Dva roky působil v Pardubicích jako asistent, teď dostal šanci, ať ukáže, co dovede sám.

Novým trenérem extraligových hokejistů se stal MILOŠ ŘÍHA mladší. „Hrozně se těším, že budu moci svoje myšlenky naplno realizovat," řekl Deníku hned poté, co ho klub oficiálně představil. Je mu třiatřicet, ale nejmladším trenérem v historii soutěže nebude. Filip Pešán byl v roce 2008 o tři roky mladší, když přebíral Liberec

Přemýšlí se o takové nabídce vůbec?
Ani moc ne.

Radil jste se třeba s otcem, zda na tuhle misi už přistoupit?
Přiznám se, že po konci sezony jsme se moc neviděli. Ale trochu jsme se o tom bavili.

Jste připraven, že každý bude řešit váš věk? Není moc obvyklé, aby ve 33 letech někdo 
přebral extraligový tým jako hlavní trenér…
Na jednu stranu se tomu nemůžu divit, že tohle bude téma. Ale pokud hokejista skončí v 35 letech kariéru a začne hned trénovat, má méně zkušeností než já, když na lavičce stojím 
už od osmnácti. Mám za sebou patnáct sezon, to mi pomůže.

Chápu, ale najednou jdete vy 
z kůží na trh. Už nikdo nebude stát nad vámi, do toho přijdou srovnání s otcem, jaký je on a jaký vy. S tím také počítáte?

Počítám. Lidi nás srovnávat budou, ale já to neřeším. Mám nějakou vizi, chci ji prosadit a teď mám na to příležitost. Hrozně se těším, že budu moci svoje myšlenky naplno realizovat.

Jak si nepřipouštět tolik zodpovědnost, abyste nebyl po příští sezoně úplně šedivý?

No, za dva roky jsem tady zešedivěl hodně a to jsem byl jenom asistent. Takže po sezoně budu šedivý asi komplet (usmívá se). O tom to ale není. Snažím se být takový, jak mužstvo potřebuje. Když je potřeba, dovedu být hodně impulsivní.

Z druhé řady tedy přeskočíte na lavičce do první k ledu, kde často úřaduje váš otec?

Myslím, že asi jo.

Několikrát jsme se o tom spolu bavili, jako asistent jste musel emoce krotit. Těšíte se, že teď budete moci být už přirozený?
Určitě. Asistent musí pomáhat hlavnímu trenérovi. Nemyslím si, že by bylo k něčemu, kdyby na lavičce byli impulzivní dva lidi. To by pro mužstvo spíš kontraproduktivní.

Váš otec začínal v Pardubicích, když byly na sestup, do haly nechodili lidi. Vy nastupujete ve chvíli, kdy kolem týmu vládne „blbá nálada", fanoušci jsou hodně nespokojeni. Dá se v tom vidět paralela?
Svým způsobem to podobné je. Ale když táta přebíral Pardubice, byly na tom mnohem hůř, hrály baráž, na hokej skoro nikdo nechodil, teď je tady sedm a půl tisíce lidí, tohle už jiné je. On měl mužstvo navíc daleko mladší. My ho nejspíš teď ještě omladíme taky, ale určitě ne tolik, jak to bylo za táty.

Budete mít zájem o Aleše Píšu, kterému skončila smlouva a do konceptu „omlazování kabiny" moc nezapadá?
Kádr teď řešíme, v téhle odpovědi teď konkrétní nebudu. Aleš měl poměrně vážné zranění v závěru sezony, uvidíme, jak se všechno vyvrbí. Kostra týmu tady zůstane. My teď v dubnu ani konkrétně mluvit nemůžeme. S podobou kádru všechny seznámíme v květnu.

Mladí trenéři často sázejí na nové technologie, počítače, 
moderní prvky… Co vy?
Jsem zastáncem toho, že se snažím vzít od všeho trochu. Hokej se vyvíjí, ale pořád se hraje pět na pět, na ledě a mezi mantinely. Je potřeba přinést něco nového, ale zase by byl nesmysl říkat, že všechny staré metody jsou k ničemu a jenom my teď začneme dělat ten opravdový hokej.

Realizační tým už máte pohromadě?
Asistentem se stane Venca Baďouček, který naposledy vedl Most. Spolupracovat by s námi měli i Richard Král s Markem Zadinou z juniorky. Tím, v čem vynikali jako hráči, hráčům mohou hodně pomoci. Dál budou působit ale i u mládeže.