Vsadit si před startem extraligy, že dá pardubický útočník JAN KOLÁŘ (30) hattrick, nejspíš byste si teď užívali solidní obnos. Kurz by musel být vysoký, tři góly v nejvyšší soutěži dospělých ještě nedal. Až v neděli: třemi góly sestřelil Zlín, navrch přidal jednu asistenci.


Technik s nesmírně šikovnýma rukama. Ale když má pálit? Většinou spíš ještě hledá někoho kolem sebe.

Letos ale pověst „antistřelce“ docela úspěšně maže. Nasázel už šestnáct gólů. V tabulce nejlepších sniperů soutěže se drží v elitní desítce.

Svůj první třígólový večer završil parádně provedeným blafákem při samostatných nájezdech. Pardubice díky němu zvítězily 4:3. „Snažili jsme se to do nájezdů nepustit a rozhodnout ještě před nimi. V penaltách je to už jenom loterie. Už se to ale i podle statistik muselo na naši stranu překlopit,“ narážel hlavní hrdina nedělního večera na mizernou bilanci „pojišťováků“ v trestných stříleních, která aktuálně zní 2:5.

Odehrál jste už lepší zápas než ten proti Zlínu?

Jak se to vezme. Někdy se to tak sejde, že vám do branky spadne všechno. Jindy potřebujete na tři góly třeba dvacet příležitostí, dnes mi stačily čtyři. Někdo nahoře to tak chtěl a vážně si nemyslím, že bych hrál nějak výjimečně.

Čtyři body v jednom zápase, z toho tři góly… Přijde mi, že nějak extra ale odvázaný nejste.

(usmívá se) Už to asi muselo přijít, na ten můj první hattrick v extralize jsem se nějaký ten pátek načekal. Fakt bych ale neřekl, že bych dnes nějak zářil. Mám v každém zápase spoustu šancí, jenom mi tam teď spadly. Bylo to spíš štěstí.

Šestnáct gólů během jedné sezony, lepší jste ještě neměl. S přibývajícím věkem v sobě objevujete instinkt zabijáka?

Pracuju na tom (směje se). Trenéři mě neustále nabádají, ať střílím, cpou mně to do hlavy. Snažím se, ale pořád je to nejspíš málo. Asi bych na tom měl pořád ještě makat. V prostorech pro zakončení se ale moc nepohybuji, víc se snažím hledat kluky, kteří mají lepší střelu, třeba Honzu Starého. Spíš se pokouším ty góly připravovat.

Zlín vás asi moc rád mít nebude. Už když tady hrál v sezoně poprvé, dal jste mu dva góly…

Opravdu jsem jim tady dal dva góly? No, je to možný. Zápasů je tolik, že nesleduji, proti komu to šlo a proti komu ne.

Ale ještě vám chybějí čtyři body a překonáte svoji nejlepší sezonu kariéry. Nakouknete někdy do čísel?

Útočníci statistiky vždycky řeší. Jsem rád, že se letos pohybuji v bodování nahoře. Je to asi jenom důsledek toho, že chodíme na led často a při důležitých momentech. Klukům kolem mě to jde a já se vezu na vlně s nimi. Nedávno jsme měli vítěznou sérii, góly nám tam padaly a mně body naskakovaly taky. Ani jsem pomalu nevěděl jak.

Skromnost stranou, například vaše trefa, kterou jste proti Zlínu zvyšoval na 3:2, stála za to. Profičel jste kolem obránce a zakončoval mezi Sedláčkovy betony. Viděl jste mezírku?

Pro gólmana je vždycky těžší, když přijde nějaká změna směru a puk vyletí kolem nohou. Snažil jsem se vystřelit co nejrychleji. Brankář se musí přesouvat, neví, kam střela půjde. Proto nejspíš nestihl secvaknout betony k sobě.

Nakonec ten nájezd, vy přitom nejste úplně obvyklým exekutorem trestných střílení. Do rozstřelu jste se přihlásil sám?

Ne, vždycky to určuje trenér.

V tom případě zvolili náramně. Sedláčka jste si rozhýbal a pak následoval blafák na lapačku. Musel jste si hodně věřit…

Je lepší, když člověk zvolí něco, co si nachystá dopředu. Provedl jsem to přesně, jak jsem chtěl. Když improvizujete, dopadne to pak většinou hodně nepřesvědčivě. Je to jenom o tom, jestli gólman zareaguje, nebo ne. Když jsem to zkoušel naposledy, vypíchl mi to brankář hokejkou.

Kolikrát za poslední týden jste si fintu vyzkoušel?

Nájezdy se trénují pořád, pilujeme je každý den. V zápase pak zkusíte nacvičenou věc. Gólman má statisticky větší šanci než vy. Dnes si to nepohlídal, příště to zase může vyjít jemu. U nájezdu nemáte zaručen úspěch nikdy.

Myslí střelec, když se rozjíždí, na výrazně negativní bilanci, kterou Pardubice v nájezdech za poslední dvě sezony mají?

Naší parádní disciplínou rozhodně nejsou. Růža (brankář Růžička) to v nich ale proti Zlínu zavřel, nic mu nepovolil a pak jsme měli šanci.