Před třemi týdny slavil VÁCLAV SÝKORA mistrovský titul, nyní pozorně sleduje světový šampionát v Německu, kde v českém nároďáku válí také Petr Koukal – jeho svěřenec z Pardubic. „Těší mě, že Petr odvádí kvalitní výkony,“ přitakává uznávaný kouč.

Češi postoupili v zápase s Kanadou do čtvrtfinále. Ve čtvrtek se o postup mezi čtyři nejlepší poperou s Finskem.

Líbil se vám zápas s Kanadou hodně?
Líbilo se mi, jak k tomu mužstvo přistoupilo. Byl to klíčový zápas. Mužstvo bylo pod velkým psychickým i fyzickým tlakem. Poprali jsme se i s vývojem zápasu, kdy jsme brzo inkasovali. Mužstvo se vzchopilo a zápas v podstatě ubojovalo a postoupilo do čtvrtfinále. Teď je otázka, jak na to navážeme. Každopádně by nás poslední úspěchy měly posílit a zvednout nám sebevědomí.

Projeví se to i v dnešním čtvrtfinále proti Finsku?
Je to velice těžký soupeř. Bude důležité, jak dokážeme zregenerovat, protože s Finy to bude fyzicky hodně náročné utkání. Staví na bruslení, na fyzickém kontaktu. Doufám, že po překonání „nepříznivého období“ by to z hráčů mohlo spadnout a psychicky se uvolnit. Což by se snad mělo projevit v koncovce. Doposud těžko střílíme góly. To má samozřejmě efekt, že mužstvo není úplně v pohodě.

Když českému týmu teklo do bot, tak se dokázal pokaždé vzchopit. Ať už proti Kanadě, či v dřívější fázi turnaji v zápasech se Švédy a Lotyši. Ukazuje se správný charakter týmu?
Je to naše největší devíza. Každý ví, jakým způsobem mužstvo vznikalo. Proti silným soupeřům jsme uspěli proto, že všichni hráli na hraně svých možností. A tohle dokazovat v každém zápase, není vůbec jednoduché. Možná proto jsme prohráli s relativně slabším Norskem a Švýcarskem, které je naopak neoprávněně podceňováno.

Vnímáte, jak zvláštní turnaj se koná v Německu? Outsideři se bouří.
Jistě. Máte pravdu, je to zvláštní. Ale na druhou stranu také určené tím, že hokejové velmoci, kromě Ruska, nejsou v úplně nejsilnějším složení. Mistrovství je o to zajímavější.

Opravdu se světový hokej vyrovnává, nebo je to jen klišé a v Německu shoda náhod?
V hokejových kruzích se ví, že konkrétně ve Švýcarsku kvalita vzrůstá. Stačí, když se podíváme na výsledky přípravných zápasů. Navíc většina našich mužstev vyráží do Švýcarska za přípravou, protože ví, že je tam čekají kvalitní zápasy. Německo lítá po křivce nahoru dolů. Tam je to různé. V lize mají plno cizinců. V jejich případě hraje obrovskou roli domácí prostředí. Norsko a Dánsko? Vůbec se tam nehraje špatný hokej. Plno jejich hokejistů má angažmá ve Švédsku, ve Finsku. Jsou schopní silné týmy překvapit, ale ne stabilně porážet.

Znamenitými výkony se prezentuje Petr Koukal. Těší vás, že váš svěřenec se v nároďáku vyšvihl mezi důležité členy týmu?
Potěšilo by to každého trenéra. Petr v Německu odvádí výborné výkony. Hraje ve čtvrté lajně, která má především defenzivní úkoly. Ovšem on se s tím vyrovnává velice dobře po fyzické i bruslařské stránce. Skvěle hraje v oslabení, kde uplatňuje přehled ve hře a schopnost číst hru. Ještě by se mohl víc prosadit před brankou.

Koukal se na šampionát dostal až po řadě omluvenek hráčů z NHL. Na tak významném podniku je nováčkem. Pomáhá mu trochu i taková jeho bezstarostnost?
(směje se) Kouky má dobrou povahu. Není to hráč, který by sám sebe deptal nebo srážel, když se mu nedaří. Je to kvalitní hokejista, jenž dokáže uplatnit svoje přednosti. Vy říkáte bezstarostnost. Ale v play off i nyní na mistrovství světa dokazuje, že umí být hodně důsledný a disciplinovaný.

V Pardubicích jste vedl také Petra Čáslavu. Souhlasíte s tím, že proti Kanadě to byl v defenzivě jeho zápas?
Určitě. Petr odvedl vynikající výkon. V nároďáku patří k nejlepším a nejspolehlivějším obráncům. Využívá fyzických předností – výšku, sílu. Tím vyhrává osobní souboje.

Neříkáte si, jak by bylo fajn, mít v Pardubicích zpět Tomáše Rolinka?
To víte, že mě to moc mrzí. Tomáš je hráč, který je pro mužstvo strašně cenný. Ale je to takhle dané. Tomáš se výtečně uvedl v Rusku, proto je logické, že tam nějaký čas setrvá.