Rozhovor s vítkovickým gólmanem Filipem Šindelářem

O kom je řeč? O vítkovickém náhradníkovi Filipu Šindelářovi (32), který kryl v utkání, v němž stačil zlikvidovat dvě sóla i obě pardubické penalty, 31 střel. „Měl jsem samozřejmě trému, ale ta byla rychle pryč. Po pár střelách jsem se do toho dostal a bylo to dobré,“ usmíval se Šindelář.

Na to, že jste se postavil do branky od začátku vůbec poprvé v play off, jste vypadal dost v pohodě…

Jsem rád, že tak působím, ale nenechte se mýlit. Byl jsem nervózní. Snažil jsem se hlavně oprostit od toho, že je to play off a já chytám od první minuty. Bral jsem to tak, že je to normální zápas, což bylo dobře. Jsem moc rád, že mi dneska hráči pomohli. Hráli dobře. Co dobře, výborně.

Přesto jste musel řešit několik ošemetných situací, včetně dvou samostatných úniků. Kdy vám bylo nejhůř?

Bylo dobré, že nám na začátku druhé třetiny neodskočili. To sólo Koukala hned v první minutě se mi naštěstí podařilo chytit. Když prohráváte 0:2, to už se špatně stahuje, zvlášť tady v Pardubicích. Změnily by taktiku, začaly by hrát jen na brejky a nám by nezbývalo, než se tlačili do útoku.

Bavit se o důležitosti vítězství je skoro zbytečné…

Ta výhra je pro nás strašně důležitá. Vracet se domů za stavu 0:2 na zápasy, to by bylo nesmírně těžké. Automaticky by byl na nás velký tlak, protože bychom museli oba zápasy bezpodmínečně vyhrát. Jsme rádi, že to tak nedopadlo a my sérii srovnali. Pro Pardubice to je asi kruté, takhle prohrát, taky hrály dobře.

Ještě pár takových vydařených zápasů a do branky Romana Málka už nepustíte…

To je předčasné. Na to se ptejte po sérii. Možné je všechno. Doma to může být úplně naopak, dostaneme góly a prohrajeme… Já ale doufám, že nám ta výhra pomůže a svezeme se na vlně. Hráli jsme tu totiž dobře, takže to snad přeneseme i k nám.

Kdy jste se vůbec dozvěděl, že budete chytat?

Už v noci po prvním zápase jsme o tom mluvili. Domluvili jsme se na tom, že můžu jít do branky, ať s tím počítám. Definitivní rozhodnutí padlo po rozbruslení, takže jsem byl včas připravený.

POPRVÉ OD ZAČÁTKU A HNED VÍTĚZNĚ

Do pátka okusil vítkovický gólman Filip Šindelář atmosféru extraligových vyřazovacích bojů pouze dvakrát. Vždy jako náhradník, vždy na pár minut a vždy za rozhodnutého stavu. Ve čtvrtečním úvodním duelu série na ledě Pardubic vystřídal ve 49. minutě zraněného Romana Málka. V tu chvíli prohrávaly Vítkovice 2:5.

Vůbec první Šindelářova zkušenost s play off je už pět let stará. V sezoně 2006/2007 se postavil mezi tři tyče ještě v barvách Liberce, kdy ve čtvrtém čtvrtfinálovém duelu na ledě Třince nahradil ve 34. minutě za stavu 0:4 Milana Hniličku. Včerejší utkání bylo pro hokejbalového mistra světa z roku 2009 jeho premiérovým od začátku play off a zároveň také první vítězné. 

(noh)