Rozhovor s obráncem Vladimírem Sičákem

Jenom jediný pardubický hokejista ví, jak to chodí ve vítkovické kabině.

V táboře soupeře hrál před dvěma lety obránce VLADIMÍR SIČÁK (31). Vynikající bruslař tehdy prohrál finále. Jeho tým tehdy nestačil na rozjeté Pardubice s Haškem v bráně. „Připravovali jsme se tenkrát hlavně na něj a na Petra Sýkoru,“ vzpomíná útočně laděný bek. Před čtvrtfinálovou sérii je nažhavený: „Chceme vyhrát a postoupit dál. To je jasné. Bude to vyrovnané, rozhodne, kdo bude více bojovat,“ chce poslat Vítkovice na prázdniny.

Myslíte, že se může čtvrtfinále protáhnout až na sedm zápasů?

Doufám, že ne. Snad to skončí 4:2 pro nás. Důležitý bude hned první čtvrteční zápas, snad ho zvládneme. Vítkovice hrají letos doma dobře, venku je to už horší. Ale v play off to o tom není. Každý tým má teď pauzu a dost času, aby se připravil. Rozhodne bojovnost a gólman.

Chápu, proti vám se postaví pardubické prokletí Roman Málek…

Mě třeba ale vůbec nestraší. Spíš musí náš gólman chytat dobře, to je nejdůležitější. O útok moc strach nemám, máme v mančaftu takové střelce, že pár gólů určitě dáme. Hlavně nesmíme dostávat.

Může hrát klíčovou roli v sérii vítkovické letiště?

Mně se tam hrálo dobře. Člověk si to pěkně roztáhne, má tam dost místa. Kdo není zvyklý, tak je to těžší. Musíte se více orientovat a bruslit. To nemusí každému hned sednout. V play off to je jen o bruslení.

A o urputnosti, většinou se hraje na krev, duní mantinely. Ale třeba loňská série s Vítkovicemi byla poměrně klidná. Soubojů nebylo tolik. Nemůže za to třeba právě větší hřiště?

Když si souboj najdete, tak se prostě srazíte. A Vítkovice do toho chodí, nahodí puk, jdou tam ve třech a snaží se dohrávat, jeden druhého zastupuje. Vítkovičtí jsou skvělí bruslaři, my musíme být ještě lepší než oni.

Vzpomenete si ještě, jak se před dvěma lety Vítkovice chystaly na bitvu s Pardubicemi?

Pamatuji se, že jsem byl po zranění. Vracel jsem se zápasem v Pardubicích a bylo to hodně těžké. Připravovali jsme se na brankáře Haška, že si umí dirigovat defenzivu, a na Petra Sýkoru. Ostatní hráči se moc neřešili. Pardubice byly v play off suverénní. Strašili nás hlavně Hašek se Sýkorou.

Kdo bude strašit Vítkovice teď?

Třeba první lajna. Máme tam tři dobré hokejisty, kteří bodovali celý rok. Ale není to jenom o nich. Důležité bude, aby se dařilo slovenským klukům ve druhé lajně a pomohli i mladší hráči Kousal s Buchtelem a Radilem. Pak by to mohlo být dobré.

Poslední dobou jste si zvykli dávat góly bez Martina Barteka. Najednou je zpátky. Mohl by být pravým žolíkem?

Mohl, ale hlavně bude důležité, jak se s tím popere. Já se vracel na poslední kolo základní části, abych se do toho rychleji dostal. Vyřazovací boje jsou ještě dvakrát rychlejší, bude to náročné. I já budu mít problémy. Mimo led můžete trénovat jak chcete, ale vrátit se do zápasu není jednoduché. Bude se hrát na čtyři lajny, což je pro Martina dobře. Bruslit v útoku je přeci jen o něco těžší než v obraně.

Říkal jste, že Málek vás nestraší. Co útočné duo Burger, Ujčík?

Burgřík je suverénní na přesilovce, Viktor vždycky něco vymyslí. Oba jsou to už dědci.

Ale pořád zatraceně dobří…

 Dobře, ale když takového dědka párkrát trefíte… (usměje se). Ujča se zase nechá snadno vyprovokovat. Toho dobře trefíš tělem a povolí, vynervuje se. Burgřík si nenechá nic líbit, ale není to pruďas. Bude to těžké. Pět na pět bychom měli zvládnout, ale ubránit přesilovky bude hodně těžké.

Budete si po očku hlídat, jestli není špílmachr Burger zrovna na ledě?

Hraju každého hráče stejně, nedělám to tak, že si na někoho speciálně poposkočím. I když tenhle rok jsem to měl udělat na Petra Tona, když mi jednou ujel. To vás ale v danou chvíli nenapadne. Na přesilovce je nejhorší, když trenér upozorní, že si musíte dát pozor na Burgera. Kolikrát je lepší, když to neřekne. Protože pak jste moc opatrný a on vás prohodí, umí to. Chce to udělat nějaký pohyb, se kterým nepočítá.