Švýcarský hokej způsobil na posledním mistrovství světa pořádný poprask. Pardubice teď  otestují jeho sílu na klubové úrovni. V rámci European Trophy je čeká těžký start. Dnes se představí na ledě posledního šampiona Bernu, 20. srpna přivítají v České Třebové poraženého finalistu z Fribourgu.

Cítíte, jak se na kvalitní soupeře celý tým třese. Stop „divnomačům". Už žádná prvoligová cháska z Jihlavy, žádná Plzeň, která přiveze do Pardubic tým bez opor.
I když stále zuří léto, konečně o něco půjde. „Bude to opravdová prověrka naší síly, uděláme si představu, jak na tom jsme," těší se i trenér Zdeněk Venera.
European Trophy zná už z Komety, moc dobře ví, jak zápasy probíhají: „Hrají se ve vysokém tempu, v pěti se maká dopředu, v pěti dozadu."

„Pojišťovákům" nyní zvolna končí období, kdy padají únavou na ústa. „Už se začínáme věnovat i součinnosti jednotlivých pětek," prozradil kouč.
Sestava se pomalu rýsuje. Na volné místo po Buchtelem, který odešel do Sparty, by ke Kousalovi s Radilem klidně mohl zapadnout Jan Starý.
Elitní lajna by měla být úderná, rychlá a výstižná. Prostě něco jako textovka na mobilu. Sýkora, Marha, Somík – zkráceně „SMS".

„V Jihlavě to stálo celkově za houby, doma s Plzní se jim dařilo. Ale radši všechno hodnotím až s větším časovým odstupem. Myslím, že by mohli hrát spolu," poznamenal na jejich adresu Venera. „Pokud se spolu tedy nepohádají," dodal na oko vážně.
Do Bernu odcestovaly Pardubice téměř v nejsilnějším  složení. Doma zůstal jenom ranař Aleš Píša, který má drobné zranění. „Budeme mít sestavu, s níž by se moc hýbat nemuselo. Ale víme, že nakonec to bude jinak. Na soupisce pro extraligu může být jen 15 hráčů nad 23 let a my jich budeme mít ve Švýcarsku víc," nadhodil Venera aktuálně největší problém.

„Tady si lámu hlavu nejvíc, koho z těch v uvozovkách starších hráčů nechat bokem. Odnese to někdo, kdo by na extraligu výkonnostně měl," dodal. Ano, i k tomu bude sloužit European Trophy. Kdo zazáří, zajistí si místo pro start extraligy.
Zdeněk Venera by ani nebyl proti, kdyby se jeho tým prodral až na závěrečný turnaj v Berlíně: „Není to tak, že bych si sháněl nějaké materiály a nějak podrobně každého soupeře studoval.  Ale bylo by to hodně zajímavé, závěrečný turnaj může mít vysokou úroveň."

Postupový klíč je ovšem docela drsný. Dál jde jenom vítěz skupiny a ten nejlepší ze všech druhých míst.


Soupeři Pardubic v ET:

Těšte se na líté boje 
proti švýcarské elitě

SC Bern
Úřadující švýcarský mistr. V Česku nemá zvuk jako Davos, ale poslechněte si tohle: během posledních čtyřech let hrál pokaždé minimálně semifinále švýcarské ligy, třikrát se dostal do semifinále a dvakrát ji vyhrál. Slušné, ne? Tahle banda kolem šestatřicetiletého Martina Plüsse prostě šlape.
Největší hvězda: Ryan Gardner. Narodil se v Kanadě, ale reprezentuje Švýcarsko. Tenhle hromotluk je báječný při přesilovkách. Neuhne, neodtlačíte ho, pro tým je ohromně platný.
Termín utkání: dnes, 19.30. Kde: Arena Adelboden, Švýcarsko.

