Za uplynulých třicet let se v brankovišti hokejových Pardubic vystřídalo dvaadvacet gólmanů.

Šest z nich se stalo legendami. Šest z nich lze pokládat za nezapomenutelné jedničky. Hašek, Barta, Biegl, Salfický, Svoboda, Lašák. Co jméno, to pro fanouška Eatonu pomalu signál se klanět.

Na začátku 80. let převzal po Jaroslavu Radvanovském pozici brankářské jedničky mladičký Dominik Hašek. „Jaký je to talent se vědělo. Sledovali jsme ho už když byl v šestnáctce společně s Břízou a bratislavským Višňákem,“ vzpomíná legendární český brankář Jiří Holeček.

Neortodoxní Haškův styl, kterému se třeba v zámoří zprvu vysmívali, Holečkovi nikdy nevadil: „Nikdy jsem nekladl důraz na to, jakým stylem má brankář chytat a to jsem se jejich výcviku věnoval dlouhá léta. Brankář se musí naučit všechny zákroky, to ano. Ale svůj styl si potom musí zvolit sám. Aby všichni chytali stejně, je nesmysl.“

Dominik Hašek se do Pardubic vrátil, v minulé sezoně a znovu učaroval. V pětačtyřiceti byl nejlepším brankářem soutěže. „Oproti svým začátkům se určitě změnil. Díky zkušenostem se naučil předvídat,“ myslí si Jiří Holeček.

Když měl ale vysvětlit, jak je možné, že si Hašek udržel famózní formu i v hokejovém důchodu, jenom se usmál: „Možné to snad ani není. Sám jsem mu nevěřil. Ve svém věku dokázal neskutečné věci.“

Plných jedenáct sezon strávil v pardubické brance Libor Barta, zprvu Haškův náhradník. Začal v pětaosmdesátém, skončil s přestávkami v roce 2001. „Špatný brankář to nebyl, ale takových, jako on, bylo v extralize hodně,“ myslí si „fakír“ Holeček. Přesto „jižní tribuna“ Bartu milovala. Veselá povaha, chuť si zašprýmovat, to se lidem líbilo. „Možná byl trochu moc flegmatický, mohl dát na odiv větší zápal, bojovnost,“ dodal Holeček.

Prototypem bojovníka byl Radovan Biegl. Strůjce pardubické jízdy do finále v sezoně 1993/94. „Vynikající brankář. Měl jsem ho v juniorském výběru, ale proč se neprosadil v reprezentaci dospělých? Těžko říct,“ připomíná Jiří Holeček pouhých šest jeho startů mezi dospělými. „V juniorech byl vynikající, ale pak se přiznám, že jsem trochu ztratil přehled. Moje místo trenéra brankářů bylo na svazu zrušeno,“ pokrčil rameny Holeček.

Označením mimořádný talent byl titulován Dušan Salfický. Mezi „perníkáři“ se mihl na začátku devadesátých let a pak na čas zmizel do Ameriky. Prý nový Hašek. „Někdy měl famózní zákroky, jindy pouštěl laciné branky. Hodně bavil diváky, někdy byl možná moc motivován,“ vybavoval si Holeček. Pardubicím dal Salfický sbohem kvůli tahanicím o smlouvě po sezoně 1996/97, kdy se v brance střídal s Bartou. Ještě jednou se pak vrátil, ale jeho forma byla bídná, a odchytal jen třináct zápasů.

Fanoušky si kolem prstu omotal i původem brněnský gólman Adam Svoboda. Jiří Holeček ho přirovnává k Bartovi. „Také je to dobrý ligový brankář. Tím to končí.“ Svoboda se dlouho potýkal s nálepkou gólmana, jenž neumí play off. Paradoxně ji sundal až po odchodu z Pardubic, když se Slavií dokázal v roce 2008 vyhrát ligu.

Jediným cizincem, který dokázal Pardubicím vychytat titul (2005), byl slovenský sympaťák Ján Lašák. „Složitý kluk. Nějaký měsíc jsem v Pardubicích pracoval. Je to typ impulzivního brankáře. Buď má den, nebo ne. Říkal jsem mu: Jánko, ukážu ti, co máš dělat, jak u hokeje přemýšlet. A on mi vždycky odpovídal, že u hokeje přemýšlet nemůže, že ho to zdržuje a je pak pomalý,“ popisoval Jiří Holeček spolupráci se slovenským brankářem.

K velké pardubické šestce v nové sezoně možná přibude sedmé jméno. Martin Růžička má podle mnohých schopnosti zazářit. „Viděl jsem ho jenom v televizi. Vedle Svobody by určitě měl mít šanci se stát jedničkou,“ myslí si expert na brankářské řemeslo Jiří Holeček.

Jak to dopadne? Plete se bývalý vynikající brankář a začne se psát velký příběh o návratu Adama Svobody, nebo ne, a Růžička skutečně začne zářit?
Dozvíte se již brzy v kině s názvem Tipsport extraliga…

Poslední brankářská „třicetiletka“

393 Dominik Hašek 10 sezon
254 Libor Barta 11 sezon
253 Ján Lašák 5 sezon
237 Adam Svoboda 8 sezon
215 Radovan Biegl 7 sezon
118 Dušan Salfický 7 sezon
57 Jaroslav Radvanovský 5 sezon
41 Martin Růžička 4 sezony
35 Milan Kečkeš 3 sezony
34 Alexandr Hylák 4 sezony
22 Oldřich Svoboda 1 sezona
21 Jaroslav Landsman 3 sezony
15 Vladislav Koutský 5 sezon
13 Michal Kopačka 2 sezony
7 Martin Barek 2 sezony
6 Jaroslav Kameš 1 sezona
4 Michal Komárek 1 sezona
3 Josef Bahník 1 sezona
2 Jiří Zikmund 2 sezony
2 Filip Landsman 1 sezona
1 Ivan Šenk 1 sezona
1 Pavel Jiran 1 sezona

Pozn.: První číslo uvádí přibližný počet odchytaných zápasů za Pardubice v letech 1980 – 2010 včetně play off, počet sezon znamená, kolik ročníků brankář v A týmu odchytal. Vycházely jsme z neúplných statistik na stránkách hokej.cz, hcpce.cz a eurohockey.net. Skutečné údaje se tak mohou drobně lišit.