Štístko, zlatý střelec, borec s patentem na vítězné trefy. Play off to je rajon Radovana Somíka. Loni přivál do Pardubic zlatým gólem mistrovské opojení, v úterý na cestě za obhajobou definitivně odstavil Zlín vítěznou brankou ve čtvrtém zápase.

„Je to asi jen shoda náhod,“ nesměle se pousmál slovenský útočník, který by měl být jednou z opor reprezentace na blížícím se mistrovství světa v jeho domovině.

Rozhodl jste loňskoou finálovou řež s Vítkovicemi, po roce znovu vstřelil vítězný gól ve čtvrtfinále. Jak to děláte?
(směje se) Vážně nevím. Je to asi jen shoda náhod.

Obě vítězné střely si byly dost podobné. Je skrytá střela přes obránce vaše specialita?
Vyplynulo to ze situace. V první chvíli jsem chtěl přihrávat dozadu na Baťu (Barteka), ale obránce byl daleko ode mě, tak jsem to zkusil vystřelit. Občas to takhle dělávám. Play off je i o takovýchto momentech. Čím vícekrát vystřelíte, tím máte větší šanci na gól.

Jaké máte pocity po postupu do semifinále?
Je to super. První krok máme za sebou a nachystáme se na další sérii.

Výsledek 4:0 na zápasy hovoří jasnou řečí, ale tak jednoznačná samotná utkání nebyla, že?
Určitě. Zlín hrál výborně. Byla to těžká, velmi těžká série. Ve dvou zápasech se prodlužovalo, v nájezdech to bylo jen o štěstí. Také poslední zápas byl dlouho o jeden gól. Konečný výsledek 6:2 poněkud mate, protože Zlín hrál v závěru vabank.

Kdy se série definitivně zlomila?
Pro nás bylo klíčové třetí utkání. Na obou stranách bylo mnoho příležitostí, drželi gólmani a bylo to nesmírně náročné fyzicky. Když takový zápas rozhodnete na nájezdy, tak je to zlaté. S psychikou soupeře to musí zamávat. Naopak nás to strašně povzbudilo.

Hodně jste si ulevili, že jste zvládli čtvrtý zápas a nemusíte se znovu trmácet do Zlína?
Jednoznačně. Jak jsem řekl: Všechna utkání byla fyzicky náročná. Třeba v úterý hrál Zlín zejména v první třetině velmi agresivně, bylo těžké se s tím vyrovnat, ale zvládli jsme to. Všichni jsme rádi, že budeme mít čas na regeneraci a v klidu se připravíme na semifinále.

Valachy jste pokořili v nejkratším možném termínu. Jste nastartovaní stejně jako loni?
(usmívá se) Jdeme od zápasu k zápasu. V play off to ani jinak nejde. V kabině si před každým utkáním říkáme, že je důležitá první třetina, pak druhá a tak dále… Netřeba uvažovat příliš dopředu. Teď jsme rádi, že máme za sebou Zlín, a to je tak všechno.

Tak jinak. Může tento tým dokázat po roce znovu něco velkého?
Už jsem to říkal před play off, že favoritů na finále a na titul je osm. Nyní se to pomalu vykrystalizuje. Všechno je otevřené, nevidím výrazného favorita. Jedním z kandidátů na celkové prvenství jsme i my. Ale nechci předbíhat.

Máte za sebou rekordní sérii šestnácti vítězství v play off v řadě! Nechci to přivolávat, ale co se bude v pardubické kabině dít, až prohrajete? Dokážete si to vůbec představit?
Nevím, nevím… (chechtá se) Vážně nevím. Počkáme až to přijde, ale doufám, že se tak nestane.

Co říkáte na výkony Martina Růžičky?
Paráda. Růža nás podržel ve všech zápasech. Forma brankáře v takových chvílích je nedocenitelná. Doufám, že mu to vydrží i nadále.

Byl on pověstným jazýčkem na váhách v celé sérii?
Ano. Souhlasím. Herně to bylo vyrovnané a rozhodovali gólmani.

Má Růžička váš respekt za to, jakým způsobem zvládá svoje první play off v kariéře?
Růža je flegmatik, proto mě to tolik nepřekvapuje. Každopádně pro něho je to skvělá věc. Mladý brankář, první play off, úvodní série bez porážky – to ho musí povzbudit do dalších bojů.

Třebaže variant je ještě mnoho, už sledujete, na koho byste mohli v semifinále narazit?
Je to otevřené. Počkáme si, kdo na nás padne. Loni jsme si soupeře nevybírali, tak to teď nebudeme měnit. Pokud budu mít čas, tak se možná na nějaký zápas mrknu v televizi.