Staří známí z loňského finále hokejového play off znovu zkříží zbraně.

Tentokrát jen o něco dříve, už v semifinále. Pardubice a Vítkovice si to znovu rozdají o všechno.

Odveta za loňský finálový triumf Pardubic 4:0? Spíš ne.

„Húževkovi, Hunovi nebo Sýkorovi poslední finále zase tolik říkat asi nebude,“ narážel pardubický asistent Pavel Hynek na fakt, že se oba týmy docela dost změnily.

Gólmany počínaje a trenéry konče.

Z Vítkovic pamatuje loňskou potupu pouhých jedenáct hokejistů. „Může být výhoda, že půlka mančaftu minulou sérii nezažila,“ myslí si vítkovický útočník Viktor Ujčík.

U osmatřicetiletého matadora jméno semifinálového soupeře příliš radosti nezpůsobilo. „No, pokud mohu mluvit jenom za sebe, tak žádná sláva. Pardubice jsou tým, který nás loni smetl ve finále, letos se nám proti nim taky nijak nedařilo,“ vydechl.

Pardubický obránce Aleš Píša však varuje, že by se úvahy o pozitivní bilanci s Vítkovicemi mohly škaredě vymstít: „Ano, v sezoně se nám proti Vítkovicím docela dařilo, ale na to vůbec nemůžeme koukat. Stačí si vzpomenout na Zlín. S ním máme poslední dobou také horší bilanci v základní části a v play off to dopadlo úplně jinak.“ Eaton ho ve čtvrtfinále vyprovodil 4:0 na zápasy.

Vítkovice ovšem pro semifinále Píša bere o něco radši než Třinec, který se rýsoval jako druhý semifinálový soupeř: „Podle mě jsou pro nás o něco lepší. Třinec mi přijde agresivnější, Vítkovice jsou spíše více techničtější.“

Eaton bude muset ale hlavně přechytračit gólmana Romana Málka. Muže, který ho v play off dokázal porazit se Slavií, i s Plzní. „Na začátku čtvrtfinálové série z něho puky trochu padaly, ale pak se rozchytal k vynikajícím výkonům a vede statistiky gólmanů,“ ocenil Málkův výkon pardubický asistent Pavel Hynek, který ho coby slávistického juniora trénoval ještě v Berouně.

Hynek ale upozorňuje, že Vítkovice nejsou jenom Málek. „Kdybych měl říct jedno slovo, tak jsou především vyvážené.“

Navíc se dokázaly velmi dobře popasovat s odchodem loňských hvězd Kvapila, Štefanky, Krenželoka nebo Barinky, který zmizel v průběhu letošního ročníku. „Je to kvalitní tým ve všech řadách. Mají silné beky Malíka, Trnku, Reháka a další hráče, kteří si dovedou poradit v prostoru před brankou,“ zdvihá varovně prst Hynek.

Co se týká útočné fáze Vítkovic, vyzdvihuje pardubický asistent práci dvou veteránů: „Vpředu tým táhnou Jirka Burger s Viktorem Ujčíkem a na ně se nabalilo dravé mládí.“

A kdo bude favorit? Podle Ujčíka Eaton: „Pardubice hrají fantasticky, přejely Zlín bez porážky, to taky o něčem svědčí. Vypadá to, že je to mužstvo, které umí play off, sedí jim ten tlak. Máme před nimi maximální respekt, ale strach určitě ne.“

Pardubický Hynek spekulovat odmítá. Hlavně ho těší, že jsou jeho svěřenci v pohodě: „Je to vyrovnané. Cítím z našeho mužstva obrovskou soudržnost. Věřím, že se nám to podaří přenést i do série.“

HC Eaton Pardubice – HC Vítkovice Steel

Letošní bilance v základní části – 3:1

8. kolo: HC Vítkovice Steel – HC Eaton Pardubice 1:2. Branky a asistence: 48. Punčochář (Pohl) – 9. Somík (Nahodil), 47. Bartek (Kaberle).

21. kolo: HC Eaton Pardubice – HC Vítkovice Steel 4:3. Branky a nahrávky: 4. Bartek (Pivko, Kaberle),8. Bartek (Pivko, Píša), 15. Špirko (Somík, Pineault), 60. Pivko (Kočí, Zohorna) – 30. Káňa (Sýkora), 35. Vrána (Malík, Ujčík), 47. Burger (Huna).

34. kolo: HC Vítkovice Steel – HC Eaton Pardubice 2:1 sn. Branky a asistence: 28. Vrána (Klimek), rozhodující samostatný nájezd Pohl – 42. Somík (Bartek).

47. kolo: HC Eaton Pardubice – HC Vítkovice Steel 4:0. Branky a asistence: 10. Buchtele (Bartek, Špirko), 29. Bartek, 40. Pineault (Špirko), 48. Bartek (Špirko, Somík).