Mistrovské oslavy si užil už potřetí.

Poprvé se však PAVEL HYNEK mohl radovat jako hlavní trenér. Stejně z toho ale nestřílí.
„Jiné to není. Vnímám to úplně stejně. Nevidím zásadní rozdíl, jestli na titul dosáhnete jako hlavní trenér, nebo asistent," odmítá zisk extraligového primátu stavět do osobní roviny.
I když by mohl. Zásluhy na šestém pardubickém triumfu má neoddiskutovatelné.

Vážně to pro vás neznamená nic navíc?
Ne, pořád jste členem realizačního týmu a celé organizace. Nerozlišuji to.

Ale od teď se na vás bude veřejnost dívat jako na trenéra, který udělal titul… Ani tohle s vámi nic nedělá?
Někdo to takhle chápat bude, to máte asi pravdu. Ale kolem týmu pracuje ale spousta lidí a každý má nějakou roli, o které fanoušci třeba nemají úplnou představu. O mančaft se stará asistent, trenér brankářů, vedoucí, maséři, kustod, Petr Hemský, který nám skautoval… Dál tady pak máte vedení, na kterém záleží, jestli sežene prostředky, aby dalo mužstvo dohromady. Úplně nejdůležitějších je pak těch pětadvacet kluků v kabině. Nejde úspěch stavět do roviny, že jsem ho dosáhl já. Dohromady musí zapadnout strašně moc věcí a ještě je potřeba štěstí.

Jasně, jenže jako hlavní trenér máte tu největší zodpovědnost a pokládáte hlavu na špalek…
Doteď jsem chtěl být falešně skromný a je to venku (směje se). Ne, víte, kdyby sem přišel trenér typu Scotty Bowmanna (nejúspěšnější kouč v historii NHL), celá organizace nefungovala a neměl tady kvalitní hráče, výsledek neudělá ani taková kapacita jako on. Neberu to jako svůj osobní úspěch. Trenér je vždycky tak dobrý, jak dobré má hráče. A poslední roky ukazují, že v Pardubicích všechno funguje, jak má.

Dobře, ale aspoň vás musí těšit, že už si nikdo nedovolí napsat: „Pavel Hynek, trenér, kterého vyhodili ze tří štací po sobě." Nebo ne?
Já tohle vůbec neřešil. Fanoušky a lidi kolem máte rozděleny do dvou skupin. Někdo přeje, někdo ne. Novináři si stejně napíšou to, co napsat chtějí. Měl jsem dobu, kdy se mi výsledkově nedařilo, rozváděl jsem se a všechno kolem se projevilo i do práce. Když nejste v pohodě a nemáte čistou hlavu, je to vidět.

Sparta, Karlovy Vary a Slovan Bratislava – tři angažmá, kde jste musel před příchodem do Pardubic končit předčasně. Nezačal jste o sobě pochybovat?
Bude to znít hodně sebevědomě, ale abych řekl pravdu, tak ne. Bylo by složité rozebírat působení v jednotlivých klubech dopodrobna. V hlavě řešíte leccos, přemýšlíte, co se dalo udělat jinak. Ale to řeším i teď, když jsme vyhráli titul, neustále hledáte nějakou zpětnou vazbu. Myslím, že mi tohle těžký období i v něčem pomohlo. Třeba jsem si sednul na zadek a hodně věcí uvědomil.

Trenéři odjinud to mají v Pardubicích docela těžké. Vy jste se ale s nějakými nenávistnými reakcemi, na rozdíl od Josefa Jandače, potýkat nemusel. Napadá vás proč?
Sám nevím. Slyšel jsem o tom. Byl tady před lety Franta Výborný, se kterým jsem se o tom bavil. V Pardubicích to dokonce po pěti kolech sám zabalil, vedení ho přitom nevyhazovalo, a sezona pak skončila titulem. Velký kamarád jsem s Vencou Sýkorou, který tady byl dva roky a taky na to přišla řeč.

Pardubická hokejová veřejnost vám před sezonou moc nevěřila, že? Spojení Hynek – Lubina pro ně působilo nepříliš důvěryhodně.
Do sezony jsem šel s tím, že nevím, zda budu hlavní nebo asistent. Měl přijít slovenský kouč Ján Filc. Neměl jsem s tím problém, protože dělat s takovým odborníkem, který Slováky dovedl k titulu mistra světa, by pro mě byla čest. Nakonec to dopadlo tak, že jsem zůstal, ale je fakt, že spousta lidí nám nevěřila.

Řekli vám to po titulu?
Představte si, že ano. Moc si toho vážím. Řekli mi: trenére, moc jsme vám nevěřili, ale teď vám gratulujeme. To zahřeje. S Láďou Lubinou jsme se neznali, měl jsem obavu, jak naše spolupráce bude fungovat, ale mohu o něm říct  jen to dobré.

Překvapil vás?
Lidi poznáte v období krize. A my při sobě stáli v dobrém i ve špatném. Proto jsem  v každém rozhovoru neříkal „já", ale „my". Není to   moje one man show. Za spolupráci s Láďou jsem strašně rád. Udělal spoustu práce. Té černé, kterou nikdo nevidí.

Během sezony jste se nevyhnuli krizím, v každé ze sérií play off prohrávali 1:2. Kde se v mužstvu vzala síla kritické momenty překlenout?
Mužstvo je živý organismus.  Stále se vyvíjí a mění, vstřebává pozitivní i negativní impulsy. V sezoně jsme hráli skoro dva měsíce  na tři lajny, neměli jsme hráče, ale zvládli jsme to. Mužstvo ta zkušenost semkla. Přitom to bylo období, které nám mohlo zlomit vaz. Tím nemyslím nás, ale tým. O trenéry nešlo. Druhý den by tady stáli jiní kašpárci v saku a říkali to samé.

Co dál vás popostrčilo ke zlatu?
Oproti minulému roku začali daleko líp fungovat starší hráči. Od začátku jsme jim zdůrazňovali, že vnitřní řád kabiny si nemohou hlídat trenéři, ale oni.

Například?
Že osobní i herní disciplínu si musejí ohlídat oni. Že se nikdo nemůže na nic vykašlat. Na lavičce můžete stát jako generál, rozkazovat, křičet, ale pak to ztrácí na síle a významu. Příkladem musí jít hráči. Při různých poradách jsem dokola opakoval jednu věc – když bude Aleš Píša důsledně bránit, dohrávat souboje, tak to strhává a nabaluje na sebe další hráče. Nikdo se na to pak nevykašle. Přece když takhle hraje Písec, já budu tak hrát taky. Barometrem výkonu pro mě byli zkušení hráči, první Koukalova lajna. Právě oni začali mnohem lépe pracovat.

Dva z tahounů odejdou – kapitán Petr Koukal a jeho dvorní křídlo Jan Kolář. Nemáte strach, že to s mužstvem zatřese?
To víte, že mám obavu. Bude je vážně  složité nahradit. Nemyslím jen výkonnostně, ale především charakterově. V Pardubicích odehráli celou kariéru, dlouhá léta patřili k největším osobnostem týmu. Ale jsou tady další hráči, kteří musí jejich role převzít. Nebo přijdou hokejisté, kteří budou mít kvalitu první lajny.