Když se v neděli trefil na ledě Komety, bylo mu přesně 16 let a 305 dnů. V pardubických statistikách ovšem figuruje ještě o několik dnů mladší střelec - Libor Dolana.

Stejně jako Formánek se narodil 6. května, ale o čtyřicet let dříve. Svou první extraligovou trefu Dolana, který později získal tři mistrovské tituly v dresu Jihlavy, vstřelil již v lednu. V roce 1981 skóroval v utkání Pardubice - Gottwaldov (4:2).

„Mladičký Libor měl impozantní vstup na ligovou scénu už v utkání s Gottwaldovem, kdy se hned zapsal mezi ligové kanonýry,“ připomněl Milan Černický v jedné z jeho publikací o historii pardubického hokeje.

Kometa zakončila základní část soubojem s Pardubicemi.
Formánkova paráda na závěr. Hokejisty Dynama v předkole čeká Energie

Formánek nyní něco podobného zopakoval. Individuální akce stvrdila pardubickou výhru v Brně. „Tím, že jsme vyhrávali, jsem mohl být víc v klidu. Byl jsem sice trochu nervózní, když jsme jel sám, ale vymyslel jsem to nejlépe, jak jsem mohl,“ popisoval šestnáctiletý útočník po utkání.

Formánka dobře zná trenér a bývalý hráč Michal Mikeska, jenž mladého útočníka vedl v pardubickém dorostu. „Fanda je typický koncový hráč. Spousta hráčů umí mezihru, uvolnit se s pukem, ale neumí zakončit. Fanda nemusí třeba v mezihře vypadat dobře, ale kdykoliv se dostane do šance, tak ví, jak s ní naložit. To bylo patrné i u gólu v Brně,“ řekl Mikeska.

Jako hráč ročníku 2004 už se Formánek prosadil třikrát v dresu Vrchlabí v tomto ročníku Chance ligy. Tam odehrál celkem 21 zápasů.

Hokejová extraliga: Mountfield HK - HC Sparta Praha.
Prezidentský pohár má Sparta. Kdo zvedne nad hlavu trofej nejcennější?

„Neztratil se by se ani v juniorce, bohužel soutěže nefungují. Má možnost hrát za Vrchlabí, je to pro něj zase motivace, aby makal. V dospělém hokeji se musí prosazovat zase jinak a adaptovat se na to,“ dodal Mikeska.

Další impuls dostal Formánek v posledním kole základní části extraligy. „Zápas jsem si hrozně užil. Doufám, že dostanu příležitosti co nejdříve, abych si mohl zase za Dynamo zahrát,“ uvedl taky Formánek.