Byli kousek od toho, aby pořádně přiškrtili hořáky u vysokých pecí. Moc nechybělo a vítkovická ocel začala chladnout.
Hokejisté Pardubic vyhráli první čtvrtfinálový zápas, blizoučko k úspechu byli i při druhé bitvě v pátek. Dvakrát vedli, jenže po nájezdech  prohráli 2:3.
A tak slavily Vítkovice.

Bez Malíka.
Bez dalšího elitního beka Kudělky.
Bez brankáře Málka.

Zato s úžasným tvůrcem hry Burgerem a vynikajícím náhradníkem v brance Šindelářem.
„Podal skvělý výkon, v průběhu zápasu pochytal hodně šancí,“ chválil gólmana jeho kouč Mojmír Trličík.
„Ano, vychytal nás. Ale spíš je to o naší hře, nedali jsme vyložené šance a že jich bylo,“ narážel pardubický trenér Pavel Hynek na tutovky Cetkovského nebo útočníka Koláře, které zůstaly nevyužity.

Jeho tým pak srazily hrubky při bránění. „Góly, co jsme inkasovali? První byl z brejku a druhý pomalu vlastňák,“ komentoval Hynek situaci z konce druhé třetiny, kdy bek Kolář „namazal“ a Vítkovice trestaly.

Nepomohl ani opakovaný kousek Zohorny, který se podruhé po sobě prosadil v oslabení. „V tu chvíli bych si nejradši bodl hokejku do krku,“ konstatoval vítkovický střelec Viktor Ujčík, který byl právě na ledě.

Přesto nakonec slavil. Penaltu proměnili on a Burger. Z pardubických střelců se neprosadili Koukal s útočníkem Kolářem. „Když to vidím zpětně, neměl jsem chodit do bekhendu, ale měl jsem mu tom tam rovnou šoupnout. Po bitvě je ale každý generál,“ soukal ze sebe Jan Kolář. Radost mu překazila Šindelářova hůl.
Dnes se série přesouvá za stavu 1:1 na zápasy do Ostravy.

Pardubice se musí připravit na největší kluziště v republice. „Rozdíly nejsou zase tak markantní, nejedeme z nudle na letiště,  v šířce hřiště to dělá asi metr,“ zůstává v klidu Pavel Hynek. „Ten rozdíl je hlavně optický. Tady jsou tribuny víc příkré, tam rozlehlejší,“ dodal pardubický trenér.

Ani vítkovický Viktor Ujčík nečeká, že by měli mít „pojišťováci“  kvůli rozměrům nějaké zásadní potíže: „Mají technické a hodně bruslivé hráče. Hokej bude trochu víc roztažený do stran, ale principy zůstanou stejné. Oba týmy se znovu budou cpát do branky a zkusí co nejčastější střelbu.“

A jestli nastoupí do vítkovické klece Málek?

Rozhodnutí padne až po dnešním rozbruslení. „Má zranění, někdy je lepší, jindy horší. Naposledy se ten stav změnil natolik, že už do zápasu nemohl. O víkendu proběhla krátkodobá léčba. Pokud to jenom trochu půjde a ucítí, že mužstvu pomůže, bude chtít chytat,“ čeká na svoji jedničku Trličík.

Jak uspět v Ostravě

Bacha na Burgera a hodně střílejte

1. NEPANIKAŘIT
Doma jste sice jednou prohráli, ale žádný stres. Ze dvou pokusů stačí „čornuť“ jedno vítězství a jste zase na koni. Vítkovice u vás bojovaly, ale že by nějak zářily? To ne, tenhle tým je k poražení! Navíc brankář Málek má potíže s třísly, pokud ještě  v sérii nastoupí, stoprocentně fit nebude. A Šindelář? Střílet, střílet a zase střílet. V Pardubicích sice chytal parádně, jenže začít z ničeho nic zářit po třicítce? Nic proti, ale do Tima Thomase z Bostonu má pořád dost daleko.

2. B+U, POZOR NA NĚ!
Burger s Ujčíkem připomínají dva drahokamy mezi haldou uhlí. Jsou u všeho podstatného. Vítkovice daly ve čtvrtfinále čtyři góly ze hry, Jiří Burger měl prsty ve třech z nich.

3. POMÁHEJTE RŮŽIČKOVI
Váš gólman se ve čtvrtfinále rozchytal, teď ho podržte i v poli! Nedovolte žádné dorážky a Viktora Ujčíka k němu pouštějte zásadně bez puku.

4. ČEKEJTE TUHÝ ODPOR
Vítkovice možná nemají v týmu tolik individualit, ale bojovat jako lvi, to jim sedí. Většina útočníků skvěle bruslí, beci se zase nebojí situaci vyostřit. V play off roste význam hráčů, jako je Koukal nebo Rákos. Kdo neuhne a je drzejší,vyhraje! Na krásu se nehraje.