„Měli jsme potřebu oživit a doplnit kádr. Chceme, aby po hubených letech přišla změna. Seděli jsme a zvažovali, po které cestě se vydat. Chtěli jsme hráče vidět, jaký mají charakter a jak se chovají, proto jsme se rozhodli pro try out,“ vysvětluje generální manažer klubu Dušan Salfický. 

To neznamená, že by o hokejistech, kteří do Pardubic přijeli, nic předem nevěděli. „Hodně jsme hráče skautovali předem. Realita ale může být jiná. Proto jsme udělali širší kemp a na základě poznatků se u každého rozhodovali, jak dál,“ popisuje Salfický. 

Dalším faktorem byla i ekonomická stránka. „Věděli jsme, že nemáme na to kupovat hotové hokejisty, věřili jsme, že nás někdo mile překvapí. Do try outu jsme přivedli také hráče, kteří tu hráli dříve a kmenově nám patří. Chtěli jsme jim dát impulz a šanci, trenéři je chtěli vidět,“ dodal Salfický. 

S podobnou formou výběru hráčů má bývalý brankář osobní zkušenost. „Patří to k hokejovému životu, spousta hráčů to zažila. I já v Americe, kde nás bylo šedesát,“ vzpomněl si. 

Pro zdejší prostředí to bylo ovšem něco nového. A to i pro stávající hráče Pardubic. „Všichni to vzali pozitivně. Pro někoho to byl i zdvižený prst. Pro jiné zase fakt, že přichází hráči na pomoc, co jsou ochotni jít i do try outu, aby zde mohli hrát,“ připomíná šéf pardubického klubu. 

PERRET A DALŠÍ ÚSPĚŠNÍ
Podpisy nových smluv nejen v tomto týdnu naznačují, že s try outem v Pardubicích nešlápli vedle. Kdo nejvíce překvapil? 
„Musím říci, že Jordann Perret. Měli jsme na něj dobré reference, skautovali jsme ho i na mistrovství světa. Když přijel, pozorovali jsme, jak se vypořádal s jiným mužstvem, mentalitou a vším,“ řekl Dušan Salfický k mladému francouzskému útočníkovi, který bude hrát v Dynamu s krajanem Sachou Treillem. 

Mezi obránci si o smlouvu řekl kanadský bek Rhett Holland. „Hrál na univerzitě, kde se hraje jiný hokej. Bourá to jako buldozer, takových hráčů tady moc nehraje. Je nesmírně obětavý a maká pro mužstvo. Jeho styl hry může dělat soupeřům problémy,“ charakterizuje ho generální manažer. 

Ten stojí i o ruského hokejistu Alexandra Grebeňuka. „Rozhodli jsme se mu nabídnout smlouvu. Jednáme s agentem a jsme blízko dohodě.“ 
V tomto týdnu se vedení Dynama již dohodlo na spolupráci s dvojicí centrů. Smlouvu podepsali Antonín Dušek a Vladislav Bojko. „Víme, že nás tlačila bota právě na pozici centrů,“ poznamenal Salfický. 

SKONČILI DŘÍVE
Místo v kádru tím pádem nezbylo třeba na Michala Hlinku. „Nezklamal nás, ale když přišlo na lámání chleba, tak jsme se po konzultaci s trenéry rozhodli pro předchozí dva jmenované hráče,“ vysvětlil šéf klubu. 

Z obránců již s týmem nejsou Jan Látal, který bude pokračovat v Polsku, a Marek Voženílek. Toho bude klub nadále sledovat během hostování v Kolíně. 

Litevský centr Tadas Kumeliauskas skončil předčasně ze zdravotních důvodů a odcestoval, pro útočníka Jaroslava Moučku se hledá angažmá v nižší soutěži. To platí i pro další mladé hokejisty, kteří jsou kmenovými hráči Pardubic. 

Pardubice ve čtvrtek míří na generálkuV Edenu proti Slavii se přípravný zápas hokejistům Pardubic nevydařil (2:3). „Podali jsme tragický výkon, náš přístup byl špatný. Poslední dvě prohry jsou varovnými signály, zda pětky ještě trochu nezměnit,“ řekl nespokojený trenér Miloš Holaň. Dnes čeká Dynamo generálka (17.00) na ledě prvoligového Prostějova. „Až na jednu změnu bude naše sestava podobná té, se kterou chceme vstoupit do mistrovské soutěže,“ naznačil.