Jedním z úkolů je skladba extraligového týmu na novou sezonu. „Příští rok je takovým rokem nula. Teď se to zachránilo hokejově, v následující sezoně se musíme nadechnout," říká manažer.

V průběhu baráže jste se přesunul přímo na střídačku. Co vás k tomu vedlo?
Na střídačce jsem stál už dříve, když jsem dělal sportovního manažera. Teď jsem tam šel s tím, abych mužstvo spíše uklidnil. Spousta kluků neměla s baráží zkušenosti a připadalo mi, že trochu podléhají té atmosféře, že jim nikdo nevěří. Chtěl jsem jim dodat trochu klidu, že i nejvyšší vedení za nimi stojí. Po první dvou zápasech jsem vycítil, že na střídačku chci jít. Trenéři to přivítali a podle reakcí se i některým hráčům začalo lépe dýchat. Paradoxně jsem byl nejvíce nervózní až v tom posledním utkání. Když se blížil v neděli konec, tak mě museli trenéři i uklidňovat. Asi to na mě dolehlo takto se zpožděním.

O to více jste si mohl užít děkovačku přímo na ledové ploše…
Byl tam mráz po zádech. Vzpomněl jsem si na titul v roce 2012, ale nyní jsem ani na led nechtěl jít. Říkal jsem, ať si to kluci užijí a vědí, jaké emoce hokej přináší. Pak mě ukecali ostatní, že je to dílo nás všech, tak jsem se na ledě taky objevil. Spadlo to ze mě. Byl jsem šťastný za kluky na ledě.

Baráž je za vámi. Co vás nyní v nejbližší době čeká?
Zaplaťpánbůh, že můžu pracovat pro extraligový tým. Od pondělí mi zvoní telefony od agentů. Samozřejmě to je o práci, ale já se na ni těším. Mám pod sebou kvalitní tým s Pavlem Markem, Milošem Holaněm, i Ota Janecký k tomu má co říct. Chtěl bych přizvat Petra Čáslavu a Tomáše Rolinka, aby ke skladbě týmu řekli taky svoje. Chceme stavět náš tým, abychom na něj mohli být pyšní. Plno telefonátů, dohadování… Těším se, proto jsem do toho šel.

Na tiskové konferenci jste zmínil jména hráčů, kteří mají smlouvu a s kterými chcete jednat. Jak je na tom obránce Nicholas Schaus?
Nick zatím nemá nikde podepsáno. Řekl mi, že poletí domů a bude zvažovat své další kroky. Vím, že má nabídky ze Švédska, ze Švýcarska i z Čech. V tuto chvíli se nechci upnout na hráče, který neví, kam budou jeho kroky směřovat. Prokázal svoje kvality, má nabídky, není to aktuálně priorita i z finančních důvodů.

A co mladí reprezentanti Filip Zadina s Martinem Kautem?
Oba dva jsou pod smlouvou a počítáme s nimi do kádru. Je na nich, jestli tady zůstanou, protože ambice mají mnohem vyšší. Za rok je navíc čeká velký draft. Chtěli bychom, aby nám pomohli, ale někde vzadu pořád musím počítat s tím, že mohou odejít. Teď je na nás a na trenérech, abychom je dokázali do týmu zapracovat a dali jim šanci. Budu jen rád, pokud za nás budou hrát.

Jak složité bude nyní získat do týmu nové hráče, když řada z nich už může být domluvená jinde?
Jeden manažer mi řekl, abych se připravil, že baráž mě zabrzdí na jeden až dva roky, protože budu vybírat přebrané síto hráčů. Pokud český trh nebude nabízet odpovídající kvalitu, tak nebudeme brát někoho za každou cenu. Máme tu mladé kluky, kteří si musí o šanci říct. Nebo se podíváme do zahraničí a budeme tady mít více cizinců a budeme na tom během sezony dále pracovat. A další roky přivádět Pardubáky nebo jiné kluky, kteří tu budou chtít hrát a bude jim někde končit smlouva. Když nedosáhneme na určité hokejisty, které sem koncepčně chceme letos, tak si třeba pomůžeme příchodem cizinců.

Právě hráči s pardubickou minulostí se do Dynama tolik nehrnou a volí třeba angažmá jinde…
To by museli říct ti kluci, proč sem nešli a jak to cítili. Každý by chtěl hrát v úspěšném týmu. Klobouk dolů před Rolasem (Tomáš Rolinek), který se vrátil a poslední dvě sezony na svých bedrech odtahal. A další samozřejmě taky. Nevím, nechci odpovídat za ně. Když jsme byli dvanáctí a čtrnáctí, tak nemůžeme říct, že se to tady dělalo dobře. Buď sem chtějí jít a jsou připraveni, že nějaká situace může nastat, nebo se rozhodnout jít jinam.

Jak při výběru hokejistů spolupracujete s trenéry?
Musí to být většinová shoda sportovního týmu. Sedíme pohromadě, mapujeme hráče zleva doprava, zjišťujeme jeho charakter. Máme ještě externí lidi, kteří mají zkušenosti a pomáhají nám. Hledáme hráče, kteří budou ochotni tu černou práci předvádět. Důležitý je charakter a samozřejmě i určitá kvalita, která zase něco stojí. Teď budeme zvažovat, koho nabízí trh a koho si budeme moci dovolit po ekonomické stránce.

Minulá sezona byla dost dlouhá. Kdy vlastně začne letní příprava?
Je potřeba, aby si kluci psychicky odpočinuli a dali se do pořádku i zdravotně. Zhruba měsíc pauzy je tak akorát. Na začátku června tady navíc bude šampionát v hokejbale, hala pro nás bude uzavřená. Zvažujeme nějaké soustředění, uvidíme. Mladší hráči začnou o něco dříve, každopádně v červnu už by se měla příprava rozběhnout naplno.

Realizační tým hokejistů se neměníNa střídačce bez zásadních změn. Současný trenérský tým převzal mužstvo Dynama v polovině letošního ledna a pokračovat bude i v následujícím období. Hokejisty Pardubic dále povede Miloš Holaň s Otakarem Janeckým a Pavlem Markem, který je zároveň sportovním manažerem. „Seděli jsme spolu a dohodli se, že nebudeme nic měnit. U Miloše Holaně to je jasné. Pavla Marka jsem se ptal, jestli chce pokračovat zároveň v této pozici asistenta na střídačce. A Ota Janecký mi taky řekl, že do toho jde s námi dál," uvedl generální manažer Dušan Salfický.
Momentálně platí, že pokračuje i s výhledem pro letní přípravu kompletně celý realizační tým. „S kondičním trenérem Petrem Mockem jsme dávali určitá řešení na stůl. Jestli dojde k posílení týmu, nebo ke změně koncepce přípravy hráčů, je ještě v řešení. Zatím zůstává realizační tým ve stávajícím složení," řekl Salfický.