Rok jedna v roli generálního manažera má za sebou. Jaký byl? Plný turbulencí. Šéf hokejových Pardubic ONDŘEJ ŠEBEK musel řešit dvojí výměnu trenérů, odrážet nepříjemné útoky fanoušků a skousnout vyřazení od Kladna v předkole play off.

„Odpovědnost za řízení klubu padá na moji hlavu a já to beru. Na druhou stranu nejsem na ledě, stejně tak i ostatní lidé z managementu," říká Šebek.
Nyní už chystá další sezonu. Snaží se přesvědčit k pokračování kouče Miloše Říhu a složit kádr, který znovu zaútočí v extralize na titul.

Jste zklamaný, jak sezona dopadla?
Spokojení být nemůžeme. Vyřazení s Kladnem v předkole play off mě mrzí den ode dne víc. Byl to soupeř, přes kterého se dalo přejít. Po sportovní stránce to úspěšná sezona rozhodně nebyla. Na druhou stranu se nám ale nějaké věci povedly, kvůli sportovnímu neúspěchu ovšem nejsou vidět.

Asi by vás ani nenapadlo, kolik kotrmelců se v Pardubicích   stane. Nebo ano?
Sezona měla několik fází. Podařilo se nám složit kádr, který vypadal, že je silný. Přišla zajímavá jména, v přípravě nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl přijít nějaký problém. Vstup do soutěže nám ale nevyšel. Chyběly výsledky a také herní projev byl silně za očekáváním. Nedařilo se nám vyhrávat doma, z toho jsme byli hodně rozladění kvůli fanouškům i partnerům.

Dvakrát jste během jednoho ročníku měnili hlavního trenéra. Nebyl vyhazov Pavla Hynka dnešním pohledem unáhlený?
Zpětně se takové kroky hodnotí mnohem lépe. Čas ukázal, že výměna za Mojmíra Trličíka nebyla optimální. Čekali jsme změnu herního projevu a body, jenže nic takového nepřišlo. Lhal bych, kdybych říkal, že to bylo to správné.

Pavel Hynek skončil po výhře nad Slavií. To příliš standardní nebylo…

Byl to důkaz toho, že nešlo ani tak o věc výsledků, jako spíš reakce na výkony. Odehráli jsme například super zápas s Kladnem, ale inkasovali jsme devět gólů. Tolik by jich extraligový tým dostat neměl. Tabulka byla v tu chvíli hodně vyrovnaná a cítili jsme, že mužstvo má na víc a že by se měly dostavit lepší výsledky.


Jenže ty nepřišly a co hůř, herní projev se ještě zhoršil. Souhlasíte?
Je to tak. Výsledky se nedostavily a ani hra se nezlepšila. Když se mění trenér, je to velký zásah do týmu a rovněž i přiznání managementu, že se v něčem netrefil. Po vítězné sezoně může dojít k uspokojení jak hráčů, tak i realizačního týmu. Prožijí si nějaký společný příběh, zavládne euforie  a někdy nastane situace, že se nějaké vnitřní vztahy změní. Neříkám, že to v případě Pavla Hynka tak bylo, ale někdy se stane, že se vztah trenéra a hráče někam posune. Když je pak potřeba v tréninku přitvrdit a vznikají pracovní konflikty, lidi k sobě mají blíž a nefunguje to.

Někteří hráči začali po titulu Hynkovi tykat. Udělalo právě tohle neplechu?
Do toho bych se pouštět nechtěl a všechno bych spíš nechal v obecné rovině. Je to tak, že úspěch vás lidsky sblíží a odstup, který by na této úrovni měl být, se sníží na nějakou nepatřičnou mez.

Kdy vám bylo v sezoně vlastně nejhůř?

To vím úplně přesně. Na konci základní části jsme prohráli zápas v Liberci a v tu chvíli jsem náš boj o play off považoval za téměř ztracený. Moc příjemný nebyl ani den, kdy došlo na výměnu Mojmíra Trličíka za Miloše Říhu. Celá akce se řešila v průběhu oslav 90 let pardubického hokeje. Finální rozhodnutí padlo dvě hodiny před důležitým zápasem s Plzní.

Trenér Trličík vážně neměl ani tušení, že se blíží jeho konec?
Kdyby jednání s Milošem Říhou nedopadla, nemůžete hráčům  a trenérům oznámit: „Chtěli jsme někoho  jiného, ale nevyšlo nám to." Bylo vidět, že se týmu nedaří, že chemie mezi mužstvem a trenérem nefunguje ideálně. Museli jsme samozřejmě deklarovat podporu stávajícímu realizačnímu týmu. Ten den to bylo takové krizové řízení, ale podařilo se.

Bylo složité Mojmíru Trličíkovi dvě hodiny před utkáním oznámit, že u mužstva končí?
Velmi, ale v tu chvíli na výběr nebylo. Zafungoval efekt razance nástupu i osobnosti Miloše Říhy, který je top trenérem evropské úrovně. Působil v Petrohradě, o němž se říká, že je to nejbohatší hokejový klub světa. Nebyl prostor takové rozhodnutí odkládat. Možná by bylo vůči trenérům víc profesionální počkat, když se už chystali na utkání. Ale znovu říkám, nebylo na co čekat. Pokud si Miloš Říha věřil, že zápas odkoučuje, nebylo co řešit.

Jak Mojmír Trličík přijal, že chvíli před zápasem vyklízí kabinu?

Profesionálně. Trenéři museli tušit, že situace není optimální.

Cítil jste, že s příchodem Miloše Říhy se do týmu nalily litry víry a energie?
Tým nakopnul. Jeho projev je známý, ale změna rozhodně nenastala jenom kvůli bouřlivým gestům. Hráči už od prvního zápasu začali plnit systém, který jsem ve hře postrádal. Bylo jasně vidět, že tým ví, co má dělat. Když máte v práci nového šéfa, chcete se ukázat v co nejlepším světle. Miloš je navíc kouč, který z hráčů nemá žádný přehnaný respekt, je mu jedno, jak se kdo jmenuje a kde dříve hrál. Od celého kádru vyžaduje, aby maximálně bojoval pro celý tým.

Převrátil Říha silou své osobnosti u hráčů jejich myšlení?

Řekl bych, že ano. Důležité bylo, že se vlastně okamžitě dostavily výsledky. Hráči uvěřili, že když začnou dělat věci tak, jak je po nich chce trenér, dostaví se i body. Pod Milošem Říhou jsme neprohráli jediný domácí zápas. Změna zafungovala, což se u trenéra Trličíka nestalo.

Co bude s Milošem Říhou dál?
Splnil misi, dovedl nás do play off, respektive předkola. To je neoddiskutovatelné. Stejně tak, že mužstvo začalo hrát mnohem atraktivnější hokej. Lidé se vraceli do hlediště. Z naší strany zájem o Miloše Říhu bezpochyby je. Vedeme jednání.

Říha několikrát uvedl, že by v Pardubicích rád nebyl jen koučem, ale měl širší pravomoce. Nabídnete mu je?

Už v sezoně jsme některé pravomoce převedli Milošovi. To, že byl jmenován manažerem, mělo sice obecně známé pozadí, ale on byl opravdu faktickým šéfem kabiny. Já společně s Petrem Hemským (sportovní manažer) jsme mu vytvářeli maximální komfort pro jeho práci. Je jasné, že z toho by Miloš v příští sezoně neslevoval. Ale není standardní parametry nabídky ventilovat v médiích.

Dokdy chcete mít jasno?

Termín jsme si nedali. Jednáme, uvidíme. Je jasné, že se o tom nemůžeme bavit v červnu. Proto jsme si na to sedli už nyní.

Pojďme k hráčskému kádru. Bude hodně jiný, než v této sezoně?

Stačí, když si přečtu některé noviny a hned vím, co mám dělat a jakého hráče sehnat. (rozesměje se) Ale vážně. Máme konkrétní představu o posílení, přičemž chceme preferovat hráče s vazbami na náš klub. Jsme si ale zároveň vědomi, že není čas na nějaké experimenty. Každopádně si na příští sezoně musíme dát víc záležet.

Mluví se o příchodu Petra Sýkory, Josefa Marhy, brankáře Kopřivy. Máte o ně zájem?

Nezlobte se, ale nemohu vám to potvrdit. Bylo by to nekorektní vůči hráčům, kteří ještě nastupují za své aktuální kluby v play off. A je jedno, zda k nám přijdou, nebo ne. V horizontu několika týdnů chceme fanouškům, sponzorům i médiím představit koncepci na příští sezonu a ne v tuhle chvíli živit nějaké spekulace. Až hráči podepíšou, vše veřejnosti oznámíme.

Loni nevyšel tah s angažováním Jonathana Sima, letos musel z výkonnostních důvodů předčasně skončit Kris Beech, příchod obránce Travise Gawryletze také příliš nevyšel. Skončili jste se zámořskými experimenty?
Budu vám oponovat. Podle mě Travis splnil svoji roli a je otázkou dalších jednání,  jestli u nás zůstane. Jistě, staly se věci, které se mu nepovedly, ale to se u obránců stává. Jejich chyby jsou vždycky více vidět. Možná i narážíte na situaci z prodloužení druhého zápasu na Kladně.

Také, ale celkově byl podle nás Gawryletzův projev, především rozehrávka, mizerná.
Je to váš názor. Obecně vzít zámořského hráče je složité. Třeba na Beeche jsme měli skvělé reference, měl výborné statistiky a i od samotných hráčů jsme získali pozitivní informace. Nebylo to tak, že bychom ho kupovali z internetu. Bohužel to nevyšlo. Kris byl se svojí formou sám nespokojený a nakonec jsme se rozešli po vzájemné dohodě. Víte, cizinec přitáhne diváky, zatraktivní mužstvo. Další věcí je ekonomický pohled. Když přichází hráč ze zahraničí, nemusíte ho kupovat. Proto se u nás v hojném počtu vyskytují slovenští hokejisté. Je to snazší cesta, než si koupit hráče za milion.

Takže se do budoucna hráčům ze zámoří nebráníte?

Ne, ale nesmíme mít informace jen od hráčského agenta. V minulosti tady byli kluci, kteří svůj úkol splnili. Ať to byl Jeff Jillson, Adam Pineault nebo Corey Elkins. Všichni zapadli.

Když se během sezony opakovaně nedařilo, fanoušci byli až zlí, vedení klubu zahrnuli kritikou. Jak jste to bral?

Nebylo to jednoduché. Fanoušci mají právo vyjádřit svůj názor, který musíme respektovat. Ovšem oni nemohou operovat s tolika informacemi jako my, obzvlášť, když spousta z nich je neveřejných.

Co tím máte na mysli?

Operujete s parametry platů hráčů, personálních vztahů, s nějakou vizí. Proto mě mrzelo, že když se nedařilo, tak za všechno mohlo vedení. V případě vítězství vedení nikoho nezajímalo a chválili se hráči.

Ale to je přece normální.

Jistě. Odpovědnost za řízení klubu padá na moji hlavu a já to beru. Na druhou stranu nejsem na ledě, stejně tak i ostatní lidé z managementu. Nedáváme góly, ale jsme tady od toho, abychom týmu vytvořili odpovídající podmínky. A ty hráči měli.

Během sezony se hokejovým zákulisím neslo, že hráčům nechodily výplaty. Měli jste problémy s ekonomickou kondicí klubu?

To musím naprosto vyvrátit. Před sezonou se nám podařilo získat několik nových partnerů, objem peněz od sponzorů byl vyšší než v předchozím ročníku. O to víc nás mrzí, že se po sportovní stránce  tolik nedařilo . Nemohli jsme hrát play off zápasy v takovém počtu, v jakém bychom si přáli, přišli jsme o příjem ze vstupného, partneři mají ve smlouvách bonusy za postupy. Tudíž jsme o něco přišli. Ekonomická kondice klubu je na české poměry  v naprostém pořádku.