Slovenský kouzelník je fit a už se nemůže dočkat na start extraligy. Hokejoví fanoušci v Pardubicích lepší zprávu snad ani dostat nemohli. RADOVAN SOMÍK (34) musel po konci loňské sezony na operaci s ramenem. I kvůli tomu stihl jenom poslední zápas European Trophy proti Plzni. Teď je už ale v pořádku, žádné problémy necítí.

Navíc je ze šikovného čahouna patrné obrovské odhodlání: „Příprava na sezonu byla na vysoké úrovni a každý z kabiny se už těší, až konečně začne sezona.“ Předsezonní dril měl v Pardubicích poprvé na povel Pavel Hynek a pro svoje hráče přichystal na ledě zpestření.

Radovane, prozradíte, o co šlo?

Každý trenér přinese do přípravy něco svého. Teď se objevil třeba power skating (cvičení techniky bruslení), s ním jsem se ještě nikdy nesetkal, a to už mám pár sezon za sebou. Vždycky si v létě osaháte něco jiného, jaký to mělo účinek pak poznáte, až začne sezona.

Power skating se v posledních letech dostává čím dál tím víc do módy. Dá se ale „třicetiletý chlap“ naučit jinak bruslit?

(usmívá se) Není to jenom o tom, že vás bude někdo učit znovu bruslit. Byla to různá speciální cvičení a člověk se přeci učí celý život. Nezatracoval bych věk, jsem moc rád, že jsem si to vyzkoušel. Myslím, že je to dobrá cesta k zpestření tréninků a zvýšení výkonnosti.

Moc často se nestává, aby hokejistu v létě svrběly ruce. Když jste se ale díval na pardubické tažení European Trophy, neměl jste nutkání vletět co nejdříve na led?

Hodně mě mrzí, že jsem musel kvůli operovanému ramenu přípravné zápasy vynechat. European Trophy byla velkým zpestřením pro diváky, ale i pro hokejisty. Konfrontovali jsme naše schopnosti s Finy, Švédy, Němci. Pro každého, kdo nastoupil, to bylo velké plus.

Už dlouho jsem neslyšel, že by si někdo takhle pochvaloval přípravné zápasy…

Vážně, každý hráč mohl získat velké zkušenosti. Navíc to byl turnaj, takže v každém zápase o něco šlo, nebyla to jenom klasická příprava na ligu. Všechny týmy si moc dobře uvědomovaly, že vítězství je může posunout dál.

Trenéři plánují, že mezi vámi a Martinem Bartekem bude nastupovat Američan Corey Elkins, centr, který dovede pracovat na obou stranách kluziště. Všichni tři jste ale odehráli jenom jediný přípravný zápas. Bude spolupráce fungovat?

Hráli jsme spolu jenom v Plzni, ale celkem se nám dařilo. Je škoda, že jsme toho spolu nenahráli víc, to je pravda. Trénujeme v tomto složení nějaké dva týdny a potřebná sehranost pochopitelně ještě není. S Martinem jsme na sebe byli zvyklí. Doufám, že čas bude hrát pro nás a sedneme si. Corey je zkušený hráč, silově velmi dobře připravený.

Trenér Hynek často mluví o tom, že je důležité, aby se zámořské posily cítily v Pardubicích dobře, aby zapadly. Je to těžké?

Už v minulosti tady bylo několik hráčů ze zámoří. Je to takový koloběh, neviděl bych to jako problém. Zapadnou v pohodě.

Před sezonou se znovu mluví o tom, jak je soutěž nesmírně vyrovnaná, že špičku může tvořit klidně šest týmů. Souhlasíte?

V Česku začínám už osmou sezonu. Pokaždé platí, že když se po nějakých třiceti kolech podíváte na tabulku, je rozdíl mezi prvním a dvanáctým mizivý. Rozhoduje se v každém zápase. Není rozdíl, jestli hrajete proti soupeři ze špičky tabulky, nebo proti někomu, kdo je momentálně mimo play off. Do každého zápasu jdete na sto procent, diváci si pak mohou užít kvalitní hokej.

Myslíte, že loňské trápení Pardubic v domácích zápasech je už definitivně pryč?

Vždycky se hledají nějaké příčiny, může jich být víc. Do každého zápasu jdeme na sto procent a pokud sem dorazí deset tisíc lidí, každý má obrovskou chuť zvítězit. Někdy ale přijdou sezony, že se to nedaří. Doufám, že v téhle podobné problémy nenastanou