Druhý ročník už s šesti účastníky. Po loňské premiéře pořádá pardubické Dynamo opět v srpnu letní hokejový turnaj. Kromě domácího týmu se na něm představí Mountfield HK, dva kluby z KHL (Vladivostok a Chabarovsk), Znojmo a Košice.

„První ročník se povedl, a tak máme na co navazovat,“ říká v rozhovoru MARTIN SÝKORA, předseda představenstva a generální ředitel HC Dynamo Pardubice.

Jak jste vnímal před rokem zpovzdálí myšlenku turnaje a připomenutí odkazu Zbyňka Kusého?
Myslím, že to je dobrá myšlenka a zajímavý počin. Fanoušci se už v srpnu těší na extraligu, pro ně je to takový předvoj toho ostrého startu. A Zbyněk Kusý byl člověk, který v tomto klubu zanechal velmi silnou stopu. I pro mě je to rozhodně inspirativní, protože uměl spojovat lidi. Byl úspěšným manažerem i na reprezentační úrovni. Loni se konal první ročník se čtyřmi týmy, povedl se, a tak máme na co navazovat. A samozřejmě i co zlepšovat, protože turnaj máme kam posouvat. Věřím, že se nám to letos povede.

Zbyňka Kusého jste měl možnost poznat i osobně?
Jen zpovzdálí. Mám pocit, že jsme se dvakrát někde potkali. Jak říkám, působil na mě jako zkušený manažer, který uměl spojovat lidi i firmy.

U fanoušků byl oblíben, samozřejmě vzhledem k výsledkům, ale i komunikaci, kterou s nimi vedl. I tady je prostor pro určitou inspiraci?
Jeho doba byla, co se týče komunikace, jiná. Nebyly sociální sítě, i já jsem to proto nyní pojal jinak. Nenavázal jsem na chat s fanoušky, který Zbyněk Kusý udržoval. Já se dnes snažím komunikovat přes facebook i přes twitter, ta otevřenost je i pro mě stejně důležitá.

Je tedy dobře, že Pardubice mají nyní svůj letní turnaj?
Samozřejmě. Jednak můžeme fanouškům nabídnout atraktivní zápasy už v průběhu léta. Taky se turnaj doplňuje se Sportovním parkem Pardubice, což je velká akce, která přitáhne lidi i ze vzdálenějších míst. Smysl to rozhodně má. I tím, že máme šest mužstev, bychom měli překonat návštěvnost z minulého ročníku. Věřím, že fanoušci budou spokojení.

Mužstev je na druhém ročníku více. Proč jste se tak rozhodli?
Vnímali jsme zájem týmů, z toho to nějak vyplynulo. Chtěli jsme atraktivní soupeře. Určitě z KHL, což se povedlo díky Vladivostoku, který tu byl i loni, i Chabarovsku. Znojmo je český tým, ale hrající EBEL, pro nás tedy další zrcadlo směrem k této lize. Pro nás to je tedy i po sportovní stránce nastaveno zajímavě.

Loni byl před prvním zápasem Pardubic zahajovací ceremoniál. Plánujete nyní něco podobného?
Ano, bude i letos. Myslím, že o něco kratší, ale každopádně se opět zavzpomíná na Zbyňka Kusého.

Můžete naznačit, kdo se zahájení zúčastní?
Ať diváci přijdou, bude to určitě zajímavé. První zápas navíc bude derby, tomu by měla odpovídat i návštěva.

Kdo byl už na utkání proti Spartaku Moskva, všiml si modernějších mantinelů…
Nové mantinely jsou novinkou pro letošní sezonu. Za mě je to zlepšení bezpečnosti. Věřím, že to ocení nejen hráči.

Co sestava Pardubic? Už Dynamo nastoupí v plné síle?
Nastoupíme už v sestavě, která by měla co nejvíce odpovídat tomu, jak nastoupíme v prvním kole extraligy. Skončil try out, řešili jsme hodnocení hráčů, tři z nich ještě budou pokračovat, abychom je mohli vyzkoušet zase v jiné skladbě týmu. Navíc Machala s Kindlem odjedou na reprezentační kemp, a tak nám ze sestavy vypadnou. Je super, že tam budou mít Pardubice zastoupení, ale na druhou stranu nám budou chybět. Zkusíme ještě kluky z try outu, budou mít možnost se ukázat. Jinak už budou hrát Kolář, Kousal i další.

Jak jste vnímal kritiku, která zaznívala na složení Pardubic pro Mountfield Cup?
Hodně se to omílalo, ale podle mě kolem toho bylo až moc humbuku. Samozřejmě fanoušci přišli na hokej a teď přijel tým, kde byli hráči na zkoušku, ze širšího kádru i pár kluků ze Dvora. Dopředu jsme avizovali, že sezonu jsme měli dlouhou. Pak došlo ke změně filozofie v souvislosti s klasickou letní přípravou, která byla možná delší, než je obvyklé. Vyšlo to tak, že kluci šli na led až 30. července a hned měli hrát zápasy. Než riskovat aby se někdo zranil, tak jsme to pojali tímto způsobem. Řešil jsem to s Alešem Kmoníčkem (generální manažer Mountfield HK), ideální to samozřejmě nebylo, ale v květnu jsme nemohli říct, že nepřijedeme a způsobit problémy. Zvolili jsme kompromisní řešení, že sestavu nějakým způsobem poskládáme.

Pardubický tým má za sebou dva týdny na ledě. Jaké jsou zatím dojmy z přípravy?
Za mě spokojenost. Kluci makali v letní přípravě, to samé teď na ledě. Chodím se tam dívat, tréninky jsou rozdělené na dvě skupiny. Libí si mi to, ale je to začátek. Podstatné to bude 13. září a potom 15. září na první domácí zápas proti Karlovým Varům. Teď to ještě není věrný obraz toho, jak to bude vypadat v září.

Pro dobrý pocit byste si ovšem rád užil vítězný zápas už teď na memoriálu, je to tak?
Rozhodně. Věřím, že memoriál vyhrajeme.

Memoriál Zbyňka Kusého

Pondělí 12. srpna, 18.00: Hradec Králové – Amur Chabarovsk (ČPP Aréna).
Úterý 13. srpna, 15.00: Admiral Vladivostok – Znojmo, 19.00: Pardubice – Hradec Králové.
Středa 14. srpna, 15.00: Košice – Vladivostok, 19.00: Pardubice – Chabarovsk.
Čtvrtek 15. srpna, 19.00: Znojmo – Košice.
Pátek 16. srpna, 15.00: Chabarovsk – ???, 18.00: Hradec Králové – ??? (ČPP Aréna), 19.00: Pardubice – ???.
Pozn.: Sedm zápasů se hraje v pardubické ČSOB Pojišťovna ARENĚ, dva zápasy Mountfieldu HK v Hradci Králové (ČPP Aréna).