HC Fribourg-Gottéron
Pardubice mají vážně kliku, nejdřív mistr a pak hned poražený finalista. Přesně tak, Bern vyzrál ve finále švýcarské ligy na Fribourgem. V play off řádili Kanaďan Simon Gamache, který v osmnácti zápasech nasázel 10 gólů a syn muže se železnou maskou Vjačeslava Bykova Andrej.
Největší hvězda: Antti Miettinen. Finské křídlo v létě podtrhlo svůj účet v NHL, kde odehrálo 539 zápasů. Ve  třiatřiceti je pořád na vrcholu sil. Fribourg získal do sestavy pořádné eso.
Termín utkání: 20. srpna, 18.00. Kde:  Česká Třebová.

Djurgårdens IF
Za legendární stockholmský klub válel třeba slavný Tumba Johanson…  Jenže tahle doba je dávno pryč. Poháry a tituly jsou jediné, co zůstalo, současnost je docela temná. Tým spadl z elitní soutěže a vloni se nahoru neprokousal. Letos ho čeká repete v Allsvenskan.
Největší hvězda: Dustin Johner. Ale byla těžká práce někoho najít. Nedivte se, do druhé ligy se moc velká esa nehrnou. Třicetiletý Kanaďan vloni nastřílel 19 branek, to není úplně zlé.
Termín utkání: 23. srpna, 19.00. Kde: Hovet , Švédsko.

Brynäs
Předloňský vítěz švédské ligy se v minulé sezoně neprobil přes čtvrtfinále a vedení vymyslelo pár změn. Z Ameriky přivábilo dvojici útočníků – Greg Scott a Bill Sweatt, očekávání budí hlavně ten druhý.  Chicago po něm v roce 2007 sáhlo na draftu už ve 2. kole, na farmě sbíral dost bodů, ale na NHL to nestačilo.
Největší hvězda: Ryan Gunderson. Překvapivé jméno? Dobrá, ale tenhle americký bek je ofenzivním esem. Body sbírá ve velkém, v posledních dvou sezonách jich nastřádal přes 30.
Termín utkání: 24. srpna,  16.00. Kde:  Läkerol Arena, Švédsko.

TPS Turku
Chlubí se trenérem gólmanů. Urpo Ylönen má pověst jednoho z nejlepších brankářských koučů světa, klaní se před ním dokonce i hrdí Kanaďané. Vychoval Sulandera, Niittymäkiho, Kiprusoffa nebo Saláka. Teď bude tým spoléhat na „stoletého" Fredrika Norrenu.
Největší hvězda: Fredrik Norrena. Brzy mu bude čtyřicet, jenže tenhle gólman toho má za sebou opravdu hodně. Medaili z olympiády, starty v NHL i KHL a k tomu haldy individuálních trofejí.
Termín utkání: 30. srpna,  18.00. Kde:  Trutnov.

Tappara Tampere
Skončila pod vrcholem, v SM lize brala minule stříbro za porážku ve finále. V létě přišel Čech Tomáš Plíhal, zajímavě vypadá i předpokládaná gólmanská dvojka. Tappara vsadí na Zoltána Hetényho. Správně, opravdu je to Maďar.
Největší hvězda: Ville Nieminen. Příkladný kapitán, v minulé sezoně vyhrál dvojnásobný účastník olympiády a vítěz Stanley Cupu klubovou produktivitu. Další plus? Neuhne v žádné šarvátce.
Termín utkání: 31. srpna, 18.00. Kde: Vrchlabí.

Bílí Tygři Liberec
Na závěr přijde dvojboj se starým známým. Tygrům šéfuje Pavel Hynek, který s Pardubicemi získal poslední titul, na ledě by měl řádit Martin Bartek, bývalý snajpr číslo jedna na východě Čech. Mužstvo se hodně změnilo, v play out by v žádném případě už skončit nemělo.
Největší hvězda: Petr Nedvěd. Může vám na něm vadit kupa věcí – prchlivost, občasnou lenost vyrazit dozadu… Jenže pořád je to PETR NEDVĚD, s Martinem Strakou asi nejlepší centr extraligy.
Termíny utkání: 6. září, 18.00, 9. září,  17.30. Kde: nejdřív Pardubice, potom Liberec.