Rozhovor s Martinem Růžičkou

Jako den a noc. Zatímco při dvojzápase v Ostravě příliš nenadchnul, při pátém zápase čtvrtfinálové série hokejového play off pardubický brankář MARTIN RŮŽIČKA zářil. Proti Vítkovicím vychytal výhru 6:0 a připsal si 39 úspěšných zákroků. „Není ale co slavit, vedeme teprve 3:2. Uvidí se až v neděli,“ komentoval svůj velký výkon s tradičním klidem.

Kdy vám bylo největší horko?

Bylo to tak nějak stejné. Trochu náročnější je to za rovnovážného stavu, kdy tam může nějaká šance spadnout a rozhodnout zápas.

V jednu chvíli jste odjel z branky, vypadalo to, že rozhodčí signalizovali vyloučení, ale nebylo to tak. Mohl jste přijít o nulu…

Za brankou byl souboj a zdálo se mi, že pan rozhodčí zvednul ruku. Odjel jsem z branky ven, protože byl puk na našich hokejkách. Pak mi říkal, že se jenom uhýbal. Ještě, že to nebylo za nějakého vyrovnanějšího sta­vu.

Z tribuny to pak vypadalo, že jste měl nějakou rozmíšku s Viktorem Ujčíkem…

Právě, že to bylo úplně naopak. Přijel ke mně a říkal, že si taky myslel, že se bude vylučovat. Jenom to kluci neslyšeli, mysleli si, že se něco děje a začali ho ode mě odstrkávat. Ale zle to nemyslel.

Je vaše první vychytaná nula v play off důležitá?

Jsem za ni rád, povzbudí, ale zase bych ji nepřeceňoval. Zásadní význam mít nebude, tohle jsou vyřazovací boje, příště se začne zase od začátku. Nemá smysl teď na něčím spekulovat.

Po třetím zápase série, kdy jste dostal gól deset sekund před koncem, jste byl hodně zkroušený. Teď je vám asi o dost veseleji. Je to tak?

No jasně (usměje se).

Bylo pro psychiku důležité, že vás trenéři po nevydařeném třetím utkání podrželi a nechali dál chytat?

Takhle jsem o tom nepřemýšlel. Bylo mi hlavně líto, že jsme první zápas v Ostravě prohráli. Teď je už všechno pryč.

Prý jste byl na pokoji s Dušanem Salfickým, který vás dal zase dohromady…

Dušan je zkušený gólman, má toho hodně za sebou a ví, co má říct.

Co vám tedy říkal?

To je gólmanské tajemství (usmívá se). Bylo to pozitivní.

Ve Vítkovicích jste místy nepůsobil příliš jistě, ale páté utkání vám vyšlo excelentně. Věřil jste si. Co se zlomilo?

Někdy je méně více. Co bylo, jsem úplně hodil za hlavu.

Po tom nešťastném třetím zápase jste to od fanoušků na internetu docela schytával. Četl jste diskuzní fórum?

Ne, vůbec ne. Kdybych si to přečetl, určitě by to dobře nebylo. Hlavně se snažím soustředit jenom sám na sebe. Nekouknu se tam ani dnes, neřeším to.