Pustil čtyři góly a mazal z branky. Plzeňský brankář ADAM SVOBODA (na snímku) poprvé na pardubickém ledě zažil, jaké je to opouštět jeviště předčasně. „Normálně z brány neodcházím, ale trenéři s tím chtěli něco udělat,“ prohlásil po prohře 1:4.

Návrat do Pardubic jste si asi představoval jinak, že?
O návratu bych nemluvil. Už jsem tady hrál kdysi se Slavií. Ale každopádně jsem si to jinak opravdu představoval, protože jsme si chtěli odvést tři body. Bohužel se nám to nepovedlo.

Klíčem se staly přesilové hry, Pardubice v nich vstřelily tři branky.
Přesilovky rozhodují zápasy, ale k nám se za čtyřicet minut neodrazil žádný puk, nemohli jsme vyletět do brejku. Navíc Růža měl svůj den a já dostal dva smolné góly. Jednou se to ode mě odrazilo Bartekovi přímo na hůl, v druhém případě proměnil Količ (Kolář) se štěstím nájezd. To rozhodlo. Jinak jsme hráli výborně, na puku jsme byli silní.

Co jste říkal po utkání Růžičkovi?
Že chytal famózně. Vážně byl výborný. Navzájem jsme si popřáli hodně štěstí. Držím mu palce, ať se mu v sezoně daří.

Po čtvrté brance jste na pokyn kouče Jelínka opustil klec. Zaskočilo vás to? Za obdržené góly jste nemohl…
Normálně z brány neodcházím. Trenéři se zápasem asi chtěli něco udělat a impuls se i dostavil, protože jsme hned v dalším střídání vstřelil i gól. Na větší drama už to nebylo.

Slyšel jste posměšný pokřik z hlediště: „Adame, děkujem“?
Hecovali mě, ale sportovně. Pardubičtí fanoušci byli vždycky slušní, a tak to i zůstalo. Jsem rád, že mě přivítali a pak se se mnou i takhle hezky rozloučili. (usměje se)

Stalo se vám někdy, že jste v Pardubicích nedochytal zápas?
Snad poprvé jsem tady prohrál. Jen jednou to tuším bylo v prodloužení. Teď jsem byl z branky poprvé vytažený.

V Plzni se cítíte dobře?
(pokyvuje) Super. Parta je tady úžasná, Martin Straka všechno neskutečně pozvedl.

Duch Martina Straky je všudypřítomný?
Na každém kroku. Pro lidi je plzeňským králem. Naprosto po právu.

Růžička cítí formu: „Celkem mi to lepí“

Chvíli to vypadalo, že se od loňska vůbec nic nezměnilo. Skončil extraligový zápas, Pardubice doma vyhrály a před „jižní tribunou“ se odehrává tradiční děkovačka.

V hlavních rolích dva brankáři – Martin Růžička a Adam Svoboda.
Jen ten modrý dres druhého z nich do červenobílého šílenství moc nezapadal. Adam Svoboda byl totiž v Pardubicích v roli soupeře. Přijel s Plzní. „Nic podobného jsme si dopředu nedomlouvali, vyhecoval nás až kotel. Adam byl smutnější, říkal, že je to blbý, ale přemluvil jsem ho,“ říkal po výhře Pardubic 4:1 brankář Martin Růžička.

Mladý gólman se blýskl svým nejlepším výkonem v sezoně. Dvě třetiny střelce Plzně gumoval, až ve třetí ho překonal Stránský. „Porazili jsme těžkého soupeře, nula by potěšila vždycky, ale jsem hlavně rád, že se nám podařilo zvítězit doma,“ zářil spokojeností.
Na plzeňské Indiány si docela věřil: „Myslím, že mi docela vyšel už zápas v Třinci a celkem mi to lepí. Snad jde forma nahoru,“ přeje si.

Růžičkovi tak ani moc nevadila důrazná hra Dudy a spol. V jeho brankovišti bylo několikrát pořádně dusno. „Koukal jsem hlavně na puk, ne na to, kdo mě kde sejme. To si musí pohlídat beci. Moje práce je chytit puk, ne se s někým srážet,“ zachovával klidnou hlavu.