Specialista na play off? To je ALEŠ PÍŠA. Loni posbíral během třináctizápasového úprku za titulem čtrnáct bodů, branky střílel v klíčových chvílích.
Pardubický tvrďák prožívá po roce krásné „déja vu“.

Přišla doba play off a čtyřiatřicetiletý bek je znovu ve skvělé pohodě. V druhém zápase na ledě Vítkovic pomohl brankou k vítězství Eatonu 3:2 a tím i ke srovnání semifinále na 1:1. „Je to jen o štěstí,“ skromně hovoří Aleš Píša.

Vaše trefa na 2:0 byla milimetrově přesná. Prošla houštinou těl a Málkovi propadla mezi chrániči. Byl to cílený pokus?
Určitě ne. Po buly byla přede mnou hromada hráčů, tak jsem zavřel oči a vypálil. Dá se říct, že slabou ránou jsem skóroval. Málek to měl těžké, nic neviděl.

Kotouč z branky bleskurychle vyletěl. Byl jste si gólem jistý?
Viděl jsem, že mu puk letí pod nohou a že by mohl skončit v síti. Čekal jsem až na diváky, jak budou reagovat, jestli branku svými emocemi potvrdí. No, a potvrdili to. (usměje se)

Řekněte mi, čím to je, že v play off vždy pookřejete a je vás na ledě plno? I loni jste v klíčových bojích řádil. Vždyť jste měl více než bod na utkání.
Je to jen o štěstí.

To vám nevěřím.
Opravdu. Sám si to nedokážu vysvětlit, ale zaplaťpánbůh za to.

Není to třeba tím, že zkušenější hráči se dovedou na play off stoprocentně připravit?
To asi ne. Všichni se tady o něco snažíme a každý jede na maximum.

V čem byl oproti prvnímu zápasu výkon Pardubic odlišný?
V bruslení. Měli jsme lepší pohyb než v úvodním duelu. Splnili jsme, co jsme si řekli, i když chyby jsme stejně udělali.

A bylo jich dost. Soupeř hrál výborně a místy vás dost přehrával. Máte stejný pocit?
Jo, měli jsme více štěstí než v sobotu, kdy se k nám vůbec neodrážely puky. Ve druhém zápase to bylo obráceně. V tom vidím zlom.

Kluziště ve Vítkovicích je nepříjemné svými maximálními rozměry. Jak to ovlivňuje vaši hru?
Přiznám se, že daleko radši hraji na menších hřištích. Je tam více kontaktu, tady jen bruslíte. Myslím, že to více vyhovuje Vítkovicím.

Po dvou semifinálových večerech panuje nerozhodný stav 1:1. Jste s ním spokojení?
Rozhodně. Po pauze jsme očekávali, že to z naší strany bude špatné. V neděli jsme se zvedli a další prostor na zlepšení máme v Pardubicích. Pokud náš výkon bude mít vzestupnou tendenci, mohlo by to dopadnout dobře.

Uvědomovali jste si, že stojíte možná před utkáním série. Prohrávat 0:2 na zápasy by se proti Vítkovicím těžko otáčelo…
Kdybychom prohrávali 0:2, tak by to byl průšvih. Především na psychiku by to bylo strašně náročné a těžko bychom to zvládali.

Nyní vás čekají dva zápasy na vlastním ledě. Budou hodně odlišné?
Úplně jiné. Jak říkám, máme menší hřiště. Tady nás hodně trápily odrazy od mantinelů, po střelách. Chybí nám správný odhad. Byla to naše nevýhoda, která se u nás změní ve výhodu.