Je pátek, půl osmé večer.

Nevypadá to vůbec dobře, mezi fanoušky hokejových Pardubic se šíří panika.

Probíhá třetí třetina a jejich miláčci prohrávají po výbuchu 2:6 se Spartou i s Mountfieldem. Jihočeši vedou 1:0 a Koukalovi a spol. se nedaří vyrovnat.

V neděli navíc jeho tým vyráží na led Komety Brno, která doma „utloukla“ už dva soupeře po nájezdech. Vyhlídky? Nic moc.

Veškerý splín ale vymazala pardubická „Legie zkázy“. Bartek – Elkins – Somík.

Tahle trojka otočila zápas s Českými Budějovicemi na 2:1 po prodloužení a řádila i v Brně. Tam se k ní přidali i Koukalův útok a brankář Martin Růžička.

Pardubice dobyly Moravu 4:1. Výsledek má cenu. Poslední dva zápasy, pět bodů, černé myšlenky z pátku jsou zapuzeny.

Důležitá zpráva navrch, gólman Růžička se dostává do loňské formy.

Solidně chytal už proti Českým Budějovicím a co dovede, ukázal naplno v Brně.

Kometa si vypracovala několik velkých šancí, ale končila na pardubickém muži v masce. Pospíšil, Erat, Dlouhý… domácí pálili jednu tutovku za druhou.

„Pardubice nám daly lekci v produktivitě. Z 31 střel jsme dali jen jednu branku, což je málo. Šancí jsme měli poměrně dost, bohužel letos můžeme říct, že se proti nám vytáhne každý gólman,“ litoval brněnský kouč Zdeněk Venera.

„Rozhodly maličkosti. Určitě bych ale vyzdvihl přesnější koncovku a výkon brankáře Růžičky,“ chválil svého brankáře pardubický asistent Ladislav Lubina.

Východočechy dostal do vedení Koukal a pak už úřadoval Bartek. Ve 35. minutě zvýšil na 2:0 po parádní akci Elkinse. „Jen jsem stál vlevo a čekal, co udělá. Skvěle se udržel na puku, objel protihráče a přihrál mi před prázdnou bránu,“ smekl Bartek před šikovností zámořského centra.

Na začátku třetí dvacetiminutovky se Bartek trefil znovu, tentokrát za přispění Somíka.

„Každý má v mužstvu nějakou úlohu. Já dávám góly. Kdyby mi tam nepadaly, lidé by si asi říkali, co tady vlastně dělám,“ zlehčoval svoji formu slovenský kanonýr.

Přitom jeho brněnský zásah číslo dva byl klíčový. „Moc nadějí na obrat jsme už pak neměli. Je to škoda, bruslili jsme lépe než soupeř. Je moje práce kluky podržet a nepouštět víc než dva góly na zápas,“ hlesl brankář Komety Sasu Hovi. Počtvrté puk za jeho záda dostal Jan Starý. Snížení Jaroslava Svobody už nic neřešilo.

„Legie zkázy“ v Česku? Proč ne…

LeClair, Lindros, Renberg. Říkají vám tato tři jména ještě něco?

V devadesátých letech dali tři urostlé útočníky dohromady ve Philadelphii Flyers. Začalo se jim říkat Legie zkázy. Soupeři měli strach z jejich mohutných postav i schopností. Legie zkázy neztrácela kotouče ve vlastním pásmu, dobře napadala a dávala důležité góly. Tvůrce hry Renberg, střelec LeClair a důrazný pracant Lindros. Spolu měli ohromnou sílu.

Pardubicím se v českých poměrech povedlo něco podobného.

Už od příchodu Coreyho Elkinse si trenér Pavel Hynek maloval, že by perfektně pasoval mezi dva Slováky. Excelentního střelce Barteka a play〜〜makera Somíka. Nepletl se.

Extraliga má odehráno šest zápasů a tihle tři společně nasbírali už 20 bodů. Neprosadili se jenom proti Spartě, jinak řádili vždycky. Bartek dokonce útočí na čelo bodování celé soutěže. Drží si průměr téměř jednoho gólu na zápas. Na svém kontě jich už má pět. „Vyměnil jsem hokejky, jsou trochu víc zahnuté, abych střílel nahoru,“ komentuje svůj parádní vstup do sezony. S legendární řadou Flyers je pojí ještě jedna podobnost. Nejsou to žádná tintíkta. Somík s Elkinsem měří 190 cm, nikdo z nebezpečné ofenzivní trojky neváží méně než 90 kilo.

Začíná se jich extraliga bát? Má důvod. Somík by dokázal soupeře ukličkovat snad i s lopatou na sníh od ledařů, Elkins se nikdy nevzdává a Bartek? Mašina na góly.

Předvedou se i v úterý proti Mladé Boleslavi? Vsaďte se, že ano. Tihle tři komparz hrát neumí.

Dnes 18.00: Pardubice přivítají Mladou Boleslav

Po prvních kolech to vypadalo, že si trenérský tým v Mladé Boleslavi bude co nevidět balit fidlátka. Na bodovém kontě nula, na střeleckém účtu Výborného s Balaštíkem také. V kanceláři generálního manažera Milana Hniličky vládlo rozčarování.

V posledních dvou zápasech se ale situace Bruslařského klubu začala obracet. Nejprve vyloupil po nájezdech Kladno, v neděli porazil Litvínov.
„Na začátku jsme hráli hurá hokej a trochu jsme změnili systém, soustředíme se víc na defenzivu. Nemáme mužstvo na to, abychom válcovali všechny soupeře o třídu,“ říkal po výhře nad Litvínovem 2:1 David Výborný, který se proti Vervě trefil poprvé v sezoně. „Bylo příjemné a umocněné to je ještě tím, že šlo o vítězný gól. Jsem tady ale spíš od toho, abych šance připravoval. Snad nás to nakopne do dalších zápasů,“ věří Výborný před soubojem v Pardubicích.