Do nejvyšší soutěže až po třicítce. To je případ Jana Kloze, odchovance Ústí nad Labem, jenž se v minulém týdnu přesunul z Litoměřic do Pardubic. Hokejový útočník v této sezoně nastoupil třikrát za Litvínov, teď přidal první dva starty v dresu Dynama.

Do té doby počítal zápasy předevšímv první lize, kde nastupoval za Ústí nad Labem a Litoměřice. Tam v této sezoně nasbíral 48 kanadských bodů v pětačtyřiceti zápasech.

„Proč jsem nešel do extraligy dřív? Asi mě nikdo nechtěl, nevím,“ řekl s úsměvem. „Na začátku kariéry jsem byl dost zraněný, asi to k tomu přispělo. Snad to teď napravím,“ dodal Kloz.

Nad možností hrát za poslední tým extraligové tabulky jednatřicetiletý forvard dlouho neuvažoval. „Pořád to je extraliga. Hrát za Pardubice je velká čest,“ zdůraznil.

Pardubickou premiéru prožil v duelu s vedoucím Libercem. „Nečekal jsem, že budu hrát hned v prvním útoku. Ale trochu jsem doufal, že když sem jdu, tak se mnou počítají a ne, abych tady jen seděl. Škoda, že jsem nepřispěl víc a nedali jsme nějaký ten gól,“ uvedl.

V dalším utkání na ledě Litvínova už dokonce slavil gól, ale předčasně. Po sporném verdiktu sudí gól neuznali. „Byl jsem si jistý, že to je gól,“ domníval se Kloz.

O patro níže odehrál přes pět stovek zápasů, teď může po krátké době srovnávat s extraligou. „Rozdíl je především v taktice, v první lize si na ni zakládají hlavně přední týmy. Přišlo mi, že se tam víc bruslí, víc lítá. Tady v extralize všichni hráči vědí, kde jsou. V první lize na vás třeba z ničeho nic jdou dva hráči za branku,“ popisoval.

S CHLADNĚJŠÍ HLAVOU
Po dvou zápasech konstatoval, co pardubický tým v duelech, které těsně ztratil, nejvíce trápilo. „Rozhodlo to, že jsme nedali góly, šancí jsme měli dost. Jsem tu krátce, ale je znát, že nás trápí koncovka. S šancemi, které máme, musíme nakládat s chladnější hlavou,“ nabádá před dalšími zápasy, které budou následovat po reprezentační přestávce.

Náročného zbytku této sezony se Kloz neobává. „To určitě ne,“ vypálí. Zkušenost už má i s baráží o extraligu. „Baráž jsem hrál vždy za prvoligový tým, který se tlačil nahoru. To je asi trochu jiné, uvidíme. Jakmile je dobrá hlava, tak jsou dobré i výkony. My ji musíme nastavit tak, abychom věřili, že budeme vyhrávat,“ prohlásil.

Finální kádr: Chtěli ještě odchovance
Právě útočník z Litoměřic byl poslední posilou Dynama před náročným závěrem sezony. I když v Pardubicích probíhaly změny nejen v průběhu ledna, čekali fanoušci ještě další příchody v závěru přestupového období.

Nic takového se již nekonalo. „Naší prioritou bylo získat některého našeho odchovance, který hraje u nás nebo v zahraničí. Bohužel se nám nepovedlo přes veškerou snahu a zájem těchto našich hráčů získat souhlasy jejich současných mateřských klubů. Proto se nám nepodařilo některý zajímavý příchod dotáhnout,“ uvedl generální manažer Dušan Salfický.

„Kádr jsme postupně doplňovali během měsíce ledna. Máme k dispozici široký tým, který má kvalitu na to, aby zvládl závěr letošního ročníku,“ domnívá se Salfický.