Z úterního tréninku odcházel až mezi posledními. Společná část už sice skončila, ale on i další hokejisté ještě využívají čas na ledě pro zdokonalování jednotlivých činností. Útočník DAVID TOMÁŠEK piluje střelbu. Jeden z trenérů Pavel Marek posílá jeden puk za druhým, jedenadvacetiletý centr je z prostoru kruhu pálí na branku.

„Je to asi normální i jinde. Led navíc je potřeba. Trénink je někdy rychlejší a kratší, potom řada z nás zůstane a piluje dál to, co potřebuje. Třeba střelbu, nebo když se nám něco nelíbilo v tréninku. Už jenom pro pocit v hlavě, pak víme, že to jde,“ vysvětluje pardubický útočník.

Po deseti dnech se hokejisté Dynama opět vrací do zápasového rytmu. Dnes od 18 hodin nastoupí v dalším extraligovém kole na ledě brněnské Komety.

Reprezentační přestávka končí. Přišla pauza vhod?
Před přestávkou jsme tam měli ubojovanou výhru v Jihlavě, ale potom jsme doma bohužel rupli s Plzní. Možná nám pauza pomohla. Trénovali jsme, ale psychicky jsme si odpočinuli.

Bylo potřeba po poslední prohře s Plzní vyčistit hlavy?
Trocha frustrace tam byla. Není dobré prohrát doma 0:4, před našimi diváky nechceme prohrávat. Plzeň hrála dobře, ale nemuselo to dopadnout tímto výsledkem, mohli jsme udělat několik věcí jinak. Ale je to za námi, po pauze už se koukáme zase dopředu.

Kapitán Tomáš Rolinek byl v posledním utkání z výkonu celkově frustrovaný. Nemáte někdy podobné pocity, když týmu pomůžete bodovým příspěvkem, a pak zápas těsně ztratíte?
Rolas měl emoce, já to spíše držím v sobě. Samozřejmě mě to štve, když vím, že naše lajna měla blízko ke gólu, nebo se nám nepodařilo využít přesilovku. Týmu se snažím pomoci, jak góly, tak nahrávkami. Když potřebujeme dát góla nedaří se nám to, tak jsem frustrovaný. To mi vadí, třeba když nevyužijeme výhodu pět na tři. Možná tam pak je efekt toho, že to chceme za každou cenu urvat. V posledním utkání jsme neměli klid v koncovce, zatímco Plzeň ho měla.

V minulém týdnu se na tréninku objevil ve výstroji i generální manažer Dušan Salfický. Jak jste vnímali jeho přítomnost na ledě?
Byl špičkovým gólmanem a myslím, že stále dobře chytá. Chyběl nám tu Kloudy (Milan Klouček), který byl na reprezentačním srazu, tak to asi vzal za něj. Byl mezi námi a mohl si říct pár věcí s ostatními spoluhráči. Nebylo to ke škodě.

Bylo jednodušší mu dát gól, v porovnání se současnými gólmany?
Nechci ho urazit, bylo to trochu lehčí, ale musím říct, že několikrát předvedl výborné zákroky. Je vidět, že dokáže dopředu odhadnout, kam bude střelec mířit. Chodí chytat za veterány, tak bylo znát, že se udržuje. Se vším respektem k němu a k našim gólmanům ten rozdíl musí být znát. Přece jenom už pár let nehraje.

Dokola se opakuje téma přesilových her. Jejich využití je u Pardubic stále pod deseti procenty. Jak to zlepšit?
Ano, je pravda, že tady nás tlačí bota. Kolikrát by nám mohla využitá přesilovka pomoci. Jednou to hrajeme zbrkle, podruhé zase moc staticky. Neumíme trefit ten správný rytmus, kdy vystřelit a kdy si nahrát. Pak je třeba vidět, že rozhodnutí děláme špatně. Myslím, že to je v jednoduchosti, dostat puk dobře na bránu. Mít třeba i nějaké signály, ale zase to nepřehánět. Teď to nejde, je před námi spousta zápasů. Čím dříve na to najedeme, tím lépe. Potřebujeme to, protože se budeme s každým rvát o body.

V posledních osmi zápasech Pardubic se střídají výhry a prohry, body pak nepřibývají, jak byste potřebovali…
To je další věc. I když třeba hrajeme dobře, tak nám pak kousíček uteče, a prohrajeme. Je to o tom, abychom jako tým podávali konzistentní výkony, a pak to sebevědomí šlo trochu nahoru. Dokázali jsme porazit kvalitní soupeře, pak jsme zase zápas zbytečně ztratili. Třeba doma s Olomoucí. Jsou to dva body, ale každý bodík je znát. Samozřejmě, že liga je vyrovnaná, v tabulce je to o pár bodů. Každý zápas musíme hrát o všechno, jako by šlo o play off. Hlavně doma potřebujeme vyhrávat, aby diváci přišli a podpořili nás. To se nestane, pokud naše výkony nebudou dobré.

Prakticky od začátku přípravy na ledě platí: David Tomášek a Sacha Treille hrají v jedné formaci. Sedli jste si jako spoluhráči?
V některých zápasech to jde lépe, jindy zase hůře. To je pokaždé, ale držíme se spolu od začátku, dařilo se nám i celkem bodovat. Někdy si přejeme, abychom gólů dali více, protože šance na to máme. Nedá se proměnit všechno, ale chceme týmu co nejvíce pomoci. Zvykli jsme si na sebe, vedle nás se občas hráči protočí. Teď tam máme Jordanna Perreta, kluci z Francie spolu navíc hráli, Jordann výborně bruslí. Věřím, že to bude klapat. Se Sachou už víme, co čekat.

Nějaká francouzská slova už jste od nich taky pochytil?
Francouzština je slyšet, když mezi sebou něco prohodí. Ale domluvíme se bez potíží. Já nemám problém s angličtinou, oni taky ne. Jsou to výborní kluci, jak v komunikaci, tak v tom, že chtějí pomoci lajně i celému týmu. Ptají se a chtějí, aby to šlapalo, a nejdou si jen svojí cestou. To je důležité pro mě jako pro centra, aby lajna spolupracovala.

Sacha Treille nyní řešil i příjemné záležitosti, narodil se mu potomek. Už jste mu gratulovali?
Samozřejmě jsem mu blahopřál. A říkal jsem mu, ať se pořádně vyspí, protože to měl v poslední době rušné. Ale načasoval si to výborně. Je super pro celou jeho rodinu, že se vše s porodem vydařilo tady v Česku. Může se soustředit na hokej a zároveň se těšit po tréninku domů.

K tomu měl navíc nedávno třicáté narozeniny. Nebude to mít v kabině jednoduché, že?
Myslím, že ho to vyjde celkem draho. Rolas už něco říkal, to je otázka spíše na něho, ale něco určitě Sachu čeká.

Konec pauzy. Dynamo hraje ve středu v Brně

Nejprve do Brna, na státní svátek doma s Libercem. To je nejbližší program pardubických hokejistů po reprezentační přestávce. Do další fáze sezony Dynamo vstupuje z dvanácté pozice.

V minulém týdnu se Pardubičtí připravovali bez reprezentantů Milana Kloučka a Martina Kauta, ale s hráči širšího kádru, kteří působí v nižších soutěžích. „Chtěli jsme vidět znovu hráče, kteří zde byli na try outu v létě, v akci. Sledujeme, co jim dává soutěž, v níž hrají, jak se posouvají dopředu,“ vysvětlil hlavní trenér Miloš Holaň.

„Jsme spokojeni s tím, že pojali tréninky velmi zodpovědně, chtěli se v nich ukázat. Budeme je dál sledovat,“ dodal kouč.

Soupeřem Dynama číslo 1 po pauze je Kometa, aktuálně druhý tým Tipsport extraligy. „Brno je kvalitní soupeř, bude tam opět dobrá atmosféra. Pro nás je to výzva, chceme tam něco uhrát,“ říká před duelem David Tomášek.

V minulém týdnu Dynamo opustil útočník Peter Quenneville, po zdravotní stránce je tým v pořádku. Do sestavy se vrací i obránce Petr Čáslava.

„Jsme dobře nažhaveni. Během přestávky jsme si odpočinuli i psychicky a už se těšíme na další zápasovou sérii,“ řekl Holaň.

Úvodní vzájemný zápas sezony mělo Dynamo dobře rozehraný, když v polovině utkání vedlo 3:0, ale nakonec nebralo ani bod (4:5). Dnešní odveta začíná v Brně od 18 hodin.