypadat," usmíval se.
„Jen ho nechte být, aby nám moc nezpychnul," dobíral si Fikejze záložník Petr Kudrna. „Nojo, on si do mě vždycky rád píchne," jenom se culil vytáhlý útočník.
Pardubice dříve dobrovolně opustil, chtěl se věnovat podnikání v Chocn. Ale velký fotbal mu chyběl, tak se oklikou přes krajský přebor a ČFL zase vrátil. „Na začátku přípravy jsem si věřil, ž bych si už v první kole mohl zahrát. Ale po tom zranění…" Fikejz totiž kvůli potížím s ramenem skoro tři týdny netrénoval. „Začal jsem od pondělí a moc jsem nedoufal, že si zahraju už proti Vlašimi," prohodil.
Nakonec to „docela" ušlo. Nemyslíte?