Plán Pardubic byl jasný: přitvrdit, na Litvínov zadupat, až se Krušné hory budou otřásat, vyhrát první zápas v sérii a začít velký obrat.

Výsledek? Nevyšlo to. Litvínov s nimi ve čtvrtfinále vyběhl potřetí za sebou a získal mečbol, který na východě Čech může potvrdit už dnes. Jeden korálek navléct na šňůrku a je v semifinále.

Nejširší úsměv měl Peter Jánský. Když se před třemi lety trápil ve Spartě, přišel do Pardubic na devět zápasů oprášit své střelecké sebevědomí. Od té doby ho načerpal vrchovatě, dal dva góly. Hlavně jeho zásah na 3:1 pro hosty stál za to. Vletěl při přesilovce do stojící obrany, naznačil kličku do bekhendu a puk zastrčil Vejmelkovi mezi betony.

Pardubice sice do hry vyslaly lamželezo Jiřího Cetkovského, na Martina Ručinského často naskakovala formace s drzými křídly Moučkou a Poulíčkem, jenže než domácí mohli rozehrát nějakou velkou partii, prohrávali 0:2.
Hokejový um je v téhle sérii na litvínovské straně. Navíc vládnou v přesilovkách, zatímco Říhovo vojsko se při nich souží.
Dvougólové manko naskočilo za pouhých osm minut.

Východočechy zabíjela nepřesnost. Navíc hodně pohyblivý soupeř nějakou ultra tvrdou hru ani moc nedovoloval.
Litvínov se hokejem znovu bavil. Kontrast? Často bylo vidět, jak „pojišťováci" po sobě puky jen házejí.

Když se Pardubice přeci jen do nějakých šancí prokousaly, většinou je masakroval brankář Pavel Francouz. Bonjour!

Jak v první třetině sebral tisíciprocentní šanci Sýkorovi? Famózní. Na domácího střelce zívala prázdná kasa, gólman se vyšponoval, vrhl proti střele ruce, hlavu… a puk zůstal pod ním. Benákovu ránu do protipohybu vykopl zase betonem.
Gól naděje Pardubice vykřesaly po důrazné práci Cetkovského se Zohornou za brankou. Ve 24. minutě puk proskotačil k nehlídanému Sýkorovi, který si s Francouzem srovnal účty.

Když pak začínaly žluté včelky mačkat, zvýšil litvínovské vedení na 3:1 Jánský.

Šlápnout do žluté jednotky se domácím konečně povedlo v poslední třetině. Jenže všechno končilo znovu na Francouzovi. Sýkorova morda? Zdráhalova dorážka? Všechno měl, puky přitahoval jako magnet.
Pardubice si už v závěru ani nezkusily power play, jako by to nemělo cenu…

Pardubice – Litvínov 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Fakta – branky a nahrávky: 24. Sýkora (Cetkovský) – 3. Petružálek (Hanzl, Kubát), 8. Jánský (Hübl, Pavelka), 36. Jánský (Kubát).
Vyloučení: 3:3.
Využití: 0:2.
Diváci: 8 365.
Stav série: 0:3.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Vejmelka – Zdráhal, Čáslava, Kolafa, Čutta, Benák, Havlík, Ščotka – Sýkora, Zohorna, Cetkovský – Tybor, Marcinko, Gašparovič – Radil, Nahodil, Starý – Poulíček, Venkrbec, Moučka. Trenér: Miloš Říha st.
HC Verva Litvínov: Francouz – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Štindl, Sklenička, Kokeš – Jánský, Hübl, Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský – Martynek, Gerhát, Trávníček – Majdan, Piroš, Jurčík. Trenér: Radim Rulík.