Liga mistrů - 6. kolo:

Belfast Giants (18. místo, 5 bodů, 7:11) - HC Dynamo Pardubice (8. místo, 10 bodů, 18:11).

Středa 20:00, SSE Arena

Na rozdíl od Dynama hrají Obři z Belfastu Ligu mistrů pravidelně. Jako britský mistr ale do světa nikdy díru neudělali. I když… České týmy už dokázali několikrát protrápit.

V letošní Champions League odehrál tento tým z hlavního města Severního Irska pět utkání. A rozjížděl se pomalu. Vypadalo to, že dopadne jako Titanic, který v Belfastu spatřil světlo světa. Postupně nestačil na finské týmy Lukko Rauma i Tapparu Tampere a podlehl také rakouskému Innsbrucku. Plamínek naděje rozfoukal výhrou nad italským Bolzanem a do hry o postup se vrátil vítězstvím s rakouským Salzburgem. Proti Dynamu tak bude Belfast usilovat o postup do play off, na které momentálně ztrácí dva body.

Dynamo už je vysmáté. Navíc odlétá na Britské ostrovy s nálepkou lídra české extraligy. Nicméně, každé umístění směrem nahoru zajišťuje, dejme tomu, slabšího soupeře… Cestu do vyřazovacích bodů si pardubičtí hokejisté zajistili výhrami na ledě švédského týmu Skellefteå AIK, doma s norským Stavangerem a německým Ingolstadtem. K tomu přidali bod za prohru v prodloužení na půdě švýcarské Ženevy.

Giants se řadí mezi nejmladší hokejové týmy. Klub vznikl až v roce 2000 a dodnes provozuje jediné veřejné kluziště v Severním Irsku. Klubové motto zní "In the land of the Giants, everyone is equal" - V zemi obrů jsou si všichni rovni. Od roku 2003 působí v Elite Ice Hockey League, což je nejvyšší profesionální hokejová soutěž ve Spojeném království. V minulosti si v klubu zahráli například legendární Theoren Fleury, i další hráči s bohatými zkušenostmi z NHL, jako jsou Paul Kruse, Jason Ruff, Paxton Schulte a Jason Bowen.

V loňské sezóně byl největší hvězdou týmu útočník Scott Conway, který se dostal na hranici devadesáti kanadských bodů a ovládl tak tabulku ligové produktivity. Sedmdesáti body zazářil také David Goodwin a před padesát kanadských bodů zapsali také obránce Gabe Bast a útočník Mark Cooper. Prostor v brankovišti si rozdělili Jackson Whistle, Tyler Beskorowany a Peyton Jones. Všichni tři zmínění brankáři se v sezóně dostali nad hranici 90% úspěšnosti zákroků, Beskorowany se mohl pyšnit dokonce úspěšností 94%.

V letošním ročníku se k tahounům přidal ještě americký útočník Ara Nazarian, který přišel do klubu v létě z farmářského Jacksonville Icemen. Dalším produktivním nováčkem v týmu je pak italský útočník Daniel Tedesco.