Na začátku prosince převzal extraligové Dynamo ve složité situaci a v tu dobu již zřejmě hlavní trenér LADISLAV LUBINA tušil, že o všem se rozhodne až v dubnu. O tom, zda Pardubice budou hrát nejvyšší soutěž i v příštím ročníku. Dvanáct klíčových zápasů je tady. Baráž o extraligu začíná.

„Všichni jsou v očekávání a myslím, že se i těší, aby to už vypuklo. Čekání na nejdůležitější zápasy v sezoně není moc příjemné,“ říká Lubina.

Již v pátek nastoupí Dynamo v prvním utkání baráže proti Českým Budějovicím. „Stranou musí jít osobní ambice a každý hráč musí dát všechno ve prospěch týmu. Když se podá týmový výkon, tak to většinou skončí dobře,“ zmiňuje v rozhovoru Lubina.

Jaký máte pocit z toho, jak se tým podařilo vyladit?
Ještě stále ladíme a vyladění budeme v pátek. Doufám, že pocity budou jenom pozitivní.

Je hodně složité po období plném proher přepnout na jinou vlnu?
Samozřejmě je pravda, že porážek bylo hodně. Ale nemůžeme na to teď koukat. Průběh sezony byl, jaký byl. Teď před sebou máme dvanáct nejdůležitějších zápasů, v pátek budeme připraveni.

Vnímáte to tak, že v baráži může extraligový tým jen ztratit, pokud prolínací soutěž nezvládne?
Podle mě máme co získat. Máme možnost získat trochu sebevědomí a extraligu pro další sezonu. To je náš cíl.

Jaké budou podle vás silné stránky Pardubic v baráži?
Jsem přesvědčený o tom, že důležitost utkání přiměje hráče v maximální míře dodržovat taktiku a systém hry. Nebudu se bavit o nasazení, obětavosti a houževnatosti, to je samozřejmost.

Je to i o psychologické přípravě, aby hráči měli správně nastavenou hlavu?
Samozřejmě, že psychika a mentální stránka bude hrát obrovskou roli. Bez zdravého sebevědomí a správného nastavení baráž hrát nejde.

Po základní části jste mluvil o tom, že někteří hráči odehrají dobrý zápas, ale v dalším to nezopakují. Jak složité bylo vybrat sestavu, v níž začnete baráž?
Nevím, jestli až tak složité. Po průběhu posledních dvou měsíců zase až tolik variant sestavy nemám. Snažili jsme se vytvořit dvojice, které spolu mohou hrát a doplnit je vhodným typem hráče, kterého do útoku potřebujeme. O sestavě víceméně jasno mám a v ní se taky budeme připravovat na první utkání. Nikde ovšem není vyloučeno, že to v sobotu musí být stejně.

Jak na tom je útočník Rostislav Marosz?
Jsem přesvědčený, že to v něm je a že to v závěru sezony může ukázat. Nelámu hůl nad nikým.

Už víte, kdo z brankářů začne v prvním utkání?
Ano, máme jasno v tom, kdo začne.

O nástrahách baráže se toho napovídá hodně. Bude to pro vás nejnáročnější měsíc ve vaší hokejové kariéře?
Mám z baráže samozřejmě respekt, hrál jsem ji a vím, co to je. Před dvěma lety jsem na ni chodil do Pardubic jako divák. Teď je to zase něco nového, v roli trenéra. Šel jsem do toho s tím, že baráž asi hrát budeme. Chci udělat všechno pro to, aby Pardubice hrály extraligu i v příštím roce.

Baráž jste hrál mimo jiné i v devadesátých letech za Pardubice. Na co se tedy hráč musí nejvíce připravit?
Je nesmírně důležité, aby se to hrálo třeba jako finále mistrovství světa. Stranou musí jít osobní ambice a každý hráč musí dát všechno ve prospěch týmu. Když se podá týmový výkon, tak to většinou skončí dobře.

Jak důležité podle vás budou domácí zápasy?
Jsem přesvědčený o tom, že i v této těžké chvíli přijdou i skeptici a podpoří naše mužstvo a klub. A jsem přesvědčený o tom, že to dobře dopadne.