Spengler Cup v Davosu

Torrianiho skupina - 1. zápas:
HC Ambri-Piota (7. místo ve švýcarské lize) – HC Dynamo Pardubice (1. v české extralize)
Úterý 14:10.

Druhý zápas ve skupině:
KalPa Kuopio (4. místo ve finské lize) – HC Dynamo Pardubice
Středa 15:10 (jako poražený z prvního duelu), čtvrtek 15:10 (jako vítěz)

Za nejstarší pravidelně se konající hokejový turnaj na světě mohou v Davosu děkovat Carlu Spenglerovi, který chtěl ve dvacátých letech minulého století propagovat německy mluvící hokejové týmy v Evropě, které byly přehlíženy po první světové válce. K nim se pak přidávaly i týmy z jiných zemí, z různých částí Evropy. Ze kterých a které, tak o tom rozhoduje pořádající klub. Nehrálo se pouze pětkrát, a to kvůli druhé světové válce, nedostatku finančních prostředků a koronavirové pandemii. Letos se uskuteční 95. ročník slavného poháru.

Pozvánka do lukrativního (nejen hokejově) horského letoviska jménem je pak velice prestižním oceněním. Pardubický hokej byl po loňské bronzové sezoně vybrán potřetí mezi vyvolené. Po šestnácti letech. Premiéru si odbyla tehdejší Tesla v roce 1987.

„Je to pro nás odměna a ocenění výsledků v sezóně. Vážím si toho, že právě Dynamo Pardubice bude reprezentovat český hokej na prestižním Spengler Cupu," řekl na konci dubna k účasti na turnaji majitel klubu Petr Dědek.

Dvakrát pod stupni 

Turnaj začne v úterý 26. prosince, vítěz bude korunován v neděli 31. prosince.

Na turnaji se představí celkem šest týmů, což je změna oproti dlouholeté tradici. Nastala v roce 2010, kdy se pětice rozšířila. Kromě obhájce Dynama a Ambri-Piotta už nemůže chybět historicky nejúspěšnější tým turnaje Kanada. Poprvé na Spengler Cup přijede švédský klub Frölunda HC i druhý pardubický soupeř ve skupině KalPa Kuopio z Finska.

Týmy budou rozděleny do dvou skupin po třech. Dva nejlepší z obou skupin postoupí do semifinále a medailových bojů. Hraje ve dvou skupinách každý s každým. Vítěz si zajistí přímý postup do semifinále, celky na druhých a třetích místech si to rozdají o další dvě postupová místa.

Dynamo se po šestnácti letech představí na Spengler Cupu.
Potřetí v historii. Dynamo se po šestnácti letech představí na Spengler Cupu

Pardubičtí hokejisté mohou letos dostát přísloví: Do třetice všeho dobrého. Při minulých dvou účastech se v silné konkurenci moc nevytáhli. V roce 1987 jako úřadující mistr Československa skončila Tesla pátá. Do turnaje vstoupila zápasem s výběrem Kanady. Dvakrát vedla, ale nakonec padla 2:3. Ve druhém zápase nestačila na švédský Faerjestad (1:3). Poté nezvládla penaltovou loterii s Křídly sovětů (2:3). Přitom si už vypracovala dvoubrankový náskok. První výhru přinesl až závěrečný souboj s domácím Davosem. Po trochu bláznivém duelu udolala tým pořadatele 6:5 po nájezdech. Náplastí na umístění mimo stupně vítězů bylo zvolení brankáře Dominika Haška do All Stars turnaje.

Další dopis z razítkem odesílatele Davos dorazil na sekretariát pardubického klubu pro rok 2007. Tedy přesně po dvaceti letech. Pouze název Tesla vystřídal Moeller. Spenglerův pohár obsadilo pět týmů. Historie se opakovala. Nejdříve v tom, že Pardubice zahajovaly s Kanadou. Znovu prohrály o jediný gól. Tentokrát až na penalty (3:4). Také v tomto ročníku narazil pardubický celek na tým z Ruska. Ufa ho však smetla výsledkem 5:0. Potom se rehabilitoval vítězstvím 3:1 nad Davosem. Druhou pouť slavnou soutěží zakončil nezdarem s Mannheimem (3:4), přestože po první třetině svítilo na ukazateli 2:0 pro Moeller. Suma sumarum čtvrté místo.

Chceme Spengler Cup vyhrát

Jediným pamětníkem tehdejší pardubické účasti na nejslavnějším hokejovém turnaji v Evropě je ze současného týmu útočník Tomáš Zohorna.

Spojitost se Spengler Cupem v posledních letech mají ale i další současní hráči Dynama. Útočník Robert Kousal se v dresu domácího Davosu turnaje zúčastnil v letech 2016 a 2017. Dvakrát si s třineckými Oceláři na turnaji zahrál rovněž obránce David Musil, v roce 2019 z toho bylo po prohře ve finále stříbro. V roce 2018 hrál v Třinci po jeho boku také útočník David Cienciala.

Velkou stopu na Spengler Cupu zanechal také Petr Sýkora. Legenda pardubického hokeje se díky úspěšnému angažmá stala také ikonou Davosu. Obávaný střelec získal se švýcarským klubem dva mistrovské tituly a v roce 2011 vyhrál právě Spengler Cup.

Pardubičtí hokejisté si tedy vánoční svátky moc neužijí. Nicméně o své nejbližší ve sváteční době nepřijdou. Z hlediště kultovního stánku jim totiž mohou fandit jejich partnerky, které do Davosu odletěly s nimi.

„Mimochodem v zámoří se tento turnaj hodně řeší. Každým rokem hraje v Davosu výběr Kanady. Co vím, tak na něj koukají mladí kluci. Pozorují své vzory, kteří hrávali NHL,“ říká pardubický obránce Libor Hájek, který byl před příchodem do nového klubu součástí nejlepší soutěže na světě.

Libor Hájek si odbyl premniéru v pardubickém dresu. Vítěznou a proti svému idolu Jaromíru Jágrovi.
Libor Háájek, neslo se pardubickou arénou. To se mi ještě nestalo, říká dojatě

Také letošní konkurence je silná, což ale Dynamu vrásky na čele nedělá. Naopak do Švýcarska odcestovalo s vědomím, že v Lize mistrů vyřadilo kvalitnější tým než Kuopio. A v základní části napříkald zvítězilo ve Skelleftea. Takže co v Davosu?

„To je jednoduchá odpověď. Chceme celý turnaj vyhrát. A také předvést svůj nejlepší hokej,“ podotýká Hájek.

Pokud by Dynamo svému vánočnímu předsevzetí dostálo, stalo by se prvním a úplně prvním českým vítězem po dlouhých jednačtyřiceti letech. Spengler Cup získal v dosavadních 94 ročnících československý zástupce šestnáctkrát. Naposledy to byla Dukla Jihlava…