Reakce Třince
Žádali jsme tým HC Oceláři Třinec, který minulý týden pořádal setkání s fanoušky a ke kauze Richarda Krále se tam obšírně vyjadřoval, aby prezentoval svůj postoj. Klub však v Deníku neměl zájem svoje stanovisko prezentovat s tím, že ve středu vydá před zápasem vlastní tiskovou zprávu.

Lidi ho zbožňovali, Třinec mu ležel u nohou. Teď by se všechno mělo změnit. Aspoň si podobnou věc přeje majitel klubu Ján Moder.

Pardubický trenér RICHARD KRÁL by měl být hlavním vyvrhelem. Klub ho před fanoušky natřel, na středeční dopoledne načasoval vydání vlastní tiskové zprávy. „Hodně věcí, co Třinec lidem řekl, není vůbec pravda," prohlásil bývalý útočník pro Deník.
Dnes se ve svém někdejším království představí jako soupeř. Dočká se na lavičce Pardubic zase vřelého přijetí, nebo jeho pověst po akci třineckého bosse utrpěla?

Jste zvědavý, jaké bude v Třinci přijetí?
Těším se tam, prožil jsem v Třinci deset nádherných sezon, dvacet let života.Konec mého angažmá se nepovedl, ale takové věci se bohužel stávají. Těší mě, že vždycky, když jsem se ale do Třince vracel i jako soupeř, reakce lidí byla fantastická. Nikdy třeba nezapomenu, jak jsme tam vyhráli s Mladou Boleslaví, já dal gól a celý stadion vyvolával moje jméno. Pro mě to bylo až nepochopitelné, fanoušků si pořád hrozně vážím.

Vedení Třince ale minulý týden fanouškům vyložilo svoji verzi vašeho odchodu, plus všechno, co následovalo dál. Nezůstala na vás niť suchá. Neochladne ten jejich vřelý vztah?
Netuším. Vím, že se v Třinci podnikaly nějaké kroky. Tam je pořád obrovský problém s tím mým dresem, jestli bude viset pod stropem, nebo ne.

Kvůli vašim neshodám s majitelem Moderem asi nebude…

A mě už unavuje pořád tyhle věci komentovat. Nehroutím se z toho, že můj dres v Třinci viset nebude. Pro mě je mnohem důležitější, jak se ke mně chovají fanoušci.

Třinec ale na setkání se svými fans váš rozchod s klubem popsal tak, že jste neprávem chtěl klub oškubat, což pak nakonec uznal i soud…

Vím o tom. Hodně věcí z toho, co říkali, se nezakládá na pravdě. Dost toho překroutili, třeba i časovou osu jednotlivých událostí. Záleží, komu budou lidi věřit. Ale je se s nikým nechci střílet přes noviny, odvedl jsem v Třinci, myslím, dobrou práci. Znám ve městě hrozně moc lidí, ti si názor udělají snad sami.

Sedí příběh Třince, že jste funkcionáři klubu půjčil peníze, ten pak místo splácení zařídil navýšení vaší smlouvy a neprávem se tak na vaše konto hrnuly velké peníze?

Tohle právě není vůbec pravda. Tenkrát pod tou smlouvou byli podepsáni prezident a generální manažerem klubu ,tak nechápu, jak o tom majitel nemohl vědět. Ta zmíněná půjčka proběhla minimálně o rok později a s výší smlouvy neměla naprosto žádnou souvislost.

S klubem jste se pak nakonec i soudil. Čeho se spor týkal?

Nechtěl jsem z Třince nikam odcházet, ale většina lidí mi doporučila, že mám jít pryč. Pokud bych se s klubem tenkrát soudil, nemusel jsem třeba dva roky hrát hokej. Já tak radši zvolil sportovní cestu a Třinec mi vyplatil dlužné peníze. Zůstalo tam ale penále, poslal jsem to tedy na svaz, jak bylo běžné. Třinec ale pohledávku neuznal a pak jsem se obrátil na soud.

Jak dopadl?
První kolo jsme vyhráli. Třinec se odvolal, všechno se vrátilo zase na začátek, kauza se dostala k jinému soudu a vlekla se čtyři pět let. Nakonec jsem dostal nabídku, jestli bych pohledávku neodprodal, což jsem udělal a víc se o věc nestaral.

Nakonec u soudu uspěl Třinec. Tušíte, kdy verdikt padl?
Mám pocit, že úplně poslední soud proběhl někdy před dvěma lety, ale s tím já už neměl nic společného.

Co si pak myslíte o tom, že Třinec výsledek soudu vytáhne ven přesně v den, kdy se do města máte znovu vrátit jako soupeř, když už verdikt má dlouho v šuplíku?
Vůbec netuším. Asi se všechno vztahuje k tomu prokletému vyvěšení dresu. Nechápu to.

Nepřijde vám, že se Ján Moder bojí, jak fanoušci budou znovu oslavovat Richarda Krále, tak vám naloží, co jde?
Možná to tak být může. Ale kdo ví, vyjadřovat se k tomu nechci, pak by se mohlo stát cokoliv. Jsem vyléčený, už se nechci tahat po soudech, chci mít klid.

Kde podle vás začal problém na trase Ján Moder – Richard Král?
Prapůvod ochladnutí našich vztahů vidím v roce 2002, kdy jsem si dovolil proti vůli pana Modera kandidovat do třineckého zastupitelstva. Naše Sdružení nezávislých získalo většinu, já jsem z devátého místa obdržel třetí nejvyšší počet hlasů. V jeho očích jsem se stal neposlušným poddaným.

Co byste Moderovi řekl, kdybyste ho potkal ve středu v Třinci někde na chodbě?

To se nestane (usměje se). Do VIP prostor domácího klubu se já asi nedostanu.

Přenesla akce třineckého klubu celou věc i do osobní roviny, že toužíte v jeho hale o to víc vyhrát?
Vůbec ne, tímhle se nemůžeme zabývat. Pojedeme do Třince s pokorou a zkusíme uhrát co nejlepší výsledek. Oni mají neskutečný mančaft, ale každý se dá porazit. My se o to pokusíme, ale vůbec tady nejde o mě.

Po pauze se Pardubice dnes představí na ledě Ocelářů
Výkon sezony? V září proti Třinci. Pardubice tehdy excelovaly, rozjezdily ho, obětavě bránily a nejbohatší český tým porazily 4:1. Dnes je čeká od 17.20 odveta na jejich ledě. Od minulého zápasu se Třinec ale změnil, nabobtnal do ještě větší kvality. Klub nalákal do svých řad Tomáše Kopeckého, který čekal na smlouvu v NHL, ale za mořem to nakonec nedopadlo. Z Novosibirsku se vrátil produktivní bek Vladimír Roth. Žádný jiný tým v extralize takhle nadupanou soupisku nemá. Pardubice daly dohromady téměř všechny marody, mimo zůstává jen útočník Jan Kolář. „S Markem Zadinou pochopitelně vypíšeme nějakou svačinku," plánuje speciální motivaci pro svoje hráče hlavní kouč Dynama Richard Král. S parťákem Zadinou za Třinec dlouhé roky hráli, teď se v nové hale poprvé představí jako soupeři. „Během reprezentační přestávky jsme potrénovali, z týmu cítím pozitivní energii a chuť, to je důležité," pochvaluje si Král, který už konečně může počítat i s obráncem Gregorcem